U nádrže navíc vodohospodáři nechávají opravovat hráz. „Těžko říct, ale zákaz se spíš nedodržuje. Kdo chce, vykoupe se. Hlavně si přeji, aby byly opravy co nejdříve hotové a nádrž zase sloužila k rekreačním účelům,“ reagoval na dotaz Deníku Rovnost starosta Letovic Petr Novotný.

Ke zhoršení od minulého týdne došlo také v rybníku Suchý na Blanensku a ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku. Zlepšení naproti tomu nastalo na Brněnské přehradě. Tento týden mají dvě její lokality, Rokle a Sokolské koupaliště, druhý nejlepší stupeň hodnocení.

Hygienici zaznamenali pouze mírně zvýšený výskytu sinic. „Jakost je zařazená do třetího stupně, ale u dvou lokalit jsme již od tohoto týdně snížili stupeň na druhý. Koupání a rekreace je přesto možná po celé přehradě,“ ujistil ředitel odboru obecné a komunální hygieny Miroslav Staněk.

Osvěžení po sportu

S kvalitou je v Brně spokojený například Petr Komárek. „Byl jsem příjemně překvapený. Myslel jsem si, že po červencových teplech to bude v srpnu podstatně horší. Po plážovém volejbalu jsme se asi třikrát koupali a bylo to v pohodě,“ řekl Komárek. Zbývajícími hůře hodnocenými lokalitami jsou Kozí horka, Rakovec a Osada. A přestože je tam koupání povolené, lidé s citlivější pokožkou se mají poté raději osprchovat.

Právě možné zdravotní komplikace od návštěvy Brněnské přehrady odrazují rodinu Alžběty Mekyskové. „Vlastně jsem se tam nikdy koupat nebyla. Mamka totiž říkala, že se tam byla koupat, když mě čekala a pak z toho chytla zánět. Proto se mi to nějak zprotivilo,“ přiznala. Právě těhotné ženy mezi citlivé osoby patří.

Kvalita vody v přehradě podle hygienika Staňka nevybočuje z běžných srpnových hodnot. Ta je u koupališť ve volné přírodě závislá na počasí. Zatímco teplo má špatný vliv z důvodu zvýšeného růstu sinic, silnější déšť do vody spláchne nečistoty z okolí.

Takovým případem je přírodní biotop Brno-jih, kde je však aktuálně kvalita velmi dobrá. Podle hygieničky Jany Černé ale může deštivé počasí kvalitě vody naopak pomoct. „Zvedá se průtok v řekách. To znamená, že i přítok do nádrže se zvětší a větší je potom i pohyb v ní,“ vysvětlila Černá.

Pokud lidé chtějí přírodní koupání využít do konce srpna, měli by si pospíšit. Podle Ondřeje Brambuse z brněnského meteorologického ústavu v těchto dnech letní teploty ještě vydrží, už o víkendu se má ale ochladit. „Zvlněná studená fronta přinese o víkendu na většinu našeho území občasný déšť, přeháňky nebo bouřky a pokles teplot přibližně o tři stupně Celsia. Začátkem příštího týdne již bude více slunečního svitu, avšak maximální teploty pravděpodobně nepřekročí šestadvacet stupňů,“ předpověděl meteorolog.

Přírodní koupání

* Blanensko: Vodní nádrž Letovice - Pátý stupeň, voda nebezpečná ke koupání, zákaz koupání
* Brno-město: Vodní nádrž Brněnská přehrada (Sokolské koupaliště) - druhý stupeň, voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi
* Brno-venkov: přírodní koupací biotop Oslavany - první stupeň, voda vhodná ke koupání
* Břeclavsko: Lom Janičův vrch Mikulov - první stupeň, voda vhodná ke koupání
* Hodonínsko: Přírodní koupací biotop Bohuslavice - první stupeň, voda vhodná ke koupání
* Vyškovsko: Luleč- první stupeň, voda vhodná ke koupání
* Znojemsko: Vodní nádrž Výrovice - čtvrtý stupeň, voda nevhodná ke koupání
* Vodní nádrž Nové Mlýny (horní nádrž, laguna 1) - Třetí stupeň, zhoršená jakost vody, citlivým osobám je doporučeno se osprchovat
* Vodní nádrž Nové Mlýny (horní nádrž, laguna 2) - První stupeň, voda vhodná ke koupání
* Vranovská přehrada - První stupeň, voda vhodná na koupání