325 tisíc korun mělo před čtyřmi lety místo v pokladně ODS skončit v kapse jejího tehdejšího i současného kandidáta na hejtmana Milana Venclíka. Čtyři podnikatelé ho těsně před krajskými volbami nařkli z toho, že peníze pro stranu zpronevěřil. Přestože jim brněnský soud v roce 2006 vyměřil podmíněné tresty za křivé obvinění, poslední, nejnovější a konečné soudní rozhodnutí je zcela jiné: soud dva z nich zprostil viny.

Deníku Rovnost se navíc podařilo zjistit, že obvinění Venclíka ze zpronevěry bylo tehdy součástí vnitrostranického boje v brněnské ODS a že podnikatelé, kteří Venclíka obvinili, mají úzké kontakty se senátorem Vlastimilem Sehnalem. Ten má být i pravděpodobným autorem nahrávky rozhovoru se stavitelem Přemyslem Veselým, který popisuje, jak si Milan Venclík nosí domů úplatky určené pro ODS. „Dva ze čtyř odsouzených Miroslav Balák a Leopold Spáčil se proti rozsudku odvolali ke krajskému soudu. Ten ho zrušil a vrátil případ k nám. Letos v květnu jsem je v souladu s rozhodnutím krajského soudu zprostila obžaloby,“ řekla soudkyně Šárka Schinzelová.

Krajskému soudu se nelíbilo mimo jiné to, že městský soud rozhodl výhradně na základě svědectví Milana Venclíka a neuvěřil výpovědi Baláka se Spáčilem. Pro podnikatele Spáčila, kterého Venclík údajně připravil o sto tisíc korun, je osvobozující rozsudek zadostiučinění. „Venclík nemá kapku slušnosti. Místo aby svěsil ocas a omluvil se za to, že ukradl můj dar ODS, mě dal ještě k soudu. Jsem rád, že jsem teď očištěný,“ uvedl Spáčil.

Zvrat v případu údajné zpronevěry prý Venclík nesleduje. „Nechci se k tomu ani vracet. Všechno to byly výmysly zločinců,“ uvedl Venclík, kterého kauza před volbami v roce 2004 poškodila. Milan Venclík však teď čelí podezření z korupce, které se měl dopustit při zadávání zakázek stavebním firmám. Na tajně pořízené nahrávce o tom mluví majitel stavební firmy Přemysl Veselý se senátorem za ODS Vlastimilem Sehnalem. Právě Sehnal má podle některých zdrojů stát za zveřejněním nahrávky. Navíc figuruje i v kauze údajné Venclíkovy zpronevěry. Podle informací Deníku Rovnost totiž bylo vystoupení podnikatelů před minulými volbami součástí Sehnalova plánu, jak Venclíka politicky zničit.

„Sehnal to všechno vymyslel. Všichni podnikatelé od něj měli přesné instrukce, co mají říkat novinářům a policii,“ uvedl jeden z bývalých senátorových spolupracovníků pod podmínkou anonymity. Redakce jeho jméno zná. Sehnalovy praktiky politického boje, které jsou v kuloárech veřejným tajemstvím, potvrdili i další dva lidé z jeho okolí pod podmínkou anonymity. Venclík nechce informace o metodách svého stranického kolegy před volbami komentovat. Stejně jako Sehnal. „Je to cílený útok. Vůbec se k takové špíně nebudu vyjadřovat. Napište si, co chcete,“ vzkázal Sehnal.

Sehnal vs. Venclík: pomluvy, podrazy i facky

Dva vlivní muži jihomoravské ODS nevedou vnitrostranický boj v rukavičkách. Jednou se podle svědků dokonce málem poprali.

Válka, jejíž aktéři používají pořádně ostrou munici. Tak v zákulisí mluví lidé z jihomoravské ODS o sporu dvou vysoce postavených straníků: senátora za Blanensko Vlastimila Sehnala a šéfa jihomoravských občanských demokratů a kandidáta na hejtmana Milana Venclíka. Jejich konflikt trvá už několik let. Podle lidí z okolí Sehnala dokonce senátor zosnoval aféru, která před čtyřmi lety připravila Venclíka o hejtmanské křeslo. Deník Rovnost zmapoval zákulisí boje mezi Sehnalem a Venclíkem.

