Jedním z modelů je i vítězný návrh nazvaný Hrachovina. Kromě vizuální podoby si lidé přečtou přímo od autorů, co se skrývá za podobou konkrétních projektů. Nová socha ozdobí Mendlovo náměstí letos v létě.

Autorem vítězného návrhu se stal umělec Jaromír Gargulák, jenž je autorem sochy stavitele železnic Jana Pernera v České Třebové nebo plastiky Promethea, která je k vidění na Fakultě sociálních studií brněnské Masarykovy univerzity. „Říká se, že doma není nikdo prorokem, proto jsem to nečekal. Férově přiznávám, že je to velký závazek, podílet se na uměleckém díle tak významné osobnosti,“ zhodnotil úspěch autor sochy.

Monument má symbolizovat různá stadia růstu hrachu, na kterém Gregor Johann Mendel dělal své pokusy. O vítězném návrhu rozhodla devítičlenná porota v závěru loňského roku. V ní seděla mimo jiné brněnská primátorka Markéta Vaňková, opat kláštera sv. Augustina na Mendlově náměstí Juan Provecho nebo emeritní profesor a akademický sochař Kurt Gebauer. „Chceme však lidem ukázat i další návrhy, aby si je mohli prohlédnout a třeba si na chvilku sami zkusili náročnou roli porotce,“ uvedl ředitel organizace Společně Jakub Carda, která se zabývá péčí o Mendelův odkaz.

K financování sochy vyhlásili organizátoři veřejnou sbírku. V ní si nejštědřejší dárci dokonce zajistí možnost uložit své DNA přímo do vítězného díla. Většinu své práce vykonal Mendel za zdmi Augustiniánského kláštera na Starém Brně. Zároveň se tam stal knězem a později opatem. Na zahradě opatství se stále nachází základy skleníků, ve kterých prováděl své průkopnické pokusy. Návrhy soch jsou ve Vaňkovce k vidění do konce února.