Soud ve středu 23. května také rozhodl, že Ondřeje, kterého svazovala matka Klára Mauerová v domě v Kuřimi na Brněnsku, a jeho bratra Jakuba zatím rodina nedostane.
Kláru Mauerovou teď kriminalisté kromě týrání stíhají také za zbavení osobní svobody. „Museli poskládat spoustu drobných důkazů, aby jí mohli tento trestný čin sdělit,“ řekla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková. Ženě, která je ve vazbě, tak hrozí až osmiletý trest.
Policie zveřejnila i fotografie dvaatřicetileté Barbory Škrlové a zvažuje, že odebere vzorky DNA dalším lidem. Panuje totiž podezření, že se vydávala za třináctiletou Annu, o jejíž osvojení Klára Mauerová usilovala, a že to byla právě ona, kdo před třinácti dny za záhadných okolností zmizel z brněnského zařízení pro ohrožené děti Klokánek. „Má hnědé, středně dlouhé vlasy, nosí dioptrické brýle a vypadá mladší než ve skutečnosti je. Je možné, že se bude snažit změnit svou podobu,“ řekla Šípková.
Vymyšlený příběh?
Škrlová pracovala společně se sestrou Mauerové Kateřinou v domě dětí a mládeže Junior. Studuje také ve stejném ročníku s Klárou na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Její blízcí ji popisují jako hluboce věřící dívku. „Poslední čtyři roky jsme s ní byly ve spojení pouze po telefonu. Vždy s námi ale mluvila nějaká Kateřina, která tvrdila, že se stará o nemocnou Báru,“ popsala hledanou její kolegyně Markéta Dvořáková z hudební skupiny Hudbaby.
Třináctiletá Anička, kterou měli babičce Mauerových zanechat neznámí narkomani, přitom podle výpovědi Kateřiny Mauerové nikdy neexistovala a její příběh si údajně vymyslela. To však popírá řada svědectví. „U soudního jednání byla třináctiletá až čtrnáctiletá dívka, kterou jsme nikdy předtím ani potom už neviděli. Ani na zveřejněné fotografii,“ řekl místopředseda Městského soudu v Brně Roman Kiš. Soud přidělil dívce jméno, datum narození a jako poručníka jí určil Kláru Mauerovou.
Policie prověřuje také dopis, který údajně Anna poslala prezidentu Václavu Klausovi. Lidé, které text zmiňuje, se proti jeho znění ohradili. Například pracovnice brněnského Centra pro rodinu a sociální péči Petra Škrdlíková podle textu měla Mauerové říct, ať „dívku nechá mezi darebáky, kterým se narodila“. „Nic takového jsem neřekla. Jsem v šoku,“ řekla Škrdlíková. Prý po ní Mauerová chtěla divné věci, které však Škrdlíková odmítla upřesnit.
Městský soud včera nevyhověl žádosti prarodičů sourozenců Mauerových a jejich otce o vydání dětí z Klokánku. „Kvůli formálním náležitostem to u prarodičů nejde, otec pak neprokázal, že by dětem vytvořil vhodné podmínky,“ řekl místopředseda Kiš. Soud se však k žádostem ještě vrátí.