REDAKTOR BRNĚNSKÉHO DENÍKU ROVNOST SLEDUJE DĚNÍ V SOUDNÍ SÍNÍ ON-LINE

Čtěte on-line záznamy z předešlých soudních jednání, odkazy naleznete v pravé části této stránky

Prohlížela praktická dětská lékařka Milana Smékalová týrané sourozence z Kuřimi na Brněnsku ledabyle nebo si týrání opravdu nevšimla? Na tuto otázku se snaží odpovědět samosoudce brněnského městského soudu Ivo Zummer, který se zabývá jednou částí zapeklité kuřimské kauzy. V ní figuruje v roli obžalované doktorka, která podle žaloby na tělech osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba nepoznala stopy týrání. Za neoznámení trestného činu by tak mohla jít až na tři roky do vězení.

Smékalová byla praktickou lékařkou obou chlapců. Děti tedy dobře znala. Přesto jí na nich ani při prohlídkách v listopadu a prosinci roku 2006 nepřišlo nic divného. „Ondřej a Jakub měli na různých místech po těle jizvy. Některé z nich se ještě úplně nezahojily. Smékalové muselo být jasné, že si zranění nemohli způsobit sami. Trestného činu se tak dopustila tím, že se s podezřením na týrání neobrátila na policisty,“ píše se v žalobě.

Lékařka jizvy neviděla

Doktorka však od vyšetřování vinu popírá. Soudci Ivo Zummerovi, který dostal případ na starost, řekla, že jizvy, které Ondřej s Jakubem na tělíčkách měli, mohly být klidně způsobené odřením o umělohmotný koberec. Lékařka si také myslela, že původ jizev je od prodělaných neštovic. Právě těm přičetla jizvičky na zádech. „Vypadaly sice trochu jinak, mohlo to být ale klidně způsobeno tím, jak si chlapci svědící pupínky škrábali. Takové zranění by se pak hojilo tak měsíc,“ prohlásila lékařka na policii, která ji začala loni na podzim stíhat. Nejzávažnějších jizev od pálení cigaretou a vyřezávání kusu masa se zadečků chlapců si ale nevšimla. Ani nemohla. Chlapci totiž měli v ordinaci trenýrky, které jim nepřikázala svléknout.

Za lékařku se postavila i matka obou týraných chlapců Klára Mauerová. „Paní doktorce věřím od dětství a nechci ji do ničeho zatahovat. Nechci krýt ty, kteří týrali mé děti, ale ona za nic nemůže. Věřila mě a já jí,“ prohlásila Mauerová, která byla s dětmi objednaná na preventivní prohlídku hned po prázdninách 2006. Tehdy prožívali oba hoši nejukrutnější mučení. Odklad návštěvy lékaře prý oddalovala její sestra Kateřina. „Nejsou ještě připravení. To říkala stále dokola,“ přiznala Klára, která zároveň dodala že odkládání kontroly nebylo kvůli hojícím se jizvám. Ve spise je ovšem listinný dokument, v němž Jakub návštěvu lékařky popisuje. Prý ho doktorka prohlédla a pak šla s matkou mimo ordinaci.

Jizev prý bylo mnoho

Lékařce vyčinil plastický chirurg Ladislav Bařinka, který jizvy na tělech chlapců zkoumal. Podle něj byly jizvy vidět. „Pokud je lékařka neviděla, neměla by dělat medicínu. Je mi jedenaosmdesát let a s tímto jsem se ještě nesetkal,“ rozčílil se znalec v soudní síni. Soudce Zummer ho musel několikrát uklidnit. Jizev našel plastický chirurg mnoho. „Některé byly hluboké, jiné ne. Hojivost byla normální, ale jizvy nikdo odborně neošetřil,“ řekl profesor Bařinka. Vážná poranění neměli chlapci jenom na hýždích. „Lékař by se měl pozastavit nad tím, proč tam ty jizvy měli. Nechápu, proč se lékař neptal na původ jizev. To je neviděl? Jizvy byly přece vidět pouhým okem,“ nechápal Bařinka.

