Členové Pirátů a Zelených před hlasováním opustili sál, opoziční zastupitel Marek Lahoda označil situaci za ostudnou. Pro zastavení zakázky na výstavbu třetího kotle spalovny hlasovalo dvaatřicet zastupitelů, současně se jednalo o první tajné hlasování po sedmnácti letech. Tehdy jej avizoval nynější ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

Finální podoba připravované multifunkční haly na brněnském výstavišti. Předprostor arény.
Jen peníze? Úzký pohled. Hala v Brně má přidanou hodnotu, padlo na debatě Deníku

Projekt připravovaný posledních sedm let za 4,6 miliardy korun navrhli městští radní před nedávnem zastavit. Zástupcům města se přitom již dříve povedlo pro výstavbu třetího spalovacího kotle získat dotaci ve výši 2,8 miliardy korun. Zatímco zastupitelé za Piráty, koalici Zelených a Žít Brno nebo Lidovce a Starosty pokračování projektu podpořili, o zastavení usilovali zejména občanští demokraté v čele s primátorkou Markétou Vaňkovou a jejím náměstkem Robertem Kerndlem nebo členové hnutí ANO.

Krátce po poledni začali zastupitelé zvažovat možnost tajného hlasování. To se mezi brněnskými zastupiteli naposledy uskutečnilo před sedmnácti lety v případě kauzy kolem pasáže Jalta. Pro tajné hlasování byli ve středu především zástupci vládnoucí koalice v čele s ODS a ANO, odmítli jej naopak koaliční Lidovci a Starostové, Piráti a koalice Zelených a Žít Brno. Samotná primátorka Markéta Vaňková nehlasovala.

Nové brněnské hlavní nádraží.
Nové nádraží v Brně? Když to půjde dobře, v roce 2035, věří ve Správě železnic

„Základním argumentem pro tajné hlasování bylo, že je to nejvíce demokratická možnost. S tím se naprosto ztotožňuji, na druhou stranu musím přiznat, že vnímám, že jsou jednání zastupitelstva veřejná, proto jsem se jednoznačně nepřiklonila k jedné ani druhé variantě a nehlasovala jsem. Myslím, že se tajné hlasování děje tak málo kvůli obecnému předpokladu, že hlasování na zasedáních zastupitelstva budou veřejná. Pokud je ale tato možnost daná, lze logicky předpokládat, že mohou nastat zvláštní situace, kdy je tajné hlasování vhodnější,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

  • Zastupitelé Brna na mimořádném zasedání hlasovali tajně
Zdroj: Deník/Terezie Heinz

Původně chtěli zastupitelé rozhodnout již v uplynulém týdnu, vyžádali si ale řadu doplňujících podkladů. Před středečním mimořádným zasedáním zastupitelstva tak měli k prostudování přibližně šest tisíc stran dokumentů.

„Opravdu jsem dosud nezažil takové zasedání zastupitelstva, ani moji kolegové, kteří jsou zastupiteli déle. Je to opravdu strašné. To, že má koalice zajištěné rozhodnutí pomocí potřebných hlasů jsme tušili, ale že nemá zajištěný ani procesní postup, to opravdu nikdo z nás nečekal a je to příšerné,“ komentoval situaci opoziční zastupitel Marek Lahoda.

Linkový autobus v Brně. Ilustrační foto.
Linka C jezdí v Brně jen třikrát denně. Místo k vodě vozí zaměstnance nemocnice

Výsledek hlasování označil za špatný pro město i Brňany. „Za nás je naprosto nehorentní postup řešit takto závažné záležitosti v tajném hlasování. Jedná se o špatný výsledek pro Brno a jeho obyvatele, protože bude v dalších letech velmi nejisté, jak město se svými odpady naloží,“ pokračoval Lahoda.

Primátorčin náměstek René Černý byl s výsledkem středečního mimořádného zasedání zastupitelstva naopak spokojen. Zastavení zakázky se rozhodl podpořit mimo jiné kvůli lepšímu způsobu, jakým by podle něj mohl být třetí kotel spalovny vyprojektovaný. „Případný kotel, který by měl vzniknout ve firmě Sako Brno, musí mít jiné parametry než ten, který je aktuálně vyprojektovaný. Myslím, že bychom měli mít takový kotel, který dovede spalovat odpad, který vyprodukují Brňané, ale zároveň by měl umět spalovat sušené kaly z čistírny odpadních vod. Tím by jeho využití bylo daleko lepší než u kotle, který je nyní navržený,“ reagoval náměstek Černý.

Fotbalový stadion za Lužánkami v Brně.
Fotbalový stadion je nutný, řekl Švancara. Za Lužánky zamáčkl slzu

Opoziční zastupitel Marek Lahoda podotkl, že by kaly z čistírny odpadních vod bylo možné spalovat v kotli, který je již navržený. „Nemyslím si, že by do roku 2035, kdy skončí životnost současných kotlů, bylo reálné postavit jiný kotel, jak říkal pan Černý. Nevidím důvod, proč by navržený kotel nemohl spalovat kaly z čistírny odpadních vod, pouze by bylo nutné je předsušit, což je proveditelné. Opravdu jsou za zrušením zakázky nějaké jiné zájmy, které my bohužel neznáme, ale určitě to není zájem Brňanů,“ zamyslel se Lahoda. 