Krátce před krajskými volbami v roce 2004 tehdy Venclíka, který patřil k favoritům na nejvyšší post v kraji, nařkla čtveřice jihomoravských podnikatelů ze zpronevěry. Sponzorské dary pro ODS si podle nich nechal pro sebe, a navíc měl nabízet veřejné zakázky za desetiprocentní úplatky. I kvůli aféře ODS ve volbách neuspěla a prohrála s KDU–ČSL o pouhých 1025 hlasů a Venclík tak nezískal hejtmanský post.

Několik lidí z okolí senátora Sehnala i nahrávka, kterou má Deník Rovnost k dispozici, teď potvrzuje, že za útokem na Venclíka stál právě Sehnal. „Vlasta se snaží pořád přesvědčovat, že je všechno jinak. A přitom je to obráceně. Byla to jeho práce a je neuvěřitelné, že z toho vyšel s čistou tváří,“ říká o Sehnalově roli člověk, který patřil k jeho blízkým spolupracovníkům. Nepřál si zveřejnit své jméno.

Senátor Sehnal se údajně znal se všemi podnikateli, kteří Venclíka obvinili. Jedním z nich byl například Leopold Spáčil z Letovic na Blanensku, kterého měl Venclík připravit o sto tisíc korun. „Se Sehnalem se známe už dlouho, ale je hloupost, že by s tím měl něco společného. Nejsem mu zavázaný, abych pro něj musel dělat nějakou špinavou práci,“ tvrdí Spáčil.

Před vypuknutím aféry se prý se Sehnalem o úplatcích pro Venclíka vůbec nebavili. Deník Rovnost však zjistil, že měli mezi sebou úzké kontakty. V té době například Spáčil jezdil v autě, které Sehnal dostal od firmy Ford Rašino na svou předvolební kampaň. Podnikatel Miroslav Balák, který popisoval, jak si Venclík přivlastnil dvě stě tisíc korun, také patřil k Sehnalovým přátelům. Dokazuje to svědectví dalšího člověka ze senátorova okolí.

„Balák nechal vyrobit trička na předvolební kampaň a přišel za Venclíkem s tím, že je lidé z ODS odmítají převzít. Chtěl se prostě nějak dostat do Venclíkovy blízkosti. Nevím už, jak to s těmi tričky dopadlo, ale vím, že je pak měl u sebe Sehnal,“ říká senátorův spolupracovník, který si přál zůstat v anonymitě.

Podle něj byli všichni podnikatelé Sehnalem podplacení. „Vždy někoho opije rohlíkem. Najde si pár lidí, dá jim deset patnáct tisíc a oni mu odsvědčí, co potřebuje. Přijde mi to, jako by byl vyškolený od StB, protože i oni měli takové metody. Na každou akci si najímali jiné lidi,“ tvrdí muž.

Senátor Sehnal odmítá na obvinění reagovat. „Řeknete mi jména těch, kteří vám to napovídali? Neřeknete. Takže je to pro mě pomluva a lež a nic neřeknu,“ uvedl Sehnal. Venclík přiznává, že jeho vztah se Sehnalem není ideální. „Máme úplně rozdílný pohled na svět i na politiku. Nesetkáváme se, nemáme ani pracovní styk,“ řekl Venclík.

O jejich averzi se mezi brněnskými politiky ví dlouho. Jednou prý dokonce nebylo daleko ke rvačce. „Na schůzi se tak hádali, že Sehnal nakonec chytl Venclíka pod krkem a ostatní je museli roztrhávat. Prý to bylo proto, že si Venclík bral moc velký podíl z úplatků a na Sehnala zbývalo málo,“ tvrdí Sehnalův známý Ladislav Gaži, který si v současné době odpykává ve vězení trest za zpronevěru.

Kandidát na hejtmana Milan Venclík z ODS ke kauze údajné zpronevěry říká: Ať se všichni ptají Sehnala

Akce proti mně měla ovlivnit výsledky voleb a byla prací organizovaného zločinu. Tvrdí to o kauze údajné zpronevěry její ústřední postava, kandidát ODS na hejtmana Milan Venclík. V rozhovoru pro Deník Rovnost nevyloučil, že za útoky na něj může být Vlastimil Sehnal.

