Potvrdila to i Jitka Kučerová z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu. „V příštích dnech čekáme polojasno až oblačno, lidé ale musejí počítat se studeným a na mnoha místech i mrazivým začátkem dne. Ranní teploty se budou pohybovat v rozmezí od minus dvou do dvou stupňů nad nulou,“ uvedla Kučerová.

Přeháňky se podle ní vyskytnou jen ojediněle, a to především ve středu a čtvrtek. Od pátku až do konce týdne bude slunečno a nad jižní Moravou se rozeklene jasná až polojasná obloha. Postupně se také bude oteplovat, o víkendu dosáhnou maximální denní teploty šestnácti až dvaceti stupňů Celsia.

Pankrác, Servác a Bonifác, kterým pranostiky přezdívají ledoví muži, svátek slaví až na konci příštího týdne. Jejich příchod ale předznamenalo už úterní chladno. „Kritický časový úsek pro vpád studeného vzduchu do střední Evropy nazývaný malí ledoví muži začíná obvykle kolem 20. dubna a trvá až do konce května. V této době roste pravděpodobnost výskytu mrazíků a tedy i poškození zemědělských plodin,“ upozornila Kučerová.