Proces mohl v pátek skončit. Soudce totiž přečetl bezmála šestisetstránkový spis a dal prostor závěrečným řečem. Ty však po vystoupení státní zástupkyně utnul. Rozhodl se, že předvolá ještě jednoho znalce. Důvod? Státní zástupkyně se totiž ve své závěrečné řeči opřela o výtky, které předložil sám soudce, když případ vrátil k došetření zpátky na státní zastupitelství. Hlavní líčení tak Zummer odročil na neurčito.

AKTUÁLNĚ

14.20 - Soudce hlavní líčení odročil na neurčito a pro dnešek jednání ukončil.

14.18 - Soudce zastavil závěrečné řeči. Rozhodl se, že předvolá ještě jednoho znalce. Důvod? Státní zástupkyně se totiž ve své závěrečné řeči opřela o výtky, které předložil sám soudce, když případ vrátil k došetření zpátky na státní zastupitelství.

14.15 - Podle státní zástupkyně brala Smékalová vyšetření chlapců více či méně letem-světem. "Dokonce i matce chlapců se to zdálo podezřelé. I s cestou k lékaři to trvalo necelou půlhodinu. To svědčí o tom, že prohlídky nebyly důkladné," upozornila žalobkyně.

14.07 - Státní zástupkyně, která si vzala slovo, upozornila ve své závěrečné řeči na fakt, že za lékařku se postavila mimo jiné její zdravotní sestra. "Její výpověď je účelová, protože Smékalová je její živitelka. Nepůjde přece proti ní," zdůraznila žalobkyně. Další svědci podle ní znaky týrání potvrdili. Včetně Kláry Mauerové, která dnes před soudem vypovídala a jizvy na tělech chlapců přiznala. "Matka také tvrdila, že s dětmi k lékařce většinou nechodila ona, ale její sestra Kateřina. Jakub pak sám upozornil na to, že zranění lékařka viděla," dodala žalobkyně.

14.02 - Soudce prohlásil dokazování za skončené a udělil prostor pro závěrečné řeči.

13.59 - Advokát předložil soudu mimo jiné petici, v níž se za Milanu Smékalovou postavili jak její kolegové ze zdravotnictví, tak pacienti, kteří k lékařce chodí.

13.57
- Soudce přečetl spis. Ten má přes pět set stran. Státní zástupkyně a obhájce Smékalové navrhuje vyslechnout ještě jednoho svědka, který dnes nedorazil. Advokát navíc předložil soudu ještě tři listiny, které se staly součástí spisu.

13.50
- Státní zástupkyně předala soudu lékařský posudek od Pavla Brychty, který zkoumal rozsah popálenin a případné bolestné. To je ohodnoceno bodovým systémem pojišťovny (částka v korunách není v posudku uvedena).

13.38
- "Štve mě to, ale nemyslím na to. Jeden kluk ze školy chce vědět, co mi dělali. Nezlobím se na něj. Snažil jsem se vidět blíž při tam tom. Měl jsem to na hlavě, ale snažil jsem se to dát dolů. Byla tam máma a teta. Ještě tam byly dvě postavy. Jeden byl Jan Turek, znám ho ze cvičení s Honzou. Ten byl dobrej. Skákali jsme po žíněnkách. Druhá postava byla malá, vypadala jako dítě, možná to bylo dítě," řekl Jakub při jednom sezení s šéfkou Klokánku. Ta si ho k sobě pozvala poté, co se porval s bratrem Ondřejem a silně ho kousl do ruky.

13.35
- Ve spisu je i vyjádření šéfky Klokánku Ditty Pokorné, která s chlapci už přes rok pracuje. "Jakub měl spoustu otázek, ale tvrdil, že jizvy viděla jeho doktorka. Podle něj bylo dobré, že ty jizvy nebyly moc vidět, protože o nich nesměl mluvit," napsala Pokorná policii.

13.20
- Ze spisu vyplývá, že jizviček na těle Ondřeje si všimli už lékaři ve Fakultní nemocnici v Brně, kam ho loni 7. května převezla policie a sociální pracovnice poté, co ho vysvobodila z komory v Kuřimi na Brněnsku. "Chlapec má na sobě četné jizvy. Policie ho k hospitalizaci přivezla prochladlého, špinavého, zavšiveného, vyhladovělého a částečně dehydrovaného," píše se v lékařské zprávě.

