Výraznou injekcí do hospodaření krajských nemocnic bylo zavedení poplatků ve zdravotnictví. Jihomoravský kraj už má k dispozici konkrétní čísla za první pololetí letošního roku.

„Naše nemocnice celkem vybraly 35 752 000 korun. Pokles počtu hospitalizovaných pacientů i ambulantně ošetřených není významný. Výrazně však klesl počet dospělých, kteří vyhledali lékařskou službu první pomoci, a to až o čtyřicet procent. O čtvrtinu se také snížil prodej léků v nemocničních lékárnách,“ uvedl krajský radní František Adamec, který má zdravotnictví na jižní Moravě na starosti. Všem osmi nemocnicím dluží pacienti za poplatky zhruba půl milionu korun. Jde většinou o problémové skupiny lidí, u nichž je vymahatelnost hor­ší.

Podle Adamce jsou tahle čísla reprezentativní. „Chtěl jsem vědět, jak zavedené poplatky fungují, zda mají smysl. Ukazuje se, že v některých oblastech mají. Ve zdravotnictví se ušetří významné částky. Nechali jsme si udělat také sondu, jak to vypadá u praktických lékařů. Ti podle odhadů ušetřili o deset procent méně pacientů,“ dodal Adamec.

Poplatky od prvního ledna letošního roku zavedlo ministerstvo zdravotnictví vedené ministrem Tomášem Julínkem. Za návštěvu lékaře a každý lék na receptu zaplatí lidé třicet korun, za jeden den pobytu v nemocnici pak korun šedesát. Nejdráž vyjde ošetření na pohotovosti. To vyjde na devadesát korun.