Nad osmdesát let mají nejstarší účastníci letošní Senior akademie brněnské městské policie. I když se kvůli koronaviru přednášky přesunuly pouze do online prostoru, oni, ani několik dalších desítek důchodců, studium nevzdali. „Ozývají se nám mailem nebo telefonicky a jsou moc vděční, že se alespoň touto formou dozvídají spoustu zajímavých věcí a pomáhá jim to zvládnout nelehkou dobu,“ uvedl mluvčí brněnské městské policie Pavel Šoba.

Brněnští strážníci nejsou jedinou institucí, která kurzy pro starší lidi navzdory pandemii nezrušila. Zájemci z řad důchodců tak mají nadále možnost vybrat si z pestré nabídky. I když musí počítat, že se vše odehraje pouze doma u počítače.

Ilustrační foto.
Studenti brněnské pedagogické fakulty otevřeli pro děti Tvořstor

Podle psychologa Jiřího Brančíka pro starší lidi ale i kurzy v takové podobě mohou být obohacující. „I když lidé mohou mít obavy, jak zvládnou technické překážky, pokud taková nabídka je, je dobré ji vyzkoušet. Lepší, než nedělat nic,“ poznamenal odborník.

V době koronavirové pandemie se totiž i podle jeho zkušeností někteří starší lidé, kteří například nemají kontakt s rodinou, potýkají s izolací od společnosti. „Někteří důchodci ji mohou pociťovat negativně, třeba i ve smyslu prohlubujících se depresí a podobných problémů,“ podotkl Brančík.

Šíře nabídky kurzů se nijak neztenčila, ale obsah se musel přizpůsobit pandemickým podmínkám. „Podoba Senior akademie se sice podstatně změnila, ale její rozsah zůstal zachován. Jsme moc rádi, že nikdo ze čtyř desítek lektorů nám z pestrého kolotoče přednášek navzdory složité situaci nevypadl a přihlášení posluchači tak nebyli ochuzeni o žádné z připravovaných témat. I v této online podobě kurzu tedy získají základní praktický rozhled v právní, spotřebitelské nebo dopravní oblasti," poznamenal Šoba.

Univerzita třetího věku

Bez přerušení pokračuje třeba i Univerzita třetího věku brněnské Masarykovy univerzity. Ta bude online ještě minimálně v nadcházejícím jarním semestru. I její zástupci museli pozměnit to, co si lidé z kurzů odnesou. „Situaci jsme museli přizpůsobit nabídku kurzů. Některé totiž nejsou pro online podobu vhodné, například takové, které se běžně odehrávají v laboratořích. Ale naopak díky online programu nám přednášejí i lektoři ze vzdálenějších míst České republiky i zahraničí. Počet nabízených kurzů je tedy stejný, jen se změnila témata,“ popsal situaci mluvčí školy Pavel Žára.

S online výukou i v dalších měsících počítají také v brněnské jazykové škole Angličtina Řehoř, kde v půlce února začínají nové kurzy pro starší zájemce. „Na jaře byl přechod do online pro všechny šok, nyní už tak ale budeme učit třetí semestr, zvykli si lektoři i studenti,“ zmínil majitel Jaromír Řehoř.

Výcvik hasičů HZS JMK na ledové stěně ve Víru na Vysočině.
OBRAZEM: Brněnští záchranáři cvičili na ledové stěně ve Víru na Vysočině

Zpestření karanténních dnů pro důchodce nabízí i brněnské středisko volného času Lužánky. „Pro dospělé i důchodce jsou aktuálně v nabídce tvořivé balíčky, třeba s keramikou, anebo náš Cirkus LeGrando, který nabídne například video lekce s žonglováním. Pro druhé pololetí nabízíme i kroužky v online podobě. Třeba kroužek angličtiny, hudební kroužky jako klavír nebo kytara a také pohybové online kurzy jako africké bubny nebo jóga, kterou lektoři pravidelně streamují,“ pozvala mluvčí střediska Kristýna Kolibová. Ani v Lužánkách navíc nezaznamenali, že by starší lidi přechod na online výuku od účasti odradil.