Společnost potřebovala doplnit pracovní skupinu. „Takový zájem o volná místa nás velice překvapil,“ uvedl majitel firmy Přemysl Veselý.

Zájem dělníků a stavařů o zaměstnání jen potvrdil fakt, že krize ve stavebnictví ještě zdaleka neskončila. Stavební firmy mají málo práce a propouštějí.

Signály, že má obor problémy, zaznamenali i na brněnském úřadu práce. „V Brně zasáhla krize nejdřív strojírenské a elektrotechnické firmy. Ve stavebnictví se odrazila později. Nyní výrazně ubylo nabídek pro stavební dělníky,“ popsala situaci mluvčí brněnského úřadu práce Ivana Ondráková. Doplnila, že volné pozice na místa zedníků nebo tesařů se dají spočítat na prstech jedné ruky.

Propouštějí všichni

Na Znojemsku propouštěly téměř všechny stavební firmy. „Propouštěli jsme všichni. Z mojí firmy odešlo k poslednímu prosinci dvacet zaměstnanců, především dělníků,“ uvedl majitel jedné ze společností Jiří Jelínek. Dělníci dostali výpověď i v jedné z největších znojemských stavebních firem Pozemní stavby. „Odešlo asi třicet lidí. Bohužel, nejsou zakázky a zatím se nic nového nerýsuje,“ uvedl jednatel Pozemních staveb Znojmo Petr Diviš.

Zakázky nemá ani firma Lubomíra Danihela z Břeclavi. „Je to velice špatné. Momentálně jsem bez zakázek a ani nemám jasno, kolik jich budu mít do konce roku. Pocítili jsme dopady ekonomické krize. Lidé prostě nemají peníze na to, aby stavěli,“ myslí si Danihel.

Práci stavařů a plnění zakázek navíc nyní komplikuje zima. „Začátkem roku je vždy méně práce. Mrzne a nedají se dělat takzvané mokré procesy. Jak se bude vyvíjet letošní rok, nevíme, zatím jsme nepropouštěli. Neprodloužili jsme ale lidem smlouvu na dobu určitou,“ podotkl spolumajitel stavební firmy Doustav z Vacenovic na Hodonínsku Jan Blaha.

Stavební firmy nyní musí snižovat náklady, aby vůbec přežily. „Nejde jen o dělníky, ale také o techniku. Už si nemůžeme dovolit vozit je na stavbu, musejí přijet sami,“ doplnil Jelínek.

Dvouleté zpoždění

Podle ekonomů krize do stavebnictví ještě v plné síle nepřišla. Kopíruje však krizi ve strojírenství. „Je to ale přibližně s dvouletým zpožděním. Nyní už by se měla začít situace zlepšovat. Například Znojemské strojírny měly loni stoprocentní nárůst objednávek. V návaznosti na to se začne zlepšovat situace i ve stavebnictví,“ uvedl ekonom Petr Pernes.

Kvůli krizi ubývá zakázek nejen od lidí, ale také od státních institucí. „Stát začíná šetřit, takže problémy dostihnou i stavebnictví. Potíže budou mít hlavně malé firmy,“ předpovídá jednatel firmy Lawstav z Vyškovska Marek Látal.

Pokles zakázek od státu donutil pátou největší českou stavební firmu OHL ŽS Brno, aby propustila dvě stovky lidí. „Ubylo dopravních staveb, především na železnici jsme přišli o podstatnou část státních zakázek,“ informoval předseda představenstva OHL ŽS Michal Štefl.

Podle jednatele vyškovské společnosti Start Vojtěcha Mikulíka krizi pocítila každá stavební společnost. „Netroufáme si tvrdit, že krize je zažehnaná. Prostoupila totiž úplně celou ekonomikou,“ zdůraznil Mikulík. Dobře ví, že krize zasáhla různé obory různou silou, ale i tak si myslí, že stavebnictví ještě není úplně na dně. „V tomto obru ještě bude hůř,“ podotkl Mikulík.

VÍCE SE DOČTETE VE ČTVRTEČNÍM VYDÁNÍ JIHOMORAVSKÝCH DENÍKŮ ROVNOST

GABRIELA PERINGEROVÁ
ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU