Je jim přes padesát let a od mládí pracovali v jedné z brněnských strojírenských továren. Když podnik kvůli hospodářským problémům začal propouštět dělníky, dostali oba zároveň výpověď. O několik měsíců později se s nálepkou neplatičů stěhovali také z bytu.

S podobnými případy se letos sociální kurátoři brněnského magistrátu setkávají mnohem častěji. „Nejde o klasické bezdomovce. Výrazně přibylo lidí, kteří se ocitli ve vážných problémech, přestože mohou a mají zájem pracovat. Polovina všech nově registrovaných klientů jsou letos lidé od pětadvaceti do šedesáti let. To je dvakrát víc než loni,“ uvedl Ladislav Ptáček z odboru sociální péče Magistrátu města Brna.

Případ manželského páru, který se kvůli ztrátě zaměstnání před půl rokem ocitnul v azylovém domě v Křenové ulici, je podle Ptáčka typický. „Oba jsou vyučení, dvacet let ale věnovali práci ve své fabrice a jinou kvalifikaci nezískali. Najít zaměstnání se jim dosud nepodařilo. Živí se příležitostnými brigádami,“ popsal Ptáček.

V hledáčku sociálních kurátorů se teď často ocitnou i lidé, kteří pracovali bez klasického zaměstnaneckého poměru. „Jsou to například ti, kteří se nechají najímat agenturami. Často už za sebou mají několik let strávených na ubytovnách, zatím ale situaci zvládali. Jakmile ztratí práci, snadno se ocitnou bez střechy nad hlavou,“ vysvětlil Ptáček.

Lidé, kteří skončili na ulici, ačkoliv mají zájem pracovat, se začali víc objevovat i v zařízeních pro bezdomovce. Potvrzují toi brněnské organizace zaměřené na pomoc lidem bez přístřeší. Podle ředitele Centra sociálních služeb Armády spásy v Brně Pavla Kosorina k tomu výrazně přispěla hospodářská krize. „Většina z našich klientů má nižší kvalifikaci. Někdy jim chybí i potřebná dávka společenské přizpůsobivosti. Proto je smetou hned první vlny propouštění,“ podotkl Kosorin.

Na pokojích brněnských azylových domů ale letos lidí přibylo překvapivě málo. Plné jsou spíš noclehárny, přestože slouží jen k přespání a přes den jsou zavřené. „I když se zdají být méně pohodlné, oproti službě azylového domu jsou znatelně levnější,“ vysvětlila koordinátorka z Centra sociálních služeb brněnského magistrátu Radka Jonasová.

Útočiště v noclehárnách lidé bez domova hledají obvykle hlavně v chladných měsících. „Noclehárna ve Vídeňské ulici ale byla letos překvapivě hodně využívaná i v létě,“ podotkla Jonasová.

Kromě tohoto noclehárny v Brně momentálně jiná otevřená není. „Počítali jsme s tím, že od prosince nabídneme čtyřicet židlí v centru v Bratislavské ulici, aby lidé venku nezmrzli. Podobně chtěla pomoci i Armáda spásy. Magistrát ale momentálně nemá na to, aby nám na provoz sezónních nočních center přispěl. Zatím máme jen příslib, že se pokusí peníze sehnat po novém roce. Jakmile ale uhodí mrazy, budeme na to muset zareagovat,“ řekl Ladislav Šos z oblastní Charity Brno.