VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kotzian: Koalici se povedlo jen to, co dokončila po nás

Brno /ROZHOVOR/ – Občanskou demokratickou stranu vede do boje o brněnský magistrát starosta Bohunic Robert Kotzian. Koalice vedená ČSSD podle něj městu neprospěla.

9.10.2010 1
SDÍLEJ:

Robert Kotzian.Foto: DENÍK/Tomáš Škoda

Na novou tvář vsadili ve volbách do brněnského zastupitelstva místní občanští demokraté. Primární volby o první místo kandidátky vyhrál v loňském klání s Petrem Duchoněm starosta Bohunic Robert Kotzian. Přestože jeho strana poslední komunální volby v Brně vyhrála, nedokázala sestavit koalici a nyní má v brněnském zastupitelstvu devatenáct členů.

ONLINE rozhovor s Robertem Kotzianem čtěte ZDE

Kotzian prosazuje odsunuté nádraží, rychlé schválení nového územního plánu i návrat hokeje a fotbalu za Lužánky. Jako úspěch bere jedině vítězství. „Prosazuji pravidlo, aby se primátorem stal lídr vítězné strany,“ doplňuje Kotzian. Jeho další názory si můžete přečíst v devátém a předposledním díle rozhovorů s kandidáty na brněnského primátora.

Proč jste se rozhodl kandidovat na primátora?
S nabídkou kandidatury mne oslovila Občanská demokratická strana. A já jsem souhlasil.

Jak jste se vůbec stal politikem?
Začínal jsem v roce 1997 tím, že jsem do strany vstoupil hned po promoci na vysoké škole. V roce 2002 jsem se poprvé dostal do zastupitelstva Bohunic i Brna a politika mne tak zaujala, že vše nakonec vyústilo v moji kandidaturu na primátora.

Co je podle vás největší chyba současného vedení města?
Soustředí se více na stříhání pásek než na opravdovou práci pro město. Je to vidět třeba na výstavbě parkovacích domů. Ze všech naplánovaných nepostavili ani jeden. Na parkovací dům v Panenské dokonce město za celé funkční období současné rady nedokázalo ani získat stavební povolení. Dalším problémem je i sport za Lužánkami a neschopnost postavit tam stadiony pro hokej a fotbal. Debaklem a trapností bylo také nesplnění slibů pro konání mistrovství světa žen v basketbale. Obrovský problém je neschválení nového územního plánu, který leží zavřený v trezoru. Dvacet let po revoluci tu tak opět máme trezorovou literaturu. Nemohu vynechat ani protahování přestavby železničního uzlu.

Jak vnímáte jistou nejednotnost a rozhádanost současné radniční koalice?
Brnu škodí. Bohužel touha po moci byla pro někoho důležitější než zájem města. Sociální demokracie nevyhrála volby, a přesto toužila po postu primátora. Uzavřela proto dohodu výhodnou pro sebe, ale ne pro Brno.

Je něco, za co byste současné vedení pochválil?
Bezpochyby se určité jednotlivosti povedly. Ale nic podstatného, co se radě povedlo, nevzešlo z její iniciativy.

Znamená to, že větší projekty, které se podařily, podle vás současná koalice jen dokončovala?
Ano. Jsou to věci, které z naprosté většiny začalo připravovat už předchozí vedení města, a koalice je jen dokončila.

Dáte nějaký konkrétní příklad takového projektu?
Například rekonstrukce Moravského náměstí. Ta byla připravena za minulého vedení. Nebo také projekt obohacování veřejných prostranství například o sochy. U Moravského náměstí mne mrzí, že se nepodařilo postavit parkovací dům, který měl nahradit parkovací místa ztracená při opravě náměstí.

Měla by podle vás být na náměstí socha Jošta? Jak by měla vypadat?
Měla by tam být socha symbolizující odvahu. Ne nutně Jošta. Pokud to ovšem bude historická postava, jsem spíše příznivcem klasičtějšího ztvárnění, než nabídl vítěz soutěže.

Současná socha spravedlnosti je právě takovým moderním dílem. Líbí se vám?
Je to poměrně nezvyklé ztvárnění spravedlnosti. Ne však zásadně špatné. Čas ukáže, jak se na náměstí zabydlí. Pravdou je, že rozpoznat v ní právě spravedlnost není pro neobeznámeného člověka jednoduché.

