Pod dálnici D1 se chodí lidé koupat na okraji Brna, ve Starém Lískovci. Za protihlukovou stěnou a stromy, vedle fotbalového a tenisového hřiště v Klobásově ulici je schované koupaliště. Je otevřené denně od devíti hodin dopoledne až do půlnoci a večerní koupání si tam lidé hodně oblíbili. Koupališti Tatran je věnovaný čtvrtý díl letního seriálu Brněnského deníku Rovnost.
Plavci zvyklí na upravené bazény a areály s vyžitím pro sportovce na suchu i ve vodě při vstupu zalapají po dechu. Ve Starém Lískovci nenajdou bazény s modrou vodou, nerezové sprchy ani šatny se skříňkami na klíč. Lidé střední a starší generace tam však určitě zavzpomínají na brněnskou Riviéru před třiceti lety. Ještě před rekonstrukcí, kdy bazény protékala voda ze Svratky. Takovou má koupaliště atmosféru.
Převlékárnu nahrazují ve Starém Lískovci betonoví šneci. Tedy zděné kabinky na trávě, do kterých není vidět jen díky tomu, že převlékající zajde za dva rohy. Záchody si v konečném hodnocení zaslouží čtyřku. Ale jen proto, že je plavci v areálu, na rozdíl od sprch, alespoň najdou. O to, v jakém jsou stavu, včetně umyvadel, by se měli zajímat hygienici.
Stejně tak o místa pro oplachování nohou, která vedou k bazénu. Jsou bez vody, zanesená špínou. Vzhledem k tomu, že na dno bazénu není přes hnědou barvu vody vidět, možná koupajícím nevadí, co všechno si do bazénu na nohou z travnatých ploch donesou. „Myslím si, že tady to jinak nejde. Prostě je to staré koupaliště, ale chodím sem ráda. Už kvůli prostředí, stromům a trávě,“ omlouvá zanedbaný areál jedna z návštěvnic Jana Poláková.
Travnatou plochu odděluje od bazénu živý plot. Kladem koupaliště ve Starém Lískovci je, že travnatá plocha je tam skutečně travnatá. I v parném létě si návštěvníci mohou rozložit deky a ručníky na zelený, krátce posekaný porost. Nebo si případně za poplatek vypůjčit lehátka se slunečníky a užívat si sluníčka a vody přímo na betonové ploše vedle bazénu.
Bazén s hnědou vodou a s popraskaným betonovým dnem má na jedné straně plavecké startovní bloky a na druhé pozvolný vstup do vody. V místech, kde koupající bez problémů dosáhne na dno, se může svlažit pod hříbkem, který chrlí vodu do bazénu. Případně do vody sjet po skluzavce. Staré, rezavé.
Beachvolejbalové kurty, hřiště, lanový park nebo dřevěné prolézačky na koupališti ve Starém Lískovci také nikdo nenajde. V zadní části areálu, který připomíná spíše zahradu u venkovské chalupy než koupaliště, je umístěný pingpongový stůl. U brouzdaliště pro děti zase zeměkoule, železná sídlištní prolézačka z časů před listopadovou revolucí.
Kolem brouzdaliště s vodotryskem, kde je díky modrému nátěru vidět na dno, rozkládají ručníky hlavně rodiče s malými dětmi. Na rovné ploše mají přehled, kde si nejmenší hrají, a mají to pár kroků i k bufetu.
Pivo bez fronty
V přízemním domku nabízejí bez fronty točené pivo, limonády, nanuky a klasická koupalištní jídla. Hranolky, párky v rohlíku i langoše. Koupaliště ve Starém Lískovci nutně potřebuje rekonstrukci, což si uvědomují i na tamní radnici. „Jsme přesvědčeni, že peníze na opravu areálu a bazénu máme možnost získat. Problém je s vlastnickými právy. Pozemek je sice města, ale stavby na něm, bazény a šatny, patří sportovnímu klubu Tatran Starý Lískovec. Nabízíme výměnu a jednáme. Tak, aby lidé mohli chodit na pěkné a moderní koupaliště,“ uvedl místostarosta městské části Jiří Dvořáček.