Kosti umístěné ve třetí části krypty navíc památkáři nebudou přenášet ani jinak upravovat. Jen dvacet nalezených rakví se pokusí převézt do Muzea města Brna a odborně zrestaurovat.

Na společné schůzce se na tom dohodli památkáři se zástupci brněnského magistrátu. „Nalezené ostatky chceme zachovat tak, jak jsou upravené. Už jsme zpracovali návrh na to, aby se krypta ve třetí části včetně spojovací chodby stala kulturní památkou,“ sdělila Radmila Stránská z Národního památkového ústavu.

Odborníci teď budou zjišťovat, jaké prostředí je pro kosterní ostatky nejvhodnější. „Nejsme si jistí, jestli potřebují spíše vzduchotěsně uzavřené klima, nebo naopak odvětrávání. Až to zjistíme, předáme návrh na úpravu projektu radě, která o tom rozhodne,“ konstatoval vedoucí odboru památkové péče z brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Do té doby budou práce na kostnici stát. „Zatím nemáme žádné instrukce, jak pokračovat. Ani s nalezenými dvaceti rakvemi se nic neděje,“ řekl Aleš Svoboda, který kostnici objevil. Z rakví bude podle odhadu možné zrestaurovat jen asi čtvrtinu. „Většina je v tak špatném stavu, že se nepodaří je uchovat,“ tvrdí Zedníček.

Kostnice je po pařížských katakombách druhou největší v Evropě. Otevření plánují památkáři na rok 2012.