Dva ze čtyř podnikatelů, kteří vás před čtyřmi lety obvinili ze zpronevěry a dostali nejdříve podmínku za křivé obvinění, se odvolali a byli osvobozeni. Co vy na to?
Už ten případ nesleduji, ale velice se ohrazuji proti tomu, že označujete lidi, jako je pan Balák, za podnikatele. Proč lidem neřeknete, že jsou to zločinci? Všichni to jsou lidé s velmi problematickou trestněprávní minulostí. Je pro mě nepochopitelné, proč teď dostávám takové otázky, když se to stalo před čtyřmi lety a tehdy to ovlivnilo výsledek voleb. Ptám se, jestli je to snaha ovlivnit i tentokrát výsledky voleb v Jihomoravském kraji.

To je docela možné, protože podle informací Deníku Rovnost stojí za čtyři roky starou kauzou senátor Sehnal. Ten figuruje i v aféře odposlechů, které mají dokazovat vaši korupci při zadávání stavebních zakázek. Jsou podle vás obě dvě kauzy součástí vnitrostranického boje?
To musí řešit policie. Nejstrašnější by bylo, kdybych bral zákon do svých rukou. Má to ale všechny znaky organizovaného zločinu. Mohu se jen ptát, komu to slouží? Pro koho tito lidé pracují a kdo to organizuje?

Tím člověkem má být senátor Sehnal.
To jsou velmi závažné informace. Nechci se bavit o senátoru Sehnalovi. Ať se všichni ptají jej. Nebudu dělat nějaké neuvážené závěry. Jestli má někdo důkazy, ať je předloží.

Jaké máte vztahy?
S panem Sehnalem máme rozdílný pohled na svět i na politiku. Nesetkáváme se a nemáme ani pracovní styky.


Aféra, která měla zničit Venclíka

Prázdniny v roce 2004 si šéf jihomoravské ODS a vlivný člen stranického vedení Milan Venclík rozhodně neužil tak, jak plánoval. V polovině července, těsně před krajskými volbami, ho brněnský podnikatel Miroslav Balák obvinil ze zpronevěry daru pro ODS dvou set tisíc korun. Do konce srpna se ozvali další tři podnikatelé s podobnými zkušenostmi. „Předal jsem mu dvě stě tisíc jako sponzorský dar ODS. On ale odmítal podepsat sponzorskou dohodu. Když jsem pak na něj tlačil, řekl si o další peníze s tím, že si můžu vybrat zakázky, které dokáže ovlivnit,“ prohlašoval před novináři i policisty Balák.

Živnostníkovi Martinu Budíkovi měl zase Venclík ukrást sponzorský dar pětadvacet tisíc korun. „Když jsem mu peníze pro ODS předával, přímo mi nabídl, že se za to dá zařídit nějaká lukrativní zakázka,“ tvrdil Budík. Stejnou zkušenost, tentokrát však se sto tisíci korunami, prezentoval podnikatel z Letovic na Blanensku Leopold Spáčil. Živnostník Jan Brabec také dosvědčil, že mu náměstek hejtmana Venclík nabízel dohození zakázky. „Ovšem pouze v případě, že z ní dostane deset procent předem,“ prohlašoval Brabec.

Venclík všechna obvinění odmítal. Tvrdil, že ze všech mužů, kteří ho obvinili, viděl jen jednou Baláka. Vyvracel však, že by se s ním bavil o penězích pro ODS nebo o zakázkách. Už tehdy Venclík mluvil o uměle vyvolané likvidační kampani. „Dle mého právníka to byla přímo veřejná poprava,“ svěřil se politik.

Venclíkova aféra v krajských volbách ODS poškodila. I když byli občanští demokraté favoritem voleb, skončili těsně za KDU–ČSL a nezískali post hejtmana. Obvinění podnikatelů vyšla po volbách do ztracena. Všechny čtyři obvinil státní zástupce z křivého svědectví a soud jim uložil podmíněné tresty. Dva z podnikatelů se proti rozhodnutí odvolali a soud je nedávno zprostil viny.