Na tento fakt upozornili opoziční zastupitelé při poslední schůzi. Informaci zveřejnili na sociální síti. „Požádali jsme radní o zaslání informací o technickém stavu budov ve správě městské části, včetně rozpisů oprav a s tím souvisejících finančních investic. Chceme se seznámit s reálným stavem těchto objektů,“ řekla zastupitelka Silvie Dražanová.
Opravu Orlovny plánovalo vedení městské části už před několika lety. Radní ji chtěli podpořit dotací. „Budova měla sloužit jako komunitní centrum a její rekonstrukce byla podpořena z evropských dotací. Vedení městské části ale projekt nerealizovalo,“ dodala Dražanová. A opoziční zastupitelé viní ze špatného stavu budov Správu majetku Líšeň.

„Je to pouze servisní organizace, sama nemá vlastní peníze a nemůže rozhodovat o investicích. To měl vždy na starosti člověk zastávající úřad prvního místostarosty. Veškeré činnosti organizace navíc na konci letošního roku převedeme pod příslušný odbor úřadu městské části, aby se péče o budovy zpřehlednila a zjednodušila,“ uvedl starosta Líšně Břetislav Štefan.

Městská část má v současnosti v péči celkem čtrnáct budov, které vyžadují rozsáhlou rekonstrukci. Kromě Orlovny to jsou například i bývalá jatka v Ondráčkově ulici a budova zdravotní školy v Šimáčkově ulici.

Podle starosty je problémem nedostatek peněz. „Za poslední roky si každý místostarosta, který měl nebytové prostory na starosti, zvolil nějaký prioritní projekt, do kterého městská část investovala. V současnosti to jsou opravy budov mateřských a základních škol. Na ostatní objekty už tolik prostředků ale nezbývá,“ doplnil starosta Štefan.

Stav líšeňské Orlovny dělá starosti i Mileně Horníkové. „Moc pěkně nevypadá, určitě opravu potřebuje. Pokud úřad nemá dost peněz, aby se staral o všechny svěřené budovy, mohli by radní část z nich prodat a zaměřit se na ty, které za to stojí,“ myslí si.