Předchozí
1 z 9
Další

Rodný dům v Pekařské ulici

Rodný dům Kurta Gödela na adrese Pekařská 5.Rodný dům Kurta Gödela na adrese Pekařská 5.Zdroj: Deník/Magdaléna BlažkováV blízkosti dnešního Šilingrova náměstí se Kurt Gödel narodil na jaře roku 1906. Byl druhým dítětem Marianny a Rudolfa Gödelových. Jeho otec byl úspěšným továrníkem, z ředitele se později vypracoval až na spolumajitele textilní továrny Friedricha Redlicha. Díky dobrému rodinnému zázemí se budoucímu matematikovi dostalo výborného vzdělání.

Červený kostel

Gödel byl pokřtěn v Červeném kostele.Gödel byl pokřtěn v Červeném kostele.Zdroj: Deník/Magdaléna BlažkováDnes již ikonický Českobratrský evangelický chrám Jana Amose Komenského stál na brněnském Komenského náměstí asi čtyřicet let, když v něm byl Kurt Gödel pokřtěn. Patřil totiž do stejné farnosti jako jeho matka Marianna Gödelová, která kostel pravidelně navštěvovala.

Německá evangelická základní škola

Kurt od svých šesti let navštěvoval německá evangelickou základní školu na tehdejší Trautenbergergasse, dnešní Opletalově ulici.Kurt od svých šesti let navštěvoval německá evangelickou základní školu na tehdejší Trautenbergergasse, dnešní Opletalově ulici.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Gödelova rodina, podobně jako většina tehdejší brněnské smetánky, hovořila německy. Kurt od svých šesti let navštěvoval německá evangelickou základní školu na tehdejší Trautenbergergasse. Dnes se ulice jmenuje Opletalova. Vysvědčení měl údajně vždy výborné, nemohl se však naplno účastnit tělocviku. Trpěl na záchvaty revmatické horečky.

Státní německé reálné gymnázium

Dva roky po Kurtově nástupu na gymnázium už se jeho otci dařilo natolik, že si mohl dovolit nechat postavit vlastní vilu na dnešní Pellicově ulici.Dva roky po Kurtově nástupu na gymnázium už se jeho otci dařilo natolik, že si mohl dovolit nechat postavit vlastní vilu na dnešní Pellicově ulici.Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková

Na základní školu chodil Kurt Gödel jen čtyři roky. Poté začal navštěvovat druhé státní německé gymnázium na Wawrastrasse, dnešní Hybešově ulici. Poměrně kuriózní je, že tento geniální matematik dostal na vysvědčení ve druhém pololetí primy dvojku právě z matematiky.

Vila pod Špilberkem

Dva roky po Kurtově nástupu na gymnázium už se jeho otci dařilo natolik, že si mohl dovolit nechat postavit vlastní vilu na dnešní Pellicově ulici.Dva roky po Kurtově nástupu na gymnázium už se jeho otci dařilo natolik, že si mohl dovolit nechat postavit vlastní vilu na dnešní Pellicově ulici.Zdroj: Deník/Magdaléna BlažkováDva roky po Kurtově nástupu na gymnázium už se jeho otci dařilo natolik, že si mohl dovolit nechat postavit vlastní vilu. Svá gymnaziální léta tak strávil Gödel v honosném domě na dnešní Pellicově ulici.

Po dokončení gymnázia odjel Gödel studovat univerzitu ve Vídni. Do Brna se vracel jen za rodiči, poslední jeho návštěva zde byla u příležitosti pohřbu jeho otce. Krátce poté se vzdal československého občanství a přijal rakouské. Brno však na svého rodáka nezapomnělo a především od nového tisíciletí začala jeho jméno nést řada míst.

Posluchárna Kurta Gödela

VUT věří ve změnu pracovního trhu v budoucnu a vznik nových profesí. Spustili náborovou kampaň s názvem VUT výhodou. Foto: VUTVUT věří ve změnu pracovního trhu v budoucnu a vznik nových profesí. Ilustrační snímek. Foto: VUTZdroj: Deník/VLP ExternistaJedním z nich je posluchárna na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Ta byla slavnostě otevřena u příležitosti stého výročí od narození Gödela.

Ulička Kurta Gödela

Brno 27.8.2019 - ulička Kurta GödelaBrno 27.8.2019 - ulička Kurta GödelaZdroj: Deník/Attila RacekZa rodným domem geniálního brněnského matematika se ukrývá úzká spojnice mezi Husovou a Pekařskou ulicí. Pojmenovaná byla na jeho počest před čtyřmi lety.

Gödelova budova

Gödelova budova v brněnském Technologickém parku.Gödelova budova v brněnském Technologickém parku.Zdroj: Deník/Magdaléna BlažkováStejně tak se honosí jménem génia, jež se blízce přátelil s Albertem Einsteinem, také budova v brněnském Technologickém parku.

 

Fakulta informatiky

Kurt Gödel byl významným logikem, který prohloubil spojení logiky se základy matematiky. Ilustrační snímek.Kurt Gödel byl významným logikem, který prohloubil spojení logiky se základy matematiky. Ilustrační snímek.Zdroj: Deník/Jiří Sláma

Jak hodnotné byly Gödelovy objevy pro počítačové vědy zdůrazňuje také fakt, že je na aversu medaile brněnské Fakulty informatiky jeho portrét.

Více o životě a objevech Kurta Gödela i o jeho roli ve filmu o vynálezci atomové bomby přinesl Deník ZDE.  

Zdroj: https://www.kurtgodelbrno.cz/