13.11
- Zdravotní dokumentace Jakuba - stručné dva odstavce od gravidity matky, přes dětské nemoci, očkovací kalendář a další nemoci. "Kromě špatného držení těla žádné zvláštní problémy," čte soudce Zummer. Stejný popis je i u Ondřeje. Poslední záznamy jsou z preventivních prohlídek z roku 2006. "Ve druhém a třetím roce trpěl Ondřej dušností a častou chronickou rýmou," uvedl Zummer.

13.07
- Ve spise, kterým se právě pročítá samosoudce Ivo Zummer, se mimo jiné píše, že Smékalová chlapce kontrolovala. Zdravotní dokumentaci ale nechtěla policistům vydat, protože ji prý neměla dokončenou.

13.04
- Ještě před zahájením odpolední části procesu předstoupila Milana Smékalová před novináře, kterým se zatím vyhýbala. Pronesla krátké prohlášení. "Cítím se nevinná a proces mě velice stresuje," prohlásila Smékalová. Na otázky novinářů po dohodě s jejím obhájcem odmítla odpovídat.

13.01
- Začala odpolední část procesu. V ní bude číst soudce listinné důkazy. Součástí spisu jsou například dokumenty o zdravotním stavu Ondřeje a Jakuba poté, co je policie přivezla do brněnského Klokánku. V ní jsou popisy jizev na jejich tělech.

12.00
- Poslední předvolaný svědek, kterého si soudce objednal, nepřišel. Soud proto hlavní líčení přerušil do 12.50 hodin.

11.52
- Smékalová podle Zahradníčkové nemusela chybovat, když si jizev nevšimla při preventivní prohlídce. "Obvodní lékaři mají více pacientů a málo času. Nemusela jizvy vidět," poznamenala Zahradníčková, která se tak vlastně na pár okamžiků přidala na stranu obžalované "obvoďačky".

11.47 - Zahradníčková už v Klokánku nepracuje. Věnuje se alergologii. To zajímá obhájce obžalované Smékalové. Zajímá ho například, zda se věnovala novorozencům. Otázku soudce připustil, přestože nemá s projednávanou kauzou cokoliv společného. Známky týrání si na tělech chlapců navíc všimli i lékaři, kteří Ondřeje a Jakuba vyšetřovali už před převozem do Klokánku. "V dokumentaci z Dětské nemocnice čtu, že lékaři také našli jizvy. Některé jsou jinde, než jsem popsala já při mém vyšetření," přiznává Zahradníčková.

11.37
- Lékařka z Klokánku loni v květnu vyhodnotila stáří jizev na zhruba půl roku až jeden rok. Tedy na období léto až podzim 2006. "Všechny mají znaky týrání. Vždycky, když vidím jizvu, ptám se dětí. Podle jejich reakce lze dovodit, zda je někdo týral. Policie tvrdila, že týraný byl Ondřej, ale já už jsem loni v květnu věděla, že týraný byl i Jakub. Choval se jako robot," řekla Zahradníčková.

11.33
- Fotografie jizev mohou klamat. Je jich však podle Zahradníčkové méně, než ve skutečnosti. Soudce ji požádal, aby je spočítala. Lékařka z Klokánku je počítá. "Kolik vidíte jizev mimo oblast krytou trenýrkami?" ptá se soudce. Zahradníčková na fotografiích jizvy nevidí. "V reálu jich je pět," tvrdí.

11.26
- Chlapce přivezla policie do Klokánku loni v květnu, výpis ze zdravotních karet získali tamní lékaři po několika urgencích až v září.

11.24
- Kromě jizvy na hýždi Ondřeje jsou jizvičky podle Zahradníčkové na tělíčkách chlapců stále vidět. V anamnéze od praktické lékařky bylo podle ní napsáno, že kůže je čistá. "Jediné dvě jizvy jsou od sršňů, psala dětská lékařka do Jakobovy zdravotní karty," uvedla Zahradníčková. Protože bylo jizev na tělech kluků více, požádal Klokánek kompletní výpis zdravotní karty. "Doktorka Smékalová výpis poslat nechtěla," přiznala lékařka z Klokánku.

