Hustý provoz, nebezpečné situace, časté nehody. Obtížné odbočení z hlavní silnice na vedlejší a nezřídka nekonečné minuty čekání kvůli napojení se do proudu aut mířících po silnici první třídy I/43. To jsou znaky typické pro křižovatky s touto komunikací v okolí Kuřimi na Brněnsku. Situaci tam mají výrazně zlepšit tři mimoúrovňová křížení, která připravují státní silničáři.

První vznikne u kuřimské místní části Podlesí. „Nahradí dopravní závady v podobě stávající křižovatky ve tvaru písmene T, která je zvlášť ve špičce místem častých dopravních komplikací. Stavba dále pomocí doprovodné komunikace zajistí oddělení tranzitní a místní dopravy," přiblížila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Lucie Trubelíková.

Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Klikněte a podívejte se, kde všude jsme už byli a co zajímavého jsme tam zjistili.Zdroj: DeníkNová křižovatka u Podlesí výrazně ulehčí jeho obyvatelům, kteří mají mnohdy potíže se na hlavní silnici vůbec zařadit. „Nezbývá nám nic jiného, než odbočovat ve směru na Brno takzvaně natvrdo. Vyčíhneme si správný okamžik, vjedeme ostatním do cesty a doufáme, že řidiči pustí nohu z plynu a nestane se nehoda," popsala už dřív místní obyvatelka Sylvie Lukášková.

Řidiči tam zároveň mohou využít novou cestu do Kuřimi. „Z této mimoúrovňové křižovatky se dá udělat nové napojení do města, které se má postavit současně s křížením," uvedl kuřimský starosta Drago Sukalovský.

Mimoúrovňové křižovatky u Kuřimi na Brněnsku
- označení: Podlesí obchvat, Kuřim východ, Lipůvka
- předpokládané náklady stavby: zhruba 412 milionů korun, 280 milionů, 325 milionů
- plánovaný začátek stavby: rok 2024
- plánované dokončení stavby: rok 2025
- aktuální fáze projektů: zpracovávání dokumentace pro územní rozhodnutí
- cíl staveb: zajištění co největší bezpečnosti a plynulosti provozu a eliminace dopravních komplikací

Kromě úprav u Podlesí zlepší průjezdnost po I/43 další dvě mimoúrovňové křižovatky. Jedna vyroste v místě křížení s kuřimskou Blanenskou ulicí a druhá dál ve směru na Svitavy pod Lipůvkou, kde odvede dopravu mířící na Blanensko.

Po úpravách mají z křižovatky I/43 a Blanenské ulice zmizet kolony aut čekajících na najetí na hlavní silnici. „Průměrné intenzity provozu v předmětném úseku I/43 dosahují dvaadvaceti až třiadvaceti tisíc aut denně a na silnici II/386 v Blanenské až sedmi tisíc aut za den," upřesnila Trubelíková.

Přes novou křižovatku pod Lipůvkou řidiči ze směru od Brna zamíří na Blanensko, nebudou tak muset zajíždět přímo až do obce. „Stávající křižovatka se silnicí II/379 vedoucí do Blanska je v Lipůvce nyní už za hranicí svých kapacitních možností. Ve špičkách se tam tvoří dlouhé kolony jak na této silnici, tak i na I/43, což je dáno dominantním směrem Svitavy – Brno se silným směrem Blansko – Brno," poznamenala Trubelíková.

ZAČÍT STAVĚT CHTĚJÍ ZA TŘI ROKY

Se stavbou všech tří mimoúrovňových křižovatek chtějí státní silničáři začít v roce 2024. Hotovo má být v dalším roce. Aktuálně připravují dokumentaci pro územní rozhodnutí. Náklady předpokládají ve výši zhruba 1,02 miliardy korun bez daně. „Všechny tři křížení dohromady docela výrazně zprůjezdní silnici I/43," podotkl Sukalovský.

Řešení v podobě mimoúrovňových křižovatek vítají policisté. Podle nich zásadně přispějí k větší bezpečnosti a plynulosti dopravy. „Z našeho pohledu a především z pohledu řidičů se už tak hodně přetížené komunikaci I/43 v oblasti Kuřimska výrazně ulehčí. Je to velký přínos třeba pro obyvatele Podlesí, odkud se dostat na hlavní silnici nebo obráceně je v dopravní špičce velký problém," řekl policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Upozornil však zároveň, že mimoúrovňová křížení nejsou pro spojnici mezi Brnem a Svitavami všelékem. „Ideálním řešením je stavba nové komunikace 43, o které se hovoří už několik desítek let," poznamenal Malášek.

S ním souhlasí i mluvčí Trubelíková. „Výhledově má být pro zajištění nadregionálního provozu silnice I/43 nahrazena plánovanou dálnicí D43 vedenou v trase D1, Kuřim, Svitávka, Velké Opatovice, Jevíčko a D35. Stávající I/43 pak má sloužit hlavně regionální dopravě, popřípadě k zajištění místní dopravní obslužnosti," nastínila.

Doplnila, že ale v nejbližší době není možné výstavbu a uvedení D43 do provozu očekávat. Silničáři proto musí průběžně vylepšovat technický stav silnice I/43.

Kuřim

- Počet obyvatel. 11 000
- První písemná zmínka: 1226
- Tip na výlet:
Četnická stanice Kuřim
Jako v době první republiky se budou cítit lidé, kteří navštíví četnickou stanici v Kuřimi na Brněnsku. Je vybavená zbraněmi a dobovým nábytkem. Šestici nadšenců v dobových uniformách navíc lidé mohou potkat při obchůzce ve městě.
Malhostovická pecka
Asi šest kilometrů od Kuřimi najdou výletníci ostrůvek vápencových skal vystupující z ploché polní krajiny. Nelze ho přehlédnout. Malhostovická pecka je evropsky významnou lokalitu výskytu koniklece velkokvětého.
- Významný rodák: Otto Jebáček
Otto Jebáček se narodil 10. 6. 1918 v Kuřimi, byl příslušník RAF, dne 15. září 1942 byl prohlášen za nezvěstného, později za mrtvého. Padl v boji nad Biskajským zálivem společně s pěti dalšími členy posádky. Pomník na jeho památku se nachází v parčíku blízko kuřimské školy na Komenského ulici.