Jako hlavní důvod nákupu náměstek hejtmana Jan Vitula ze strany TOP 09 uvedl kontrolu nad prostorem, který je stěžejní pro vědu, vývoj a inovace v regionu. „Jihomoravské inovační centrum je nacpané po strop start upy a novými firmami. Potřebujeme, aby jej uvolnily pro další začínající společnosti a zároveň zůstaly podnikat u nás v regionu. Park si na sebe sám vydělá,“ odůvodnil náměstek.

Technologický park v Brně. Ilustrační foto.
Nákup akcií technologického parku krajem? Radní jsou pro, rozhodnou zastupitelé

Koupit polovinu akcií brněnského Technologického parku zastupitelé kraje ve čtvrtek odmítli. Osmadvacet z nich se zdrželo hlasování, devět bylo proti. Návrh podpořilo pětadvacet členů.Zdroj: Deník / Klára VašíčkováSociální demokraté nákup nepodpořili, a to zejména z důvodu rizikového zadlužení. „Výzkum a inovace na jižní Moravě bude pokračovat i bez podílu. Matematické modely stojí na stěžejním nájemníkovi IBM, ale nikdo neví, jak dlouho tu bude,“ poznamenal bývalý hejtman Michal Hašek.

Bývalý primátor Petr Vokřál za nabytí majetku bojoval. Podle něj se do rozpočtu kraje peníze vrátí z prodeje okolních pozemků, jejichž účel není zatím jasný. „Splatili bychom tím dvě třetiny nákupu,“ dodal.

Technologický park v Brně. Ilustrační foto.
Spor o nákup technologického parku: Hračka za půl miliardy, kritizují lidovci

Jedna akcie patří brněnské technice, polovina akcií Brnu. Primátorka města Markéta Vaňková se hlasování zdržela, přitom na konci srpna radní města nákup podpořili. „Dlouho jsem o tom přemýšlela, avšak nic není černobílé. V případě, že zastupitelé dnes nepodpoří nákup akcií, představitelé města jsou připraveni jednat o nákupu zbylé poloviny, který podpořím,“ okomentovala ve čtvrtek.