11.19
- Zahradníčková posuzovala u chlapců zdravotní stav. "Při příjmu popisujeme i případná zranění na tělech chlapců. Doprovázela je Kateřina Mauerová. Na tělech kluků byla řada jizev staršího data. Bylo jich mnoho a byly velmi zvláštní. Nikdy jsem je neviděla. Jizvy mírně zvlněné, dlouhé. Jako by od tenkého drátku," popsala lékařka z Klokánku. Další jizvy byly podle ní kulaté v oblasti třísel. "Říkali, že je na táboře poštípali sršni. Jizvy na zádech vysvětloval Jakub tak, že mu to udělali pískomilové při krmení," uvedla Zahradníčková.

11.13
- Další svědkyní je Jana Zahradníčková. Lékařka se bojí mluvit před médii, prý ji chrání lékařské tajemství. Soudce ponechává na ní, co řekne. Zahradníčková totiž Ondřeje a Jakuba přijímala do Klokánku loni v květnu a tehdy je také prohlížela.

11.10
-"Jde mi o jednu věc. Jestli v soudní síni sedí ona doktorka, tak jednoznačně pochybyla. Možná chodila i na mé přednášky a musela vědět, že některé věci se nesmějí zastiňovat," rozčílil se Bařinka. Smékalová se k jeho výpovědi vyjádřit nechtěla a jeho výslech proto skončil.

11.06
- Obhájci se nelíbí, že profesor Bařinka čerpal ve svém posudku z médií. "Většinu se dočetl z novin nebo to slyšel," upozornil advokát Smékalové. Soudce jeho námitku nepřipouští, protože otázky soudu na znalce byly jasné a netýkaly se sdělovacích prostředků.

11.02
- Do znalce se pustil obhájce Milany Smékalové. Jeho otázky se týkají toho, zda Bařinka má či nemá atestaci na dětské lékařství a soudní znalectví. "Nemám. To nemá nikdo. Soudní lékař navíc nedělá živé lidi. Ten dělá mrtvoly a živého člověka nikdy neviděl. Leda čerstvého mrtvého na pitevním stole. Jejich specializace je jiná. Já jsem plastický chirurg a posudek jsem psal na základě fotografií, které mi vyšetřovatelé předložili," odpověděl Bařinka.

10.57
- Zranění v tříslech, na zádech či na rukou se hojí různě. "V tříslech je jemná a tenká kůže. Tam se to hojí déle. Na zadečku je hojivost rychlejší. Jestliže tam ale někdo propálil celou kůži, hojí se kůže i na hýždích obtížně. Vliv na hojení má i to, zda si poraněný kůži zakrývá oblečením či ne. Doba hojení závisí také na tom, zda je ošetření primitivní, jako v tomto případě," poznamenal Bařinka.

10.52
- To co se podle Bařinky stalo, je barbarství. "Musím zdůraznit, že ti kluci zažili hrozné věci. A lékařka jim ani neporučila svléknout se. Je pravda, že dneska se už u doktorů nesvléká. Všechno jde rychle. Ke mě chodí třicet pacientů denně a každého pozorně prohlédnu," uvedl Bařinka. Záměna poranění s neštovicemi je podle něj nesmysl. "Laik si to může myslet, ale lékař se splést nemůže," poznamenal znalec.

10.46
- Lékařka Smékalová se zase vymlouvala, že jizvy nepoznala kvůli tomu, že chlapci prodělali neštovice. Jizvy tak mohly být od nich. Hlavně na zádech. "Chlapci řekli, že je někdo pálil. Neštovice to nebyly. Na stehně pět ohnisek po pálení cigaretou nebo něčím žhavým. Hoch jasně prohlásil - zhasínali o mě cigarety," uvedl Bařinka. Lékařka podle něj nezkoumala původ jizev, což byla kapitální chyba.

