„Pro příští rok jsme vytvořili nový dotační program na podporu pořizování mléčných automatů. Už to tedy není jen přání, které jsme dříve vyslovili,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek. Podle něj je na podporu automatů pro rok 2010 vyčleněno půl druhého milionu korun z krajského rozpočtu. „Maximálně mohou zájemci dostat sto tisíc korun. Připlatíme tak minimálně na patnáct automatů,“ uvedl Hašek Kraj podle něj chce tímto krokem zemědělcům pomoci řešit problémy s nízkou výkupní cenou mléka.

Radní zároveň schválili i dotaci z Evropské unie pro majitele prvního automatu na Brněnsku. Chovatel Zdeněk Plocek ze Zálesné Zhoři umístil svůj automat v Rosicích. Ty leží pár kilometrů od jeho farmy. Stál jej sto šedesát tisíc. Polovinu teď dostane z dotací a zbytek se mu rychle vrátí. Po měsíci si jeho provoz jen pochvaluje, mléka prodává denně průměrně sto dvacet litrů. „Prodali bychom i více, větší prodej ale zatím nedovolují veterinární vyhlášky. Jednáme o jejich změně,“ uvedl Plocek.

Zemědělec už střádá plány na nákup dalšího automatu. „Teď se nám výkupní cena mléka o dvacet haléřů na litr zvedla, ale pokud se situace do jara výrazně nezlepší, pořídím další přístroj. Zřejmě jej postavíme v Zastávce u Brna, nebo přímo někde na okraji Brna,“ nastínil další vývoj svého podnikání Plocek.

O pořízení druhého automatu i díky krajské podpoře uvažují také zemědělci ze společnosti Agros Vyškov-Dědice. Ti nedaleko centra Vyškova v takzvaném Agrodomě spustili první automat nedávno, na konci listopadu. Přišel je na milion korun, ale jsou s ním spokojeni. „Očekávám, že i díky němu udržíme chov krav. Lidé si u nás natočí v průměru 500 litrů denně,“ řekl předseda Agrosu Cyril Sigmund.

Díky krajské dotaci se možná objeví také první automat na mléko na Hodnonínsku. „Musíme si počkat, až budou pravidla zcela jasná a zřetelná. Nejsme rozhodnuti, protože pořizovací cena kvalitního mléčného automatu není nízká,“ uvedl například ředitel VSV Vracov Vladimír Šťastný.

Žádost o dotaci na automat na mléko už podalo na krajský úřad i Agrodružstvo z Jevišovic na Znojemsku. „Chtěli bychom ale v prvních patnácti dnech v lednu automaty instalovat. Počítáme se dvěma až třemi ve Znojmě, s dalšími pak třeba v Moravském Krumlově i Jevišovicích,“ uvedl předseda družstva Bohumír Rada.

Ne všichni zemědělci však vidí v mlékomatech spásu. „Jejich nákup pomůže hlavně malým a středním zemědělcům. Ale pro velký podnik, jako jsme například my, to není řešení. Prodávají se v nich jen stovky litrů mléka denně a my produkujeme deset tisíc litrů,“ upozornil například šéf družstva Pooslaví Nová Ves Jan Maloch.

PETR JEŘÁBEK A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI