Interiér vzácné gotické Královské kaple ze třináctého století obnovíme v roce 2010 v nejvyšším patře plánovaného parkovacího domu v Panenské ulici vedle Nové radnice. Takový byl záměr města Brna v létě 2009. Nyní je nejistá samotná stavba parkovacího domu.

A rekonstruované kaple, kterou nechali strhnout v roce 1908 tehdejší radní kvůli rozvoji města, se tedy Brňané jen tak nedočkají. „Neexistuje dnes jiný vhodný prostor, kde je interiér kaple možné obnovit,“ sdělil vedoucí odboru památkové péče brněnského magistrátu Martin Zedníček.

Společnost Brno Parking, která je hlavním investorem stavby garáží, s inovací kaple nepočítá již delší dobu. „Když jsme na konci roku přisli o územní rozhodnutí na stavbu garáží, začali jsme připravovat nový projekt. Parkovací dům jsme tentokrát navrhli bez kaple. Její stavba totiž projekt prodraží až o padesát milionů korun,“ uvedl předseda představenstva firmy Brno Parking Roman Minarovič. Kaple podle něj zabere více než pětinu garáží nad zemí a projekt by proto musel počítat s více patry pod zemí.

Vnitřek kaple se na střeše plánovaného parkovacího domu může objevit ještě poté, co se město pokusí odkoupit zbytek akcií ve firmě Brno Parking. Nyní má město ve firmě třetinový podíl. S tím se mu zatím stavbu garáží v Panenské nepodařilo prosadit. „Pokud se nám podíl podaří odkoupit, bude záležet, kdo se stane investorem stavby garáží. Zatím je proto budoucnost kaple nejasná. Přesto s její rekonstrukcí i nadále počítám,“ sdělil primátor Brna Roman Onderka. Ten věří, že se stavba garáží i s kaplí uskuteční ještě do konce jeho volebního období v roce 2014.

Pokud projekt kaple v nejvyšším patře garáží padne, bude prý město hledat nový prostor pro obnovu gotické památky. „Bude to ovšem komplikované. Místo se musí nacházet maximálně tři sta metrů od původního umístění kaple na Dominikánském náměstí. Aby měla rekonstrukce historický smysl,“ dodal Onderka. Uvažovalo se přesto i o tom, že se vnitřek kaple obnoví přímo na hradě Špilberk.

To ale podle ředitele Muzea města Brna Pavla Cipriana není ideální řešení. „Tuto variantu si nedovedu představit. Špilberk a Královská kaple spolu historicky nijak nesouvisí. Tudíž tu není pro rekonstrukci žádné autentické místo,“ vysvětlil Ciprian.

Zbytky sloupků, hlavic, gotických oken a základových kamenů se nyní nacházejí v depozitářích v Žabovřeskách a na Špilberku. Část z nich je také v kryptě pod Petrovem, v Mincmistrovském sklepě a v Křížové chodbě na Nové radnici. „Všechny pozůstatky jsou dobře uložené. Nehrozí proto, že kvůli oddálení rekonstrukce jednotlivé části zchátrají,“ upozornil Ciprian.

Gotickou kapli zasvěcenou Panně Marii nechal v Brně postavit v roce 1297 král Václav II. na dnešním Dominikánském náměstí. V roce 1908 nechali tehdejší radní kapli strhnout. Bránila totiž rozšiřování ulic a rozvoji města. Kvůli nevoli tehdejších Brňanů ale museli radní slíbit, že zbytky kaple uschovají a později ji znovu postaví.

KLÁRA ŽIDKOVÁ
ZUZANA TAUŠOVÁ