Připomínky k návrhu mohou školy podávat do 15. července, na email optimalizace@orgman.cz může své připomínky k návrhu poslat až do 10. srpna kdokoliv.

Zatímco studentům začaly včera prázdniny, ředitelé středních škol v Jihomoravském kraji měli perný den. Na schůzce s náměstkem hejtmana Stanislavem Juránkem se dozvěděli, že kraj hodlá kvůli nedostatku peněz i žáků zrušit dvanáct středních škol. A v ostatních školách se v září 2012 otevře o osmdesát tříd méně, než ředitelé předpokládali.

Dvanáct škol, které mají zaniknout, čeká nejprve sloučení s jinými zařízeními. „Pokud nic neuděláme, tak budeme mít za čtyři roky na středních školách poloprázdné třídy. Žáků ve středoškolském věku totiž stále ubývá,“ upozornil Juránek.

S plánem na rušení škol přišel Juránek už na začátku letošního roku. Od něj však později vedení kraje ustoupilo. Nový návrh je shovívavější ke gymnáziím, která neruší. Jen omezuje počet tříd.

Například gymnázium v Zastávce na Brněnsku zůstává podle současného návrhu zachované, přestože dříve navrhoval kraj jeho sloučení s gymnáziem v Ivančicích „Ve školním roce 2012 až 2013 už ale nebudeme otvírat osmileté gymnázium,“ podotkl ředitel gymnázia Petr Kroutil.

Beze změn bude dál fungovat gymnázium ve Šlapanicích na Brněnsku, naopak Gymnázium Židlochovice se sloučí s gymnáziem v Hustopečích. „Ani tentokrát jsme se nedozvěděli, proč má naše škola zaniknout. Mluví se o tom, že hlavním kritériem je obsazenost školy, se kterou rozhodně nemáme potíže,“ povzdechl si ředitel židlochovického gymnázia Jiří Kubeš.

Nespokojení jsou i v Bzenci na Hodonínsku, kde má zaniknout lesnická a rybářská škola. „Slučování dvou škol v našem městě je pro mě úplně nová informace a rozhodně je to špatná zpráva. Obě školy jsou totiž oborově naprosto odlišné a lesnické a rybářské učiliště bylo svým zaměřením na dřevo, ekologii a rybářství ojedinělé,“ zlobí se starosta Bzence Pavel Čejka.

Jisté pochopení pro plány kraje má naopak starosta Břeclavi, kde se má slučovat obchodní akademie a gymnázium. „Obchodní akademii asi není dlouhodobě možné udržet jako samostatnou školu. A situaci musí vyřešit Jihomoravský kraj jako zřizovatel školy. Rozhodně ale chci, aby tady byla možnost kvalitního ekonomického vzdělání, ať už to bude na jakékoliv ze škol,“ myslí si Ryšavý.

V Brně zanikne i několik škol s dlouholetou tradicí. Skončit má Střední průmyslová škola elektrotechnická v Kounicově ulici či Střední uměleckoprůmyslová škola textilní ve Francouzské ulici. „Ta se věnuje už jen uměleckým oborům a není důvod mít v Brně dvě podobné umělecké školy,“ vysvětlil Juránek, proč chce textilní školu sloučit se Střední školou umění a designu v Husově ulici.

I kvůli rušení těchto tradičních škol počítá kraj s tím, že návrh vyvolá řadu diskuzí či petic. A úředníci zřídili i speciální emailovou adresu optimalizace@orgman.cz, kam mohou lidé až do 10. srpna posílat své připomínky. „Když ale od rušení některé škol ustoupíme, musíme za ni najít jinou náhradu,“ upozornil náměstek.

Školy, které čeká sloučení, každá první jmenovaná zanikne

Blanensko:
Střední škola uměleckoprůmyslová a technická ve Velkých Opatovicích se sloučí se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm v Letovicích

Brno:
Střední průmyslová škola elektrotechnická v Kounicově ulici se spojí s Střední školou informačních technologií a sociální péče v Purkyňově ulici
Vyšší odborná škola oděvního designu a managementu a Střední uměleckoprůmyslová škola textilní ve Francouzské ulici se sloučí s Střední školou umění a designu v Husově ulici
Obchodní akademie v Pionýrské ulici se sloučí se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm obchodním v Jánské

Brněnsko:
Gymnázium Židlochovice se spojí s Gymnáziem TGM v Hustopečích
Střední odborná škola a Střední odborné učiliště dopravní a mechanizační v Ivančicích se spojí se Střední odbornou školou obchodní a Středním odborným učilištěm řemesel v Moravském Krumlově

Břeclavsko:
Obchodní akademie v Břeclavi se sloučí s gymnáziem v Břeclavi

Hodonínsko:
Střední odborná škola zdravotnická a sociální v Kyjově se spojí s Klvaňovým gymnáziem v Kyjově
V Bzenci se spojí Střední škola lesnická a rybářská s Vyšší odbornou školou, Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm
Střední odborná škola ve Strážnici se spojí se Střední odbornou školou oděvní a Středním odborným učilištěm tamtéž

Vyškovsko:
Obchodní akademie v Bučovicích se sloučí s gymnáziem tamtéž
Ve Vyškově se spojí Střední škola zdravotnická a zemědělsko-ekonomická a gymnázium