Úředníci města při projednávání návrhu zadání nového územního plánu neporušili zákon. Ale mohli zmást lidi tím, že dokument zveřejnili dvakrát na různých místech úřední desky. Takový verdikt vynesl jihomoravský krajský úřad na adresu Šlapanic na Brněnsku.

Úředníci situaci prověřovali kvůli stížnosti opoziční zastupitelky Michaely Trněné pro podezření z nezákonného jednání. Trněná byla přesvědčená, že radnice změnila na desce datum vystavení dokumentu ze 30. na 27. června. A zkrátila tak o tři dny třicetidenní lhůtu na podávání námitek. „Vše jsme prošetřili. Zjistili jsme, že radnice neudělala nic nezákonného,“ ujistila vedoucí odboru územního plánování Eva Hamrlová.

Podle představitelů Šlapanic bylo obvinění už od počátku neopodstatněné. „Návrh zadání jsme zveřejnili na elektronické úřední desce třiadvacátého června. Na klasické úřední desce pak sedmadvacátého,“ zdůraznil šlapanický starosta Jaroslav Klaška.

Protože Šlapanice oznámily projednávání vyhláškou, trvalo patnáct dní, než vstoupila v platnost. A dalších třicet dní pak měli lidé na námitky. „Ve skutečnosti jsme tak obyvatele nechali nahlížet do zadání déle, než ukládá zákon,“ upozornil Klaška.

Problém podle něj vznikl tím, že úředníci zveřejnili vyhlášku i v jiné sekci úřední desky. A to dokonce dvakrát. „Poprvé sedmadvacátého a podruhé třicátého. Když na duplicitu přišli, poslední oznámení stáhli,“ uvedl Klaška. Tuto verzi potvrdil i krajský úřad. „Vycházíme z toho, že data na úřední desce jsou automaticky generovaná a nelze je měnit,“ odmítla spekulace o účelovém posouvání dat Hamrlová.

Výtka pro město

Zároveň ale do Šlapanic směřovala výtku. „Pořizovatele územního plánu důrazně upozorňujeme na to, že vyvěšování veřejných vyhlášek o projednání územního plánu na dvou místech úřední desky může působit zmatečně. A vnášet do projednávání pochybnosti o jeho zákonnosti,“ vzkázala Hamrlová.

Podle Trněné rozhodnutí kraje dalo za pravdu jejím výtkám. „Potvrdil se můj názor, že pro lidi znamenalo vyvěšování dokumentu hlavně zmatky. Úřad si měl lépe hlídat, co na úřední desku dává. A když už dokument stahoval, měl o tom vyvěsit oznámení se zdůvodněním takového kroku,“ myslí si Trněná.

Podle Klašky ale město nemůže ručit za nepozornost čtenářů úřední desky. „Vyhlášku přehlédl jen ten, kdo se nedíval dál,“ podotkl starosta.

Kvůli medializování zmatků kolem připravování územního plánu ve Šlapanicích už Trněná přišla o místo člena kontrolního výboru v zastupitelstvu. „Znevážila dobré jméno města a městského úřadu. Zastupitelé proto na zasedání jedenadvacátého září navrhli její odvolání z výboru a to také schválili. Zároveň ji zastupitelstvo vyzvalo ke složení mandátu,“ potvrdil starosta Klaška.

Zastupitelka rezignovat nechce. „Nechápu ani trest vy loučením z kontrolního výboru. S prací v něm neměla tato záležitost nic společného,“ řekla Trněná.

Na zářijovém zasedání už zastupitelé také zadání územního plánu schválili. „Nyní bude následovat vypracování konceptu a pak konečná verze plánu. Dokument je strategické povahy, proto ho chceme podrobně projednat a dosáhnout co největší shody. Odhaduji, že nový územní plán můžeme mít zhruba za dva roky,“ nastínil další postup Klaška.