Kovárna vystavuje Maryšiny šaty
Těšany /FOTOGALERIE/ - Její život se prý výrazně lišil od tragického osudu, kteří jí přiřkli bratři Vilém a Alois Mrštíkové v dramatu Maryša. Návštěvníci těšanské Kovárny si však nyní mohou prohlédnout šaty, které kdysi skutečně nosila.
Součástí výstavy nazvané Jak jde kroj, tak se stroj, je totiž i oděv, který patříval Marii Turkové. Právě tato z Těšan pocházející žena spisovatele k sepsání díla inspirovala.
Její kroj pro expozici v Kovárně, která patří mezi kulturní památky a spadá pod brněnské Technické muzeum, zapůjčil její spolupracovník a Maryšin vnuk. K vidění je ale toho ale víc. „Například sváteční kroj ze Žatčan. Ale také pracovní oblečení, které ženy nosily na pole,“ vysvětlila správkyně Kovárny v Těšanech Eva Dudková.
Celkem muzeum vystavuje asi patnáct velkých krojů z různých obcí v okolí Těšan. Jejich vznik se datuje od poloviny devatenáctého století po současnost. „Kromě jsou tu i další kusy oblečení. Třeba suknice, jupky či šátky,“ vypočítala Dudková.
Výstava bude v Kovárně k vidění jen do Velikonoc. Pak se kroje vrátí ke svým majitelům, od kterých je vypůjčila autorka expozice Marie Horáková. Zabývá se totiž šitím a vyšíváním krojů, o které mají lidé stále větší zájem. „Popravdě řečeno nestíhám. Kroje chtějí hlavně vdané ženy, ale muži nejsou žádná výjimka. Chtějí tradiční oblečení třeba na hody,“ potvrdila Horáková.