„Dohromady se revitalizace dotkla asi tisíce lidí,“ řekl Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Sídlištní domy už opravu potřebovaly. „Původní technický stav byl nevyhovující, co se týče závěsných balkonů, tak dokonce havarijní,“ přiblížil důvody obnovy paneláků předseda stavebního bytového družstva Květnice Stanislav Mrkos.

Cena za oživení jednoho bytu byla podle Mrkose asi sto padesát tisíc. „Dohromady jsme prostavěli asi šedesát milionů korun. Ty domy si to zasloužily,“ dodal. Družstevníkům i majitelům bytů při investicích do oprav pomohl dotační program Panel, který funguje s podporou státu.

Město Kuřim se na celém projektu podílelo spíše okrajově. „Celá akce byla v režii stavebního bytového družstva,“ uvedl starosta Kuřimi Oldřich Štarha. „Rozhodně ale mohu říct, že už od prvního pohledu je to změna,“ narážel starosta na změnu barevného vzhledu budov. Šedou tak střídají žlutá, růžová nebo třeba zelená. „Podařilo se nám změnit tvář vjezdu do města,“ podotknul Mrkos.

Podle zástupců družstva nebylo snadné přesvědčit všechny obyvatele ke spolupráci. „Někdy byly schůze až nechutné. Ale je to pochopitelné. Každý pořádně zváží, kam vloží vydělané peníze,“ popsal první kroky předseda samosprávy jednoho ze zúčastněných domů Miroslav Poláček.

Co se týče paneláků, v Kuřimi a Tišnově jsou revitalizovány téměř všechny. „Ve druhé etapě bychom ještě chtěli vyměnit výtahy a bytová jádra,“ informoval Mrkos. Poté přijde řada i na zděné domy, jež má družstvo ve správě také.