Do České republiky přiletěl před deseti lety. „Nejdřív jsem se musel naučit česky, což mi trvalo devět měsíců. Teď se v pohodě domluvím, některá slova ale stále nedokážu pořádně vyslovit," vypráví Michel. Vzápětí zkouší přehláskovat proslulé české pořekadlo o třech tisících třech stech třiatřiceti stříbrných křepelkách. „To se prostě nedá," vzdává to po chvíli se smíchem.

Na své první české slovo si však vzpomíná velmi dobře. Kdo tipuje pivo, vyhrál. „Piju je mimochodem moc rád, zvlášť plzeňské. Když si k němu dám ještě vepřo knedlo zelo, jsem spokojený," upozorňuje na své oblíbené jídlo. K dalším patří i smažený sýr. „Když jsem jej viděl poprvé, trochu mě zarazil. U nás doma totiž nic podobného nemáme. Moc mi ale zachutnal a už ho umím připravit," chlubí se Afričan.

Život v Brně si pochvaluje. „Než jsem sem přijel, kamarádi mě varovali, že tady budu možná jediný cizinec a měl jsem trochu obavy. Ty se ale rychle rozplynuly. Moc se mi tady líbí," říká muž pocházející z konžského hlavního města Kinshasa. Brněnské okolí moc nenavštěvuje. „Kvůli práci totiž nemám čas," vysvětluje muž pracující v pobočce velké počítačové společnosti. Při vyslovení slova Pálava se mu ale rozzáří oči. „To je ráj dobrého vína," prohlásí zasněně francouzsky.

Soutěžte s Brněnským deníkem Rovnost o vstupenky na Africký festival.

Pošlete do středy 20. června na adresu jana.necasova@denik.cz odpověď na otázku: Jaké je hlavní město Demokratické republiky Kongo? V odpovědi uveďte telefonní kontakt. Vítěze dvou vstupenek na festival bude redakce kontaktovat.