Chronickou bolest hlavy, migrénu, nezřídka doprovází další nepříjemnosti. „Typickým průvodním jevem je přecitlivělost na světlo, hluk, pachy či pohyb. Současně mohou lidé také cítit nevolnost a zvracet,“ popsala lékařka Irena Novotná z Centra pro diagnostiku a bolesti hlavy I. neurologické kliniky svatoanenské nemocnice.

Méně závažné případy se nejčastěji léčí běžně dostupnými léky, které tlumí bolest. „Při těžších a častých záchvatech je na místě nasazení léčby preventivní. Jejím cílem je snížení frekvence a síly záchvatů a současně snížení množství léků na bolest užívaných při záchvatu,“ vysvětlila Novotná.

Přestože existuje řada různých léčiv, stále je skupina lidí, na které neplatí. Právě těm mohou pomoci nové léky prodávané pod názvem Aimovig. Určené jsou dospělým a podávají se podkožní injekcí jednou týdně.

Migréna
- co to je: chronické onemocnění postihující cévy mozku
- příčina: není zcela známá, určitou roli hraje dědičnost
- spouštěcí faktory: rychlý pokles nebo vzestup atmosférického tlaku, stres, nevyspání, hormonální změny v rámci menstruačního cyklu, alkohol, prudké či blikající světlo, hluk, hladovění
- koho postihuje: nejčastěji lidi mezi třicátým a čtyřicátým rokem, častěji ženy
- léčba: analgetika tlumící bolest nebo léky, které předcházejí vzniku bolesti, zcela se nemoc vyléčit nedá

Širokému uplatnění přípravku však zatím brání jeho vysoká cena. Měsíční léčba vychází na čtrnáct tisíc korun. „Pacienti si musí předepisovaný lék uhradit prakticky v plné výši. Vedou se však jednání se zdravotními pojišťovnami. Výsledkem by mělo být zásadní snížení doplatku pro pacienta,“ sdělil přednosta I. neurologické kliniky Milan Brázdil.

Jakou část z celkové ceny pojišťovny zaplatí, zatím není jasné. „Správní řízení o stanovení výše a podmínek úhrady přípravku ze zdravotního pojištění ještě neskončilo. Kdy a jak bude ukončené, závisí především na vyjádření účastníků, tedy držitele rozhodnutí o registraci přípravku a všech zdravotních pojišťoven. Odhadovat průběh řízení ani komentovat jeho další vývoj nám proto v tuto chvíli nepřísluší,“ řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Barbora Peterová.

Mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Iwona Navrátilová ujistila, že po skončení řízení se pojišťovna bude rozhodnutím ústavu řídit. „Pokud rozhodne, že má být lék hrazen z veřejného zdravotního pojištění, pak zdravotní pojišťovna pacientovi přípravek uhradí. Tento postup striktně dodržujeme a budeme ho dodržovat i nadále,“ sdělila.

I přes momentální vysokou cenu léku se již našli pacienti ochotní částku zaplatit. „V naší lékárně máme samoplátce, kteří si lék zakoupili kvůli vážným migrenózním stavům, které je mnohdy na delší dobu prakticky vyřadily z běžného života,“ řekla lékařka Novotná.