Stačí sednout na kolo, dát ručník kolem krku a posadit kamaráda na rám. Tak to bude ode dneška vypadat na mnoha vesnicích i menších městech jižní Moravy. Tisíce školáků, a nejen jich, míří k rybníkům a jezerům. Mají to kousek. Jen u některých z nich se ale lidé dozvědí, do čeho lezou.

„Na Nové mlýny to mám pár kilometrů, ale vyplatí se to. Lepší koupání v okolí nemám,“ říká Vilém Salajka z Břeclavska. Právě Břeclavsko je vyhlášenou koupací oblastí. Zatímco turisté okupují břehy Novomlýnských nádrží, místní se vyznají a jezdí tam, kde je větší klid: například na takzvané „Šutráky“ v Moravské Nové Vsi a v Rakvicích.

Než se vyrojí sinice, koupají se lidé také v rybníku Apollo, kde není pohyb omezený ani přes výskyt ptačí chřipky. V parných dnech nadšenci přírodního koupání neváhají skákat ani do řeky Dyje přímo v Břeclavi. „Já bych tam ale nevlezla. Je to na vlastní nebezpečí,“ říká Luďka Jančarová z tamní hygienické stanice. Kvalitu vody tam totiž nikdo nesleduje.

Podobné je to na mnoha jiných místech, včetně nelegálních koupališť, jako je zatopený lom u Drysic na Vyškovsku. „Je sice několik let majetkem obce, ale báňský úřad neumožňuje, aby se tam dalo koupat. Přesto tam ale jezdí lidé z širokého okolí,“ řekla místostarostka Drysic Jarmila Procházková.

Jiný zatopený lom, oproti předchozímu legální a dokonce sledovaný hygieniky, je na Vyškovsku i v Lulči. Notoricky známé koupání na Znojemsku poskytuje Vranovská přehrada. Podobně jako jinde i tam místní upřednostňují méně turisticky zahlcené lokality, jako je Bítovská zátoka na Dyji či Výrovická přehrada na řece Jevišovce.

Romantici zabrousí i do dyjských meandrů na hranici s Rakouskem nebo do lomu u Mašovic. Voda je tam čistá, i když studenější. „Jezdíme tam už léta. Chladná voda mi nevadí. Vynahradí to jedinečná přírodní kulisa,“ svěřil se Jaroslav Dvořák ze Znojma. Na mnohé rybníky už ale našli cestu podnikatelé, kteří zjistili, že ne všichni milovníci koupání v přírodě se spokojí s dekou, knihou a vodou přivezenou z domu.

Šest hektarů vodní plochy nabízí na Blanensku rybník u Suchého. „Vodu každé dva týdny kontroluje hygiena. I letos je vhodná ke koupání,“ řekl tamní starosta Pavel Žilka. K vybavení rybníka patří travnaté pláže, tobogan a občerstvení. Úvod prázdnin bude ale podle meteorologů vhodný k venkovnímu koupání jen krátce, na dva týdny se výrazně ochladí. Od úterý se denní maxima budou pohybovat jen kolem dvacítky. Od západu přijdou i přeháňky a bouřky.