10.43
- Chlapci se zprvu vymlouvali, že jizvy mají původ po čmeláčím píchnutí. Nebo od sršňů, kteří je popíchali. "Taková píchnutí se nejizví. To jsem za svou praxi nedělal. A to jsem dělal ledasco. Například ztrátu nosu ze žárlivosti," zavtipkoval profesor Bařinka. Rány se podle něj hojí různě. Vždy záleží na tom, jak se poranění ošetří. "Řezná rána se hojí zhruba deset dní. Jizva zůstane. Její tvar záleží na hloubce zranění," vysvětlil znalec.

10.35
- Jizev měli chlapci na těle mnoho. "Některé byly hluboké, jiné ne. Hojivost byla normální, ale jizvy nikdo odborně neošetřil," řekl profesor Bařinka. Vážná poranění neměli chlapci jenom na hýždích. "Lékař by se měl pozastavit nad tím, proč tam ty jizvy měli. Nechápu, proč se lékař neptal na původ jizev. To je neviděl? Jizvy byly vidět pouhým okem," upozornil Bařinka.

10.29
- Zásadní otázka je podle znalce ta, zda byly jizvy způsobeny v roce 2006. "Kdy to bylo přesně, nelze říci. Díval jsem se soustředěně na obličej. Jeden z chlapců tam byl pořezán. Jemně a žiletkou. Jizvy na obličeji byly méně nápadné. Ondřej měl na zadečku popálenou plochu. Hojivý proces jizvu zmenšil," uvedl expert na jizvy.

10.23
- Podle něj byly jizvy vidět. "Pokud je lékařka neviděla, neměla by dělat medicínu. Je mi 81 let a s tímto jsem se ještě nesetkal," rozčílil se znalec v soudní síni. Soudce Zummer ho musel uklidnit.

10.21
- Vyříznutí masa je u chlapců podle znalce otřesné. "Ten člověk v sobě musel mít nepředstavitelnou sílu. Bez umrtvení to musel být pro chlapce hrůzný zážitek," poznamenal Bařinka. Ten se také vyjádřil k jizvě na těle Barbory Škrlové, která podstoupila operaci prsou. "Nejzávažnější otázka je ta, že to nikdo nepoznal. Objektivně - když se někdo dívá na pacienta, musel by to poznat," zdůraznil Bařinka.

10.18 - Znalec Bařinka napsal posudek, v němž se zabýval zraněním na tělech osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba. "Jizvy jsem analyzoval letos. Mohly být způsobeny před dvěma roky. Jsem si téměř jistý, protože jizvy zkoumám už osmapadesát let," tvrdí Bařinka. Některé jizvy způsobil podle něj tepelný zdroj. "Lidé si tak například vypalují tetování. Jizvy jsem zkoumal z obrázků. Na zadečku chlapců byla větší plošná jizva. Jednou cigaretou to nebylo. Mohl to být uhlík. Pak jsem se dočetl, že někdo ze zadečku vyříznul kus masa," uvedl znalec.

10.10 -
Po krátké pauze, kdy soudce především vyvětral vydýchanou soudní síň, předstoupil před soud soudní znalec Ladislav Bařinka.

9.59
- Soudce vyhlásil přestávku na deset minut.

9.58 - Coufal také chodil s Ondřejem na hokej, protože ho chlapec hrál. Coufal tvrdí, že mu zavazoval brusle a podobně, ale žádných zranění si nevšiml. Ani modráků a pohmožděnin. "On se na ten hokej díval nebo ho aktivně hrál?" zajímalo soudce Zummera. Podle něj totiž není možné, aby hokejista neměl na těle zranění. "Bohužel jsem si ničeho nevšiml," řekl Coufal.

9.54 - Soudce Ivo Zummer předložil Coufalovi zajímavý důkaz. Podle něj se s chlapci stýkal až do prosince 2006. "To není pravda," dušoval se otec chlapců. Zpráva je však z hospitalizace Ondřeje z května loňského roku. O tom, že se Coufal stýkal s Ondřejem jednou týdně až do prosince 2006, řekl lékařům sám Radek Coufal.