Kontroverzním dílem jsou i nové hodiny na náměstí Svobody. Jaký máte názor na ně?
Je dobře, že se vedení města rozhodlo navázat na náš projekt obohacování centra o nové prvky. Projekt hodin je zajímavý, provokující a připomíná jednu z nejvýznamnějších událostí v dějinách Brna. To hodnotím kladně. Jenže by měly být i funkční a lidem ukazovat čas tak, aby jej rozpoznali i bez návodu.

Na co se chcete po volbách zaměřit?
Především je třeba znovu nastartovat rozvoj města. Nutné je zahájit projednávání nového územního plánu a dosáhnout schválení co nejdřív. Nutné je také řešit parkování. Chceme stavět parkovací domy v centru a v městských částech. Prioritou pro nás je i návrat sportu za Lužánky. A také chceme znovu rozhýbat projekt přestavby železničního uzlu.

Občanští demokraté stále podporují jen odsunutou variantu nového nádraží?
Ano. Vždy jsme podporovali polohu nového nádraží u řeky, tu takzvaně odsunutou. Musím zdůraznit, že každé řešení znamená výstavbu nového nádraží v jiné poloze než je současná. Zelení podporují výstavbu v poloze pod Petrovem.

Lidovci v uplynulém období přišli s návrhem rychlodráhy mezi odsunutým a současným nádražím, který měl umožnit zachovat nádraží v centru alespoň jako zastávku pro regionální dráhy. Jste ochotni na tento projekt přistoupit?
Podle mne to je mrtvý projekt. Není například vůbec vyjasněno, kdo by jej zaplatil. Neumožňuje ani odstranění současné bariéry, kterou tvoří kolejové těleso. Rychlodráha je nahraditelná kvalitní síti spojů městské hromadné dopravy.

Má se Brno vzdát i projektu takzvaného metra, tedy podzemního severojižního diametru?
V nejbližších deseti letech je to nereálný projekt. Myslím si ale, že město by z této vize nemělo ustupovat. V budoucnu určitě nastanou podmínky, které uskutečnění umožní.

Co pro vás bude úspěch ve volbách?
Vítězství. A obsazení pozice primátora.

Ale před čtyřmi roky jste vyhráli a primátora nedostali, dokonce jste odešli do opozice. Kolik chcete zastupitelů, aby se něco podobného nestalo?
Naše meta je minimálně obhájit současný počet mandátů. Tedy devatenáct.

Podle čeho se rozhodují voliči v komunálních volbách? Podle stranické příslušnosti, nebo osobnosti lídra?
Každý volič přemýšlí poněkud jinak. Někteří se rozhodují podle stranické příslušnosti, jiní podle osobnosti. Já nedokáži odhadnout, v jakém poměru jsou obě skupiny.

Myslíte si, že nové strany zamíchají výsledkem komunálních voleb stejně, jako se jim to podařilo v parlamentních volbách?
Průzkumy ukazují, že méně. Ale jsou to strany jako každé jiné a těžko odhadovat výsledky. K dispozici máme právě jen průzkumy a realitu ukážou až volby.

Neuškodí vaší straně právě třeba TOP 09?
TOP 09 je náš přirozený koaliční partner. Rozhodně nám nijak neubližuje. Jsme důvěryhodnou pravicovou stranou a odlivu voličů se nebojíme.

A co současný spor starosty Brna-sever Lea Venclíka a vaší kandidátky na tuto pozici Sabiny Tomíškové? Venclík ji nařkl z toho, že její společnost Bytasen připravila městskou část o 119 milionů. To vaší straně nemůže uškodit?
Starosta Venclík utočí především sám na sebe. On je ten, kdo zodpovídá za systém kontroly hospodaření.

Ale nebudou voliči kvůli tomu negativně vnímat celou stranu?
Je to projev zneuznanosti těch, kteří jsou mimo kandidátní listinu. Je jen na voličích, aby si udělali obrázek.

A kauza Aleše Kvapila a Radovana Novotného odsouzených za úplatkářství vám neuškodí?
S obviněnými jsme se vypořádali rychle a řádně. Ani jeden z obou pánů už není členem ODS. Nejpodstatnější u korupce je to, zda se strana dokáže postavit čelem k pochybení jedinců. Brněnská část strany to dokázala.

