Jihomoravský kraj přijal usnesení, v němž vyzývá vládu, poslaneckou sněmovnu a senát, aby stávající návrh zákona přehodnotili tak, aby byla zajištěna co nejširší síť stavebních úřadů z důvodu dostupnosti lidem. „Pořád je na stavebních úřadech spousta agend, které musí lidé vyřizovat tam, není vychytaná digitalizace. Jsme také připomínkovým místem návrhu tohoto zákona, usnesení tedy bude zapracováno i v rámci připomínky," řekl hejtman Jan Grolich.

Liberecký kraj podle něj dokonce přijal usnesení, ať je zachovaná vyloženě stávající síť úřadů. „Tak jsem to formulovat nechtěl. Chápu, že v některých místech úřady smysl mají, ale je potřeba se na tom znovu systematicky zamyslet. Je trochu nesystémové, když rušíme úřady a nemáme dopracovanou digitalizaci," doplnil Grolich.

Byt. Byty a výstavba. Ilustrační foto
Problém pro venkov? Na jihu Moravy skončí 27 stavebních úřadů

Opoziční krajský zastupitel a senátor Tomáš Třetina očekává kolem stavebního zákona ještě velké diskuze. „Začalo se od konce. Nejprve je potřeba zrušit agendy, spoustu věcí elektronizovat, pak teprve můžeme rušit úřady," podotkl.