9.51 - "Paní obžalovanou znám, protože byla ošetřující lékařkou mých synů. V roce 2006 se o kluky starala moje bývalá žena Klára," říká Coufal. Ten Ondřeje a Jakuby vídal jen do července 2006. Pak už je vídal jen občas. "Viděl jsem je zřídka. Většinou to bylo mezi dveřmi. Pozdravili jsme se, to bylo všechno. Bývalá žena se totiž odstěhovala a bránila mi ve styku s chlapci," uvedl Coufal.

9.46 - Třetím svědkem je otec týraných chlapců Radek Coufal.

9.45 - Klára věřila doktorce jako své matce. "Znala jsem ji dlouho. Všechno bylo založené na důvěře," rozplakala se Klára. Její výslech skončil a eskorta ji odvedla zpátky do cely. Z ní poputuje do brněnské vazební věznice.

9.40
- Podle diáře Milany Smékalové byly děti pozvané na kontrolu několikrát. "7. listopadu, 13. listopadu a ještě někdy v říjnu. 10. října. To jsem zvala oba. Jak Ondřeje tak Jakuba. Nepřišli," tvrdí Smékalová. Klára Mauerová to vysvětluje tím, že nemohla. Proto domlouvala náhradní termíny.

9.34 - Lékařka Smékalová tvrdí, že ani jednou ze zmíněných třech případech Ondřej fyzicky v ordinaci nebyl. "Vybavuji si, že jsem tam jednou byla. Nevím ale, jestli s Ondřejem nebo sama," řekla Klára Mauerová.

9.29 - Lékařka Smékalová čte záznamy, které psala. Soudce Zummer totiž její rukopis nepřeluští. V prosinci 2006 měl Ondřej teplotu. Klára s ním proto šla k doktorce. Ta ho změřila a "nedoporučila návštěvu příměstského tábora". Podle všeho byl Ondřej u Smékalové od počátku mučení nejméně třikrát. "Chtěla jsem od doktorky potvrzení na příměstský tábor. Ale takové, že se ho nemohou zúčastnit. Neměla jsem tehdy peníze," vysvětlila Klára.

9.24
- Klára byla na podzim 2006 pod silným tlakem. Podle ní se nesměla stýkat s Jakubem, kterého vychovávala Kateřina. "Spala jsem jen tři hodiny denně. Jakuba jsem neviděla, za Ondráškem jsem nemohla ani do pokojíčku. Všechno bylo nalinkované, já musela poslouchat Kateřinu," tvrdí Klára. Ze svých vzpomínek vymazala tajemného doktora, který ji prý udílel mučící rozkazy. Dnes mluví jen o Kateřině, které bezmezně věřila.

9.20 - Obhájce Milany Smékalové se vrací ke zranění chlapců. Klára tvrdí, že jim je ošetřovala její sestra Kateřina. "Říkala, že k nim nesmím jít. Nesmím projevit o ně starost. Držela mě od nich," řekla Klára a znovu se rozplakala.

9.16 - Atmosféra v soudní síni by se dala krájet. Soudce Ivo Zummer totiž nařídil hlavní líčení do místnosti, která je malá. S početným houfem novinářů se proto dali do křížku rodinný příslušníci obžalované lékařky. Prý mají právo na to, aby se zúčastnili hlavního líčení. Nakonec se do soudní síně, která má jen patnáct míst k sezení, vešla necelá dvacítka lidí. Justiční stráž přesto musela ze soudní síně vyprovodit ty, na které místo nezbylo.

9.12
- Státní zástupkyně předložila další důkaz. Kopii omluvného listu z Jakubovy žákovské knížky. Zápisy v něm svědčí o tom, že Jakuba omlouvala matka z tělocviku a hlavně z plavání. "Písmo je Katky. Naposledy jsem ho omlouvala 13. září. Pak už to psala Katka nebo Hana Bašová," řekla Klára Mauerová. Ona sama ho ani omlouvat nemohla. Od poloviny září do prosince 2006 ho ani neviděla.

