Deník vývoj nákladného a léta připravovaného projektu dlouhodobě sleduje. Ve středu informoval o tom, že zakázku na výstavbu třetího kotle pro spalovnu Sako Brno městští zastupitelé na mimořádném zasedání zastavili.

Rozhodování o projektu za více než čtyři a půl miliardy korun provázela pětihodinová debata představitelů města. Za zrušení tendru se dlouhodobě stavěli zastupitelé ODS nebo hnutí ANO, proti zastavení byli naopak zástupci koalice Lidovců a Starostů, Piráti, Zelení a Žít Brno. Právě Piráti vyjádřili obavy o možné způsobení újmy firmě Sako, kterou vedení města pravděpodobně bude muset zaplatit.

Primátorka Markéta Vaňková po středečním zasedání zastupitelstva uvedla, že projekt v aktuálním znění zástupci města ukončí. Zavázali se však k debatě o dalším směřování spalovny Sako Brno, která kromě spalování odpadu produkuje teplo a elektřinu. „V dalších měsících nastane analýza toho, jaký by měl být další vhodný postup ve vztahu k odpadovému hospodářství v Brně,“ zmínila po konci zasedání primátorka Vaňková.

Nejen opoziční Piráti se však obávají, že bude město muset zaplatit újmu, která městské firmě Sako Brno neuskutečněním projektu vznikne. Podle zastupitele Marka Lahody je pravděpodobná škoda města až dvě miliardy korun. Je přesvědčený, že Piráti kvůli tomu podají trestní oznámení na neznámého pachatele. 

Středeční průběh tajného hlasování ještě musíme zkonzultovat s právníky, ale je pravděpodobné, že jej napadneme. Varianta, kterou zastupitelé schválili, je opravdu pouze zástěrka. Není čas na nové prověřování, zakázka je hotová, zhotovitel vybraný. Do konce roku je potřeba podepsat smlouvu se zhotovitelem. Pokud se tak nestane, zakázka už se znovu nevysoutěží,“ krčil rameny Lahoda.

Podle primátorky se nicméně újma bude pohybovat spíše v řádech desítek milionů korun. Součástí budou pravděpodobně přinejmenším náklady, které zástupci společnosti Sako Brno vynaložili na přípravu veřejné zakázky.

„Ano, počítáme s tím, že Sako vyčíslí, jaká újma v souvislosti se zrušením zakázky na třetí kotel vznikla, následně o ní budeme jednat. Pokud bude prokázaná, firmě ji zaplatíme. Obavy, že by se jednalo o dvě miliardy korun, které zmiňoval pan Lahoda, opravdu nemám. Počítám s tím, že se bude újma pohybovat v řádech desítek milionů korun. Předpokládám, že tam určitě spadnou peníze, které se použily na veřejnou zakázku. Tam myslím, že bude jasné, že skutečně došlo k vynaložení těchto peněz. O ostatních nárocích budeme debatovat, nevidím je tak jednoznačně,“ oponovala Vaňková.

  • Zastupitelé Brna na mimořádném zasedání hlasovali tajně
Zastupitelé Brna na mimořádném zasedání hlasovali tajně. | Video: Deník/Terezie Heinz

Někteří členové koalice Lidovců a Starostů se současně obávají budoucího zdražení tepla pro Brňany. Výstavba třetího kotle spalovny by totiž pomohla ceny tepla nejen udržet na přibližně stejné úrovni jako doposud, ale dokonce je případně i snížit.

„Zdražení tepla Brňanům je zjevný fakt, který se teplárny snaží krýt a vzít jej na sebe. Není ale jasné, že jim tento plán vždy vyjde. Teplárny mají ročně zaplatit přes sto milionů korun, aby zdražení pro Brňany zamezili. Rizika spojená s neuskutečněním projektu můžou být v řádech až několika miliard. Město vystavujeme velkému nebezpečí,“ podotkl lidovecký zastupitel Jakub Hruška.

Přestože se původně spekulovalo o možném rozporu, který by ve vládnoucí koalici mohl ohledně výstavby kotle vyvolat nesouhlas Lidovců a Starostů, větší konflikt není podle radního Filipa Chvátala na místě.

„Osobně vnímám středeční jednání jako prohru po delším boji, který jsme kvůli tomuto tématu vedli. Přesto respektuji rozhodnutí našich koaličních partnerů, se kterým ale nesouhlasím. Není to porušení koaliční smlouvy. Pevně doufám, že se nyní jako koalice sejdeme a dohodneme se na novém řešení energetické koncepce, kterou Brno nutně potřebuje,“ řekl Deníku městský radní pro participativní rozpočet Filip Chvátal.