Systém slouží ke krátkodobému zastavení a vystoupení nebo nastoupení lidí. Řidiči místa často najdou třeba u nádraží, škol či přestupních uzlů. „Modelovou situací je, že řidič zastaví na místě K+R v blízkosti školy, dítě vystoupí a odchází do školy, často i za dohledu strážníka,“ řekla Kadrnožková.

Například u míst K+R v Polní ulici strážníci při každé kontrole zjistí asi osm přestupků. Problémy jsou ale i v jiných částech města. „Před jednou základní školou na parkovišti K+R stálo jedno z aut více než týden. Značka tam přitom umožňuje v době od sedmi do osmi ráno a dvou do čtyř odpoledne jen krátkodobé zastavení,“ informovala Kadrnožková.  

Loni a předloni vznikla nová parkovací místa K+R u několika brněnských škol. „Pro zvýšení bezpečnosti ale jsou především u mateřských škol lepší místa s parkovacím kotoučem. Rodiče totiž děti často nejen vysadí, ale také doprovází, takže se zdrží déle než pět minut,“ řekl náměstek primátorky Petr Hladík. Taková parkovací místa vznikla například u mateřských škol v Rybnické nebo Oblé ulici. 

HANA KOTOUČOVÁ