Síly svých paží využívají zloději, kteří se v Brně „živí“ krádežemi kovů v podobě okapů, vík od kanálů nebo přenosných dopravních značek. Policisté a strážníci jim značně zkomplikovali život. Pravidelně totiž kontrolují sběrny druhotných surovin, které jim ukradený kov vykupují.

Redakce brněnského Deníku Rovnost se rozhodla namátkově několik výkupen starého železa otestovat. Výsledek je ohromující. Zatímco ještě před rokem vzali pracovníci sběren kdeco, nyní mají strach. Bojí se, že pokud by do areálu výkupny vtrhla policie a objevila by cokoliv co připomíná „předmět pocházející z trestné činnosti“, mohl by majitel výkupny přijít o živnostenský list. Nehledě na to, že by zaplatil i tučnou pokutu.

Hlavně nenápadně

Na pomyslném žebříčku brněnské galerky se zloději kovů pohybují až na samém dně. Redakční figurant se tedy náležitě převléká do oblečení, které by ho mělo dokonale krýt. Potem nasycená kšiltovka, umolousaná a odraná košile, seprané a viditelně obnošené kalhoty. K tomu ještě minimálně týden neholená tvář. Takový je převlek. V něm je však zabudované oko skryté kamery, které jednání některých pracovníků výkupen natočí.

Víko od kanálu vážící bezmála třicet kilogramů nakládá figurant na mírně otlučený červený rudl. Nést kanálový poklop v ruce je totiž prakticky nemožné. Odklopit ho z místa, kde už léta leží, dá navíc fušku i třem statným mužům. „Sběratelé kovů jsou zřejmě mnohem víc trénovaní,“ utrousí jeden z kolegů novinářů, když se snaží kanálové víko vyrvat z redakčního dvora.

Jakmile je poklop v kufru auta, přemístí se figurant do Vranovské ulice v brněnských Husovicích. Tam sídlí totiž jedna ze sběren, jejíž zaměstnanci si s kradeným kovem hlavu nelámou. Přivezené víko ale od redakčního figuranta nechtějí. „Běžte s tím okamžitě do hajzlu,“ vykřikne obtloustlý mladík, když spatří na rudlíku mřížkovaný kanál.

Ohrožený kšeft

Nad sběrnou, v níž mladík pracuje, visí už pár měsíců Damoklův meč. Ve výkupně totiž policisté objevili kradené kovy už několikrát. A nebyly to předměty jen tak ledajaké. Naposledy se jednalo dokonce o odmontované brzdy z vlaků a hliníkové věšáky, které nezmámí pachatelé odšroubovali z odstavených vagonů.

Po jedné z razií, kdy policisté zabavili ve sběrně desítky kilogramů kradených věcí, vysvětlila mužům zákona majitelka podniku Brigita Šarköziová své počínání lakonicky. „Lidi musejí krást. Někteří by jinak zdechli hlady a nepřežili,“ obhajovala se podnikatelka stavějící se do role dobrosrdečné ženy. Té, která pomůže chudákům v nouzi. A dá jim za kradený kov pár drobných. Třeba na chleba a kus levného salámu.

Sběrna podnikatelky Šarköziové má ještě jednu zvláštnost.

Je v ní dokonce malá manufaktura. V garáži na bobku sedí při malém osvětlení několik špinavých mužů, kteří sundávají z kabelů izolační gumu. Zatímco pryž jiní „dělníci“ spálí, měděné drátky putují do přepravek. Malý a několik decimetrů dlouhý drátek neváží skoro nic. Když jich je ale pohromadě víc, dělá to už hezkých pár kilo. A měď patří k nejvzácnějšímu artiklu výkupen. Za kilogram inkasuje při prodeji dalším zpracovatelům kovů bezmála padesát korun. Její cena však ze dne na den kolísá. Podobně jako kurz české koruny k dolaru či euru.

Kanál? Ani omylem

Další zastávkou redakčního figuranta je výkupna kovů poblíž trolejbusové vozovny v Husovicích. U váhy sedí zarostlý a vychrtlý muž. Kanálové víko ho sice nevyděsí, ale vykoupit ho nemůže. „Musím zavolat vedoucí,“ řekne a zahuláká do průchodu domu. Za několik vteřin se ve sběrně objeví žena s tlustým zlatým řetízkem na krku. „Kanál od vás nevezmu. Ani omylem,“ vyjekne vysokým a chraplavým hlasem.

Také tato podnikatelka se před pár dny spálila. Do její provozovny totiž mířili zloději, kteří vozili poklopy od kanálů po desítkách. „Všude kolem jsou rozkopané chodníky, protože dělníci pokládají nějaké kabely. Takových, kteří ke mně začali vozit kanály po několika kusech, bylo poslední dobou fůra. Všimli si toho strážníci a platila jsem pokutu jak já, tak ti, které četníci chytili,“ vysvětluje majitelka sběrny nezájem o víko od kanálu.

Figurant se šine s nepořízenou a navštíví ještě další dvě sběrny. Ani tam nepochodí a s těžkým kanálem ho z výkupny – někdy slušně, jindy zase s nadávkami – vyprovodí. Redakce brněnského Deníku Rovnost proto mění taktiku. Stejný kanál naložený na stejném rudlu přebírá pětadvacetiletý Marián. Do prostředí výkupen v brněnském Bronxu by totiž mohl mnohem lépe zapadnout.

Pomyslné ovoce sklízí ve sběrně v Hvězdově ulici. Za kilogram železa si účtuje výkupna pět korun. Kanál v přepočtu na koruny vyjde na 165 korun. Bez občanského průkazu je víko za stovku. „Namluvil mě, že opravuje barák. A že do nové dlažby pořídil jiný kanál. Navíc se mi zdálo, že je beztak víko nakřáplé,“ hájí pracant ve sběrně vykoupený poklop.

Razie nekončí

Policie čas od času nasazuje do mimořádných razií jakési agenty-provokatéry. Také díky jim se podaří odhalit majitele sběren, kteří nedodržují zákon. Spolu s policii jsou při „turné“ po sběrnách i inspektoři z České obchodní inspekce. „Kontrolujeme především dodržování předpisů. S lidmi, kteří je porušují, zahájíme okamžitě správní řízení,“ tvrdí ředitelka inspekce pro Jihomoravský kraj Jarmila Vašulková.

Z posledního turné po brněnských sběrnách kovů, které policie uspořádala na začátku letošního roku, měli policisté mimořádnou radost. „Zkontrolovali jsme tehdy sedm sběren, z nichž pět vykoupilo kovy v rozporu s předpisy. Tedy bez zapsání totožnosti prodávajícího, bez potvrzení o výkupu a podobně,“ shrnul akci brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Policii vede k rozsáhlým kontrolám fakt, že se v areálu brněnského hlavního nádraží poslední dobou ztrácí inventář. „Například letos v lednu se z vagonů ztratily přes jedinou noc hliníkové věšáky za několik desítek tisíc. Našli jsme je až v jedné ze sběren v centru Brna,“ tvrdí kriminalista Josef Válka, který šéfuje brněnské železniční policii. S kontrolami prý policisté jen tak nepřestanou. „Podobných razií chystáme letos ještě několik,“ dodává Válka.