Madarászová se domnívala, že po odchodu dětské praktičky z Veverské Bítýšky do důchodu bude sehnat nového pediatra pro své děti jednoduché. Setkala se ale s odmítnutím. „Spolu s ostatními maminkami jsme obvolávaly Kuřimsko, Tišnovsko, zkoušely jsme i Bystrc. Ze začátku nám všude jen řekli, že nepřijímají," popsala.

Podle Madarászové nakonec většinu ostatních matek dětští lékaři v brněnské Bystrci přijali, sama ale bude se syny dojíždět až do Jundrova. „V Bystrci funguje ordinace, kde se lékaři střídají. Já jsem chtěla jednu stálou paní doktorku," vysvětlila matka dvou synů.

Odchodu dětské lékařky z Veverské Bítýšky se obávají v blízkých Lelekovicích. „Očekáváme nápor na Kuřim i na nás. Už teď k nám chodí přespolní. Naše pediatrička navíc za asi dva roky také odejde do důchodu. Pak budeme před stejným problémem jako všechny okolní obce," vyjádřil obavy lelekovický starosta Aleš Mikauš.

Operační trakt nové oční kliniky Lexum používá také jeden z nejmodernějších přístrojů NGenuity®3D, umožňující kvalitní zobrazování operačního pole.
V Brně otevřela nová oční klinika. Pacienti se dočkají operací dříve

V Kuřimi momentálně slouží dva pediatři. Jejich kapacity jsou naplněny a žádný z nich nové pacienty nepřijímá. I zde se oba blíží důchodovému věku. „V budoucnu s tím určitě budeme mít velký problém. Naše podmínky zřejmě nejsou pro lékaře dostatečně lukrativní. Nemůžeme jim nabídnout byt a navíc bychom tímto ani nechtěli znevýhodnit stávající pediatry," sdělila kuřimská mluvčí Soňa Šmahelová.

Podobně špatná je situace s dětskými praktiky v Tišnově. Tam se o pacienty starají tři pediatričky, i tak je to ale málo. „Stávající kapacity nejsou dostačující, maminky musí hledat lékaře jinde," uvedla tišnovská mluvčí Kristýna Musilová. Tišnov na rozdíl od Kuřimi novým pediatrům nabízí příspěvek na ordinaci a možnost bydlet v obecním bytě.

Podobně se k nedostatku dětských lékařů postavilo i vedení Čebína, kde doposud žádný neordinuje a rodiny s dětmi tak musí dojíždět jinam. „Jsme si vědomi velké poptávky po pediatrech, a tak případnému zájemci nabídneme příspěvek na vybavení ordinace a jeden z nových obecních bytů. Pevně věříme, že tím bude naše nabídka dosti atraktivní, a podaří se najít někoho, kdo ji využije,“ sdělil starosta obce Tomáš Kříž.

Od otevření dominantní části brněnské Dětské nemocnice uplynulo ve středu sedmdesát let. Pavilon B vznikal čtyři roky.
Výročí 70 let ikonické budovy Dětské nemocnice v Brně: stavba trvala pět let

Nutné zázemí bude mít Čebín připravené za dva roky. „Koupili jsme bývalé hospodářské stavení, ze kterého uděláme multifunkční dům. V prvním patře vzniknou byty, v přízemí bydlení pro předchozí majitele a lékařská ordinace. Právě tu bychom rádi nabídli dětskému lékaři či lékařce," popsal Kříž. Se stavbou chce vedení města začít ve druhé polovině příštího roku a potrvá dvanáct měsíců.

Nejen na Brněnsku, ale i v celé republice je situace s dětskými praktiky kritická. Spousta z nich je již v důchodu a svou praxi nemají komu předat. „Mladé lékařky jsou na mateřské, v zahraničí či na specializovaných klinikách. Atestace pro práci s dětmi je delší než u dospělých praktiků a nejde o nijak lukrativní obor," vyjmenovala důvody pro nedostatek dětských praktických lékařů jejich zástupkyně pro Jihomoravský kraj Pavlína Zemánková.

K lákadlům obcí v podobě vybavené ordinace či městského bytu je skeptická. „Mladí lidé chtějí být ve velkých městech. Ale jsou i tací, kteří se chtějí vrátit domů," shrnula Zemánková.