Morální dilema. Tak mluví politické kuloáry o situaci, ve které je nyní lídr brněnských občanských demokratů Robert Kotzian. Politik, který otevřeně odmítal povolební spolupráci s vítěznými sociálními demokraty, prohrál uvnitř vlastní strany. Teď stojí před rozhodnutím, jestli přijmout místo prvního náměstka primátora. Nebo z magistrátní politiky odejít.

Rovnici o řadě neznámých zatím nechal bez řešení. Druhou nejdůležitější pozici na brněnském magistrátu ale zcela neodmítl. „Vážně o tom uvažuji. Své názory jsem ale nezměnil a ani v budoucnu je nezměním,“ komentoval Kotzian stručně středeční vnitrostranická jednání.

Víc o výsledcích večerního zasedání neřekl s tím, že jde to vnitřní záležitost strany. Jestli pozici prvního náměstka vezme, přitom původně mělo být jasné už nyní.

Mirek a Mirek

Šéf brněnských občanských demokratů Pavel Blažek už v úterý potvrdil, že s touto pozicí pro jedničku volební kandidátky počítá. „Robert Kotzian se podle mých informací měl do středečního večera rozhodnout, zda o místo ve vedení města stojí. Podle tohoto rozhodnutí se pak samozřejmě bude odvíjet situace v Bohunicích,“ dodal lídr bohunické ODS Miloš Vrážel, který má Kotziana nahradit ve funkci starosty.

Pro kterou možnost se rozhodne, nakonec bude zřejmé nejdříve ve čtvrtek. Varianty, ze kterých Kotzian vybírá, jsou nejméně tři. Buď se vrátí ke starostování do Bohunic. Nebo z politiky odejde úplně. A nebo post náměstka skutečně přijme. Uchová si tak vliv na dění na magistrátě. Zároveň se ale stane součástí koalice, která pro něj po volbách byla kvůli programovým a ideovým neshodám nepřijatelná.

Spekulace o morálních otaznících, kterým nyní Kotzian čelí, nemusí být podle politologa Lubomíra Kopečka nijak přehnané. „Je přesně ten typ, který to bere jako věc principů. I když netvrdím, že z takových Mirků Dušínů se v politice nemohou stát Mirkové Topolánkové,“ poznamenal Kopeček.

Dramatická povolební jednání jej příliš nepřekvapují. Na brněnské politické scéně totiž nejdou žádnou novinkou. „Podobně se před čtyřmi lety chovali i lidovci. Dlouho tvrdili, že půjdou s ODS. Pak otočili kurz a přešli k sociální demokracii,“ řekl Kopeček.

Kvůli povolebnímu rozkolu se brněnští občanští demokraté dostali i do sporu s vedením strany. Její předseda a premiér Petr Nečas dával od počátku přednost spolupráci s pravicí. „Toto doporučení jsem vyjednavačům opakovaně sdělil. Jejich rozhodnutí vyjít vstříc nabídce sociálních demokratů považuji za politicky krátkozraký krok. V podstatě odmítli prostor pro vytvoření pravicové koalice, který v Brně voliči vytvořili,“ poznamenal Nečas.

Zdůraznil, že vedení strany nebude jednání v Brně dirigovat. „Očekávám, že diskuse o koalici bude v ODS pokračovat,“ podotkl Nečas.

Naopak pochvalu si od svého předsedy Bohuslava Sobotky vysloužili brněnští sociální demokraté. Ocenil, že strana jako vítěz voleb znovu vybojovala post primátora. „Možnost vzniku koalice bez občanských demokratů překazil postoj brněnských lidovců,“ podotkl Sobotka.

Jednání sociálních demokratů, kteří se kvůli primátorskému křeslu vzdali většiny v městské radě, jde podle všeho hladce. Včera potvrdili, že na postech svých náměstků chtějí opět mít Ladislava Macka a Olivera Pospíšila. „Dvě místa radních navrhujeme pro Jiřího Olivu a Vlastimila Žďárského,“ upřesnil Macek.