Brněnská primátorka Markéta Vaňková již v uplynulém týdnu uvedla, že je především nutné zhodnotit, zda a nakolik je projekt prospěšný pro samotné Brňany. „Co se týče mého osobního postoje, je pravdou, že jsem opakovaně uváděla zejména bezprostředně poté, co došlo k energetické krizi, že naši závislost na ruském plynu bychom měli snižovat. S tím nadále souhlasím, je to zcela jasné. Uváděla jsem vlastně tři projekty, které by k tomu měly vést, a to byl nový kotel na dřevní štěpku, projekt horkovodu z Dukovan a jako třetí jsem uváděla právě takzvaný třetí kotel spalovny Brno,“ řekla nedávno Vaňková.

Letadlo takto v úterý odpoledne kroužilo nad Brnem.
Zvláštní podívaná. Lidi zaujalo letadlo kroužící nad Brnem. Víme, co tam dělalo

A pokračovala. „Osobně mám za to, že projekt nového kotle, který spočívá v tom, že by se sem navážel odpad nikoli z Brna a z Jihomoravského kraje, ale z jiných částí České republiky, není pro Brňany prospěšný. A to ani s přihlédnutím k tomu, že by při spalování tohoto odpadu vznikalo teplo, které bychom využili jako součást našeho centrálního zásobování teplem,“ doplnila tehdy brněnská primátorka.

Koaliční Lidovci a Starostové se naopak jasně postavili za pokračování v projektu dostavby nového kotle spalovny Sako Brno. Argumentovali zejména dobrým zpracováním projektu, snížením cen tepla pro Brňany a případným upuštěním od nutnosti zvyšovat poplatek za komunální odpad.

Architektonickou cennost skrývá Brno téměř ve svém centru. V bohatě zdobeném secesním domě pobýval třeba architekt Dušan Jurkovič. Stavbu lidé najdou v ulici Veveří.
V centru Brna se ukrývá secesní nádhera. Stačí jen zvednout hlavu, podívejte se

Zda mohou neshody mezi stranami ohledně projektu znamenat případný rozkol v koalici, lidovci komentovat nechtěli. „Kotel je správná a ekonomická varianta pro nakládání s odpadem. Jedná se o ekologické řešení. Po mém soudu je tento projekt správným řešením a chtěl bych své kolegy požádat, aby město nenutili nevyužít dotaci ve výši 2,8 miliardy korun a nevystavovali Brňany zdražení tepla,“ nechal se slyšet lidovecký zastupitel Jakub Hruška.

Kritiku za zrušení tendru si primátorka Vaňková s náměstkem Kerndlem vysloužili také od Pirátů i koalice Zelených a Žít Brno. Všechna zmíněná opoziční uskupení jasně požadovala pokračování v projektu. „Výstavba třetího kotle je nejen v ekonomickém zájmu společnosti Sako, ale i v zájmu Brňanů. Energetické využití odpadů totiž oproti plynu a uhlí snižuje emise skleníkových plynů, čímž chráníme klima. Díky teplu a elektřině z odpadu navíc ušetříme i peníze, které momentálně v městském rozpočtu citelně chybí. V neposlední řadě snížíme intenzitu automobilové dopravy, jelikož se odpadní materiál bude dopravovat po železnici,“ podotkl opoziční zastupitel Marek Lahoda.

Čtyřiapadesát let starý páternoster v budově magistrátu na Malinovském náměstí 3 jako jediný páternoster v Brně stále pravidelně slouží.
VIDEO: Jeden z posledních páternosterů v Brně. Hledají, kdo ho udrží v provozu

Aktuálně provozuje brněnská spalovna dvě linky, konkrétně K2 a K3. Ty spalují odpad a posléze z něj vyrábí teplo a elektřinu. Dřívější kotel K1 nechali zástupci města před lety zbourat s tím, že v budoucnu zajistí výstavbu nového kotle. Dosud se tak ale nestalo. Kapacitu kotlů měla výstavba nového zvýšila o více než sto deset tisíc tun. Současný projekt má kladné posouzení vlivu na životní prostředí, stavební povolení, schválenou dotaci na bezmála tři miliardy korun a úvěr od Evropské investiční banky.

Kromě zastavení projektu na výstavbu kotle si brněnští zastupitelé ve středu odhlasovali povinnost zabývat se tématem i nadále. „Zadáme další studie, budeme chtít vědět, kudy se má Sako ubírat, jaká bude jeho ekonomika a její logika, co je dobré a ekologické pro Brňany. Budeme dále bádat nad tím, jak v Brně nakládat s odpadem,“ nastínil další plán primátorčin náměstek René Černý.