Muž, se kterým se osobně může potkat jen pár vyvolených, ovládne na podzim Brno. V blízkých měsících se v kulturním životě města odehrají dvě převratné události spjaté s osobností spisovatele Milana Kundery. Brňané se nejen začtou do jeho knihovny, ale vychutnají si inscenaci hry, která na uvedení čekala desítky let. A jde o události o to významnější, že s výjimkou příležitostných dočasných výstav zatím v Brně neexistuje výraznější počin upozorňující na to, že slavný spisovatel je původně Brňan.

Milan Kundera
• Budoucí spisovatel se narodil v dubnu 1929 v brněnském Králově Poli.
• Jméno Kundera bylo v Brně pojmem ještě před jeho literárními úspěchy, jeho otec Ludvík Kundera byl významným muzikologem, klavíristou a prvním rektorem Janáčkovy akademie múzických umění.
• V roce 1975 emigroval spisovatel do Francie, o čtyři roky později byl zbaven československého občanství a až do Sametové revoluce bylo jeho dílo v republice zakázáno.
• V roce 2009 získal brněnské čestné občanství.

Příští týden začnou umělci Národního divadla Brna zkoušet Kunderovu hru Majitelé klíčů. Její uvedení je doslova husarským kouskem, spisovatel totiž inscenování půl století zakazoval. Brněnští umělci na svolení čekali dva roky a přišlo skoro jako vánoční zázrak. „Začalo to tím, že jsme se s Kunderovými setkali v Paříži a dva dny jsem Milana Kunderu přesvědčoval, že napsal výjimečně dobrou hru. Bylo nesmírně zvláštní, přesvědčovat autora o tom, že je jeho dílo skvělé. Rozešli jsme se s tím, že o tom bude přemýšlet, poté jsme si psali maily. A loni na Štěpána přišla překvapivě sms od Věry Kunderové se svolením,“ zavzpomínal ředitel divadla a zároveň režisér inscenace Martin Glaser.

O vývoji zkoušek plánuje Glaser informovat spisovatele v mailech. „Na hru máme plná autorská práva, podmínkou je, že nebudeme nijak škrtat v textu. To ale ani není potřeba, je napsána naprosto dokonale. Nepředpokládáme, že pan Kundera dorazí na premiéru, ale určitě bude mít na premiére či reprízách zvědy, kteří ho pak poinformují, jak to dopadlo,“ zmínil Glaser. Premiéra je v plánu třiadvacátého října.

A velká věc čeká Kunderovy příznivce také v souvislosti s jeho románem Slavnost bezvýznamnosti, které na podzim vydá v překladu brněnské nakladatelství Atlantis.

Na podzim do Brna dorazí rovněž knihovna manželů Kunderových z Paříže. „Přesný termín vzhledem ke covidové situaci ve Francii neznáme,“ zmínil mluvčí Moravské zemské knihovny Radoslav Pospíchal.

Právě knihovně manželé Kunderovi svoji vlastní knihovnu věnovali. Obsahuje mimo jiné svazky Kunderových děl, i unikátní archiv, ve kterém mají být třeba spisovatelovou rukou psané poznámky a kresby. „Dar knihovny Milana Kundery je i komentářem jeho vztahu k Brnu,“ poznamenal ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

K exkluzivní sbírce se časem dostanou i lidé, vznikne samostatná studovna nazvaná Knihovna Milana Kundery.

Zvědavý je na ni i brněnský nakladatel Martin Reiner, který Kunderu řadí mezi své oblíbené autory. Zároveň ale nechce mít příliš velká očekávání. „Jde o to, co přesně obsahuje daný archiv. Z mého pohledu budou z daru nejhodnotnější věci osobnějšího rázu, o jejich množství ale trochu pochybuji,“ zmínil.

close Brněnský rodák Milan Kundera patří k nejpřekládanějším autorům na světě. info Zdroj: Deník zoom_in

Milan Kundera, jehož přesnou adresu zná v Paříži jen pár lidí a který s médií nekomunikuje, udělal v poslední době kromě povolení uvedení Majitelů klíčů a věnování knihovny i další překvapivý krok vůči Brnu. Vedení města totiž před časem adresoval dopis, v němž vyzval, aby náměstí u nově vznikajícího Janáčkova kulturního centra pojmenovalo po jeho otci, muzikologovi Ludvíkovi Kunderovi.

Podle dramatika Milana Uhdeho, který patří mezi ty, kteří jsou s Kunderou v kontaktu, spisovatel aktivně sleduje dění ve městě. „Při našem posledním setkání bylo zřetelné, že osudy naší země Kunderovi sledují. Brno nikdy nepřestalo být Milanovo město. Miloval je, vždyť to bylo také město Janáčkovo, měl rád Brňany Oldřicha Mikuláška a Jana Skácela a jejich poezii dobře rozuměl a oceňoval ji. Lásku ke svému rodnému městu uměl ovšem spojit s kritičností. Týž dvojznačný vztah si zachoval i ke své rodné zemi,“ řekl Uhde Rovnosti loni u příležitosti Kunderových devadesátých narozenin.

V současnosti v Brně neexistuje ucelený výraznější počin, například stálá expozice, která by upozorňovala na to, že Kundera je brněnským rodákem. „Myslím, že na něco takového jsou potřeba vždy dva. A Milan Kundera v tomto směru není až tak vstřícný. Ale myslím, že si představitelé Brna i jeho kulturního života dobře uvědomují, že je brněnský autor v zahraničí nejslavnějším českým spisovatelem, a chápou, co v Kunderovi mají," zhodnotil Reiner.