Kdo je pro vás pro případná povolební koaliční vyjednávání absolutně nepřípustný?
Absolutně nepřípustná je komunistická strana. A samozřejmě i Dělnická strana, ale ta nemá šanci přejít pětiprocentní hranici.

V posledním průzkumu jste skončili až za ČSSD. Usiloval byste o post primátora i v případě, že byste volby nevyhráli? Pokusil byste se poskládat podobnou koalici jako předseda strany Petr Nečas vádu?
Vyloučit to nemohu.

Z jakého bodu při možném povolebním koaličním vyjednávání nehodláte slevit?
Jsou to první odrážky v šesti kapitolách našeho volebního programu. Nesmírně důležité je okamžité zahájení projednávání nového územního plánu a jeho rychlé schválení. V tomto budeme nekompromisní. Další důležitou věcí je i zveřejňování životopisů veřejných zakázek na internetu. Tedy jejich transparentnost od začátku až do konce.

Na druhém místě kandidujete i do zastupitelstva Bohunic, kde jste starostou. Je možné, že pokud neuspějete, necháte si tento post?
Pokud se nestanu primátorem, ani náměstkem primátora, jsem připraven odejít do soukromého sektoru. Bez problému se dokáži uživit i mimo politiku.

Takže starostou už být nechcete?
Na starostu podporuji jedničku naší kandidátky Miloše Vrážela. Je dobrým kandidátem a nepochybuji, že se starostou stane.

Zmínil jste i možnost, že budete náměstkem primátora. Nevylučujete tedy, že se spokojíte s touto funkcí?
Pokud ve volbách zvítězíme, budeme si určitě post primátora nárokovat. Rozhodně jej nemíníme přepustit sociálním demokratům. Ale stejně tak, jak je možné, že Roman Onderka bude v koalici a nebude primátorem, tak je možné, že v koalici budu já, ale ne jako primátor.

Nebojíte se toho, co se stalo před čtyřmi roky? Volby jste vyhráli, ale skončili v opozici.
Nebojím. Já, Pavel Blažek a další člen týmu, kterého vybereme, budeme dobří vyjednavači.

Tenkrát jste je neměli?
Nevím, nedokážu to posoudit, nebyl jsem členem týmu.

Kde mají stát nové stadiony pro hokej a fotbal?
Jednoznačně za Lužánkami. Tance kolem nového hokejového stadionu v jiném místě to jen komplikují, stejně jako snahy sociálních demokratů oslabit vliv města v lokalitě za Lužánkami.

Autor: Petr Jeřábek

9.10.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Kometa rozebrala Olomouc a zvítězila 5:0.

Kometa zná termíny osmifinále Ligy mistrů. Se švýcarským Zugem začne doma

Lídr Strany zelených Michal Berg.

VOLEBNÍ ONLINE: Ptejte se lídra Strany zelených Michala Berga

Pětiletého syna otec znásilnil, potvrdil soud. Muž trvá na tom, že je nevinný

Brno, Blanensko – Svého pětiletého syna podle obžaloby znásilnil. Muže z Blanenska v květnu Krajský soud v Brně odsoudil k pěti a půl roku vězení. „Využil neznalosti a nevědomosti svého syna. V posteli se vzájemně dotýkali na svých penisech. Poté ho donutil k tomu, aby jej uspokojil rukou,” uvedl předseda senátu Michal Zámečník. Muž svou vinu popírá a odvolal se k Vrchnímu soudu v Olomouci. Ten případ vrátil k přezkoumání zpátky do Brna.

Kradl a bílil spíže. Do chatek na Tišnovsku se muž vloupal minimálně desetkrát

Brněnsko – Poničená okna a prázdné police ve spížích za sebou nechával devětapadesátiletý muž, který podle kriminalistů v létě kradl v chatových oblastech na Tišnovsku. O případu v úterý informovali policisté.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kometa má nejlepší přesilovky. Eratovy nápady ničí soupeře

Brno /INFOGRAFIKA/ – Sezonu rozjeli podobně jako loňskou, mistrovskou. Brněnští hokejisté po prvních třinácti zápasech základní části extraligy opět vedou tabulku a získali jen o dva body méně než loni v říjnu. „S třiceti body jsme spokojení. Kdybychom řekli, že ne, rouhali bychom se,“ prohlašuje asistent kouče Komety Kamil Pokorný, jehož svěřenci v úterý zahájí druhou čtvrtinu v Třinci.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení