Koaliční smlouva Starostů a Pirátů mluví jasně: každý poslanec bude brát svou práci ve Sněmovně jako prioritu a ostatní aktivity si zařídí tak, aby mohl funkci věnovat dostatek času. Opoziční zastupitelé brněnských Černovic kritizují tamní starostku a poslankyni za hnutí STAN Petru Quittovou, že se závazkem neřídí. Na radnici i přes poslancování stále působí v uvolněné funkci, zastává tedy dvě pozice na plný úvazek naráz.

Za opoziční klub Společně pro Černovice poslal bývalý černovický starosta Ladislav Kotík kvůli tomu otevřený dopis předsedům obou koaličních stran. „Myslíme si a z vlastní zkušenosti víme, že Černovice potřebují politiky, kteří mají prostor se své funkci věnovat opravdu na plný úvazek. Podotýkáme, že to nutně nemusí být starosta. Vedení naší městské části se už v tomto volebním období jednou měnilo a neradi bychom, aby došlo k dalším otřesům, které naší části nesvědčí,“ napsal Kotík.

Quittová podle svých slov situaci intenzivně řeší. Na středeční večer svolala jednání koaličních partnerů. „Je to ve stádiu diskuse. Zatím nechci stanovovat závěry. Vnímám, že to není úplně lehké rozhodnutí, i pro mé koaliční partnery. Na středečním jednání jsme se domluvili, že určitě situaci projednáme na řádně svolaném černovickém zastupitelstvu 3. března,“ uvedla Quittová.

Petra Quittová

Funkci starostky brněnských Černovic zastává od loňského května, od začátku na plný úvazek.

Jihomoravskou poslankyni za hnutí STAN je oficiálně od loňského listopadu.

Do Poslanecké sněmovny ji voliči vykroužkovali z 12. místa.

Ve volbách získala 11 603 preferenčních hlasů.

O celé situaci i výsledcích jednání informovala předsedu hnutí Víta Rakušana. „Na začátek března svolá paní starostka jednání zastupitelstva. Ujistila mě, že si jasně uvědomuje závažnost situace a vnímá dohodu, kterou jsme před volbami uzavřeli s Piráty,“ řekl Rakušan.

Černovičtí opoziční zastupitelé poslali otevřený dopis v reakci na sdělení Quittové na prosincovém zastupitelstvu. „Dozvěděli jsme se,

že si paní starostka ponechá tuto funkci a bude ji vykonávat jako uvolněná zastupitelka," uvedl v dopise Kotík.

Quittová tvrdí, že když na prosincovém jednání černovickým zastupitelům sdělovala, že bude na radnici pokračovat, byla ve Sněmovně pouze asi čtyřikrát. „Po Novém roce už vidím, že situaci musím nějak řešit," prohlásila Quittová.

Koaliční smlouva nedovoluje kumulaci poslaneckého mandátu s prací na plný úvazek v komunální politice. „Z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí,“ stojí v dokumentu.

Stejnému problému jako Quittová čelil i jiný jihomoravský poslanec za STAN Martin Hájek. V době zvolení do Sněmovny byl uvolněným starostou Radějova na Hodonínsku. Od začátku ledna je už jen neuvolněným. Změnu schválili tamní zastupitelé v prosinci. „Zároveň jsme zvolili druhého neuvolněného místostarostu,“ doplnil Hájek.