Podle mluvčího spolku Michala Šindeláře jezdí Křenovou ulicí řada lidí na kole denně. „Kvůli zúžení průjezdů mezi tramvajovými ostrůvky mají nyní cyklisté v některých místech ještě méně prostoru než předtím,“ řekl. Nedostatečné je podle něj i dopravní značení, které nijak nechrání bezpečnost cyklistů.

Křenová je významnou trasou cyklogenerelu, což je plán, kudy chce město v budoucnu vést cyklopruhy. Počítá v něm se spojením Černovic a centra města. V Křenové přitom ani po opravě žádné nejsou. Brnu na kole to vadí zejména v křižovatce s Kolištěm, kde je velmi hustý provoz.

Co cyklisté Křenové vytýkají
• Kvůli úzkým průjezdům kolem tramvajových ostrůvků mají lidé na kole ještě méně místa než dřív.
• Opravy nijak nevyřešily bezpečnost v hustém provozu křižovatky Křenová a Koliště. Pomohly by cyklopruhy.
• Dopravní značení v Křenové bezpečnost cyklistů neřeší.

Zavedení cyklopruhů při opravě by podle náměstka primátora Matěje Hollana trvalo více času a bylo by dražší. Dělníci by totiž museli změnit šířku vozovky. „V Křenové jsme primárně potřebovali opravit tramvajovou trať, nešlo o kompletní rekonstrukci. Odstranili jsme opotřebení kolejí, posunuli ostrůvky zastávek a vyměnili asfalt,“ uvedl.

Dalším problémem jsou podle Šindeláře úzké průjezdy kolem tramvajových ostrůvků. Hollan ale nové zastávky brání. „Díky novému umístění nástupních ostrůvků jsme zajistili bezbariérový přístup k úřadu práce. Pokud se cyklisté bojí, že je auta bezpečně neobjedou, mohou jet uprostřed silnice,“ vysvětlil.

Brno na kole si v minulosti stěžovalo kromě jiného i na dopravní značení v Jihlavské ulici a také v ulici Úvoz, kde podle spolku dokonce životy cyklistů ohrožuje.

Oprava Křenové naopak nevadí představitelům hnutí Brno autem. „Na Křenovou jsme se šli podívat a soudě podle toho, co jsme zatím viděli, jsme spokojení. Na opravách nevidíme nic nestandardního. Naopak velmi oceňujeme, že skončily o dva týdny dříve, než jsme očekávali. Z předchozích zkušeností jsme zvyklí spíše na opak,“ řekl předseda hnutí Jan Mandát.

Křenovou opravovali dělníci necelé dva měsíce. Pro dopravu je průjezdná od tohoto pondělí. Práce stály daňové poplatníky pětatřicet milionů korun.

JIŘÍ KRÁL