Lékaři současně pro nakažené pacienty otevřeli patnáct standardních lůžek na ortopedické klinice, kvůli nepříznivé situaci se však rozhodli omezit fungování ambulancí. Část personálu totiž potřebují využít v péči o covidové i běžné pacienty.

S koronavirem leží ve svatoanenské nemocnici 108 pacientů, patnáct z nich napojili lékaři anesteziologicko-resuscitačního oddělení na umělou plicní ventilaci. Tu potřebují rovněž tři postcovidoví pacienti. „Bohužel musím konstatovat, že situace ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně není dobrá. Během dneška jsme naplnili kapacitu intenzivních lůžek, chybí nám především sestry. Všeobecné, praktické, a kvůli zvyšujícímu se počtu pacientů ve vážném stavu také sestry specialistky pro intenzivní péči,“ shrnula mluvčí svatoanenského špitálu Dana Lipovská.

Ilustrační foto
Vrtačky, pily, frézy: z firmy v Blučině zmizelo nářadí za desítky tisíc

Důvodem nedostatku personálu je kromě zvyšujícího se počtu nakažených také rozptyl zdravotníků a sester do očkovacích center nebo testovacích míst. Část z nich se nevyhla ani samotné nákaze. „Ve čtvrtek přijelo osm vojáků z vyškovské posádky armády, potřebovali bychom jich ale mnohem více. Nakonec se povedlo domluvit i několik hasičů z Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje. Konkrétně v pondělí přijedou čtyři, a to na čtyři týdny,“ doplnila Lipovská.

S necovidovými pacienty ve vážném stavu nyní nemocnici pomůže také Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, které vyčlení čtyři lůžka. Většina pacientů ve vážném stavu není naočkovaná. „Například na anesteziologicko-resuscitační klinice jsou z osmnácti pacientů naočkováni pouze dva dvěma dávkami, oba jsou navíc se závažnými komorbiditami. Zbytek je neočkovaný. Pacienty v těžkém stavu přijímat nepřestaneme, jen musíme znovu omezit spoustu toho, co omezit jde a přemístit odborný personál,“ ujistila Lipovská.