9.08 - Odklad návštěvy lékaře oddalovala Kateřina. "Nejsou ještě připravení. To říkala stále dokola," přiznala Klára, která zároveň dodala že to nebylo kvůli hojícím se jizvám. Ve spise je listinný dokument, v němž Jakub návštěvu lékařky popisuje. Prý ho doktorka prohlédla a pak šla s matkou mimo ordinaci. "S Jakoubkem jsem u lékařky nebyla," dušuje se Mauerová.

9.05
- Na pravidelnou prohlídku dostala Klára pozvání od zdravotní sestry dětské lékařky. "Byla naplánovaná na podzim 2006. Zavolala jsem jí a zeptala se, kdy můžu přijít. Termín jsem ještě překládala. Moje sestra Kateřina ho chtěla odložit. Starala jsem se tehdy ještě o Aničku. Důvod odložení návštěvy byl ten, že byl Ondrášek nebo Jakoubek nachlazenej. Už to přesně nevím," vzpomínala Klára.

9.01 - Preventivní prohlídka chlapců byla velmi zběžná. Milana Smékalová sice podle výpovědi Kláry kluky prohlédla, ale detaily nezkoumala. "Například dala ruku do trenýrek. Zranění si nevšimla," uvedla matka Ondřeje a Jakuba. Jakub chodil do školy i do tělocviku. Ani tam si nikdo jizev nevšiml.

8.56
- Klára Mauerová je na pokraji zhroucení. Soudce Zummer chce znát přesná místa na tělech chlapců, kde měli jizvičky. Klára se snaží zranění popsat. Většina jich vznikla na chatě ve Veverské Bítýšce na Brněnsku, kde chlapci prožili mučící týden. "Některé jizvy byly od cigaret," vzlyká Klára. Přestože soudce ví, jak poranění od cigaret vznikla, ptá se, zda to nebyla náhodou nehoda. "Mohlo se třeba stát, že omylem zavadili o cigaretu, nebo na ně spadl popel?" zeptal se Zummer. Matka týraných chlapců to nedokáže přesně popsat.

8.53
- Po letních prázdninách šla Klára s chlapci na kontrolu. Jizvy tak musely být čerstvé. "U toho, kde by jim ty jizvy vznikly, jsem nebyla. Nevím, jak k tomu přišli. Věděla jsem jen, že je mají. Všimla jsem si toho už před dvěma roky s srpnu. Měli je na zádech," pláče Klára Mauerová, které dal soudce svůj kapesník.

8.49
- Na břiše, bocích, hýždích, rukách a jiných částech těla měli mít chlapci podle žaloby hluboké rány. Toho si nevšimla ani lékařka. Klára Mauerová tvrdí, že na tělech chlapců nic nebylo. "Ondřej měl jizvy různého charekteru. Čtu to v žalobě," uvedl samosoudce Ivo Zummer. Klára se rozplakala. "Je pravda, že Jakub s Ondřejem přišli v srpnu 2006 k nějakým jizvám," přiznala Mauerová.

8.46
- Klára nevyužila svého práva odmítnout výpověď. "Ke Smékalové jsem přišla na preventivní prohlídku s Ondráškem. Vysvlékl se do trenýrek, doktorka ho zvážila, změřila, zkontrolovala páteř. Paní doktorka mi řekla, že je všechno v pořádku. Celé to trvalo několik minut, přesně to nevím," řekla Klára.

8.42
- Do soudní síně dorazila za doprovodu eskorty Klára Mauerová, matka týraných chlapců. I ona figuruje v kauze lékařky Smékalové jako svědkyně.

8.40
- Kateřina Mauerová odmítla vypovídat. Eskorta jí nasadila pouta a odvedla ze soudní síně pryč.

8.38 - Prvním svědkem je Kateřina Mauerová. Z cely ji dovedla eskorta, v soudní síni je i její obhájce. Ten požádal o rozhovor s Kateřinou, která v tomto případu figuruje jako svědek.

8.36
- Hlavní líčení s lékařkou Milanou Smékalovou začalo.
Čtěte také vyjádření člena dozorčí rady Nadace Hnutí Grálu Jana Zubatého: Poselství Grálu lidé nerozumí