Dosud jsou Brňané při běžném pohybu omezení plotem výstaviště, které vede podél Bauerovy ulice. Nepustí je dál do veletržního areálu, pokud nemíří na akci konající se uvnitř. To se už v nejbližší letech změní. Současné oplocení na západní straně zmizí a posune se blíž ke středu uzavřeného prostoru. Hlavně kvůli připravované stavbě multifunkční haly a jejího okolí. Vznikne tam takzvaná vstupní zóna západ.

Přesun bran brněnského výstaviště

* Odstraní současné vstupy 7, 8, 9 a 10.
* Za pavilonem Z na nové hranici vzniknou nové brány 7, 8 a 9.
* Jako vjezd do nevýstavní části poslouží budoucí vstup 7.
* Do výstavní části vjedou v budoucnu branou 8.

Úpravy si vyžádají zmenšení areálu výstaviště zhruba o 105 tisíc metrů čtverečních. Vnitřních ani venkovních výstavních ploch se nedotkne. Stávající západní vstupy se promění. „Při přípravě staveniště pro arénu stavbaři odstraní současné brány 7, 8, 9 a 10. Nové brány 7, 8 a 9 včetně nového plotu postaví na nové hranici za pavilonem Z,“ přiblížil mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek.

Vstup 9 nahradí brána 7. Poslouží zaměstnancům, nájemcům nebo třeba montérům výstav jako vjezd do nevýstavní části areálu. „Původní vstup 9 rozšíříme o průchod pro pěší v návaznosti na zastávky městské hromadné dopravy. Do výstavní části výstaviště zajistí vjezd nová brána 8, kterou vjedou vystavovatelé, nájemci a zaměstnanci s příslušným oprávněním,“ popsal už dřív brněnský radní pro dopravu a místopředseda představenstva veletrhů Petr Kratochvíl.

V nově volně přístupném prostoru vyrostou kromě multifunkční haly parkovací místa, které využijí lidé mířící do arény, na výstaviště i blízké koupaliště Riviéra. „Jedná se dohromady o 1329 nově navržených stání. Z nich bude 150 přímo v hale pro zajištění chodu arény a 1179 v jejím okolí. Ta budou mimo veletržní areál, veřejně přístupná a dopravně obsloužená nově navrženou místní komunikací vzniklou prodloužením Křížkovského ulice,“ uvedla mluvčí firmy Brněnské komunikace Vladimíra Navrátilová. Společnost má projekt na starosti.

21 objektů půjde k zemi

Kvůli přípravě území padne k zemi v nejbližších měsících jednadvacet objektů. Nachází se v areálech výstaviště i brněnského dopravního podniku v sousedství. Demoliční práce dělníci zahájí ve třetím červnovém týdnu, potrvají pět měsíců. Ve stejné době začne i kácení 191 stromů a porostů, které je potřeba z důvodu přípravy stavby haly. Jiné dřeviny už kvůli vybudování vstupní zóny západ hasiči v květnu pokáceli. V projektech se počítá s tím, že je nahradí nová výstavba zahrnující i aleje stromů.

Za novou hranicí výstaviště vyrostou budovy odpadového hospodářství, zázemí spedičních firem i sklad pro materiál využívaný opakovaně při veletržních akcích. Jejich současné objekty srovnají stavbaři se zemí.

Oplocení areálu požadují představitelé veletrhů. Uzavřený musí být podle nich už z podstaty věci, bez něho nelze provozovat veletržní činnost. „Výstaviště je víceúčelový prostor, kde můžeme uspořádat veletrh, kongres, koncert, sportovní akce, specializované události s vyloučením veřejnosti i několik menších událostí najednou. Tato multifunkčnost vyžaduje logistiku pohybu lidí podle typu akce, což bez ohraničeného areálu nejde udělat,“ vysvětlil Bílek.

Doplnil, že dalšími důvody jsou i ochrana majetku vystavovatelů i veletrhů a také památkově chráněných budov. Zajistí se tím také bezpečnost při montážích a demontážích veletržních akcí.

vizu + prolink

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/o-krok-blize-k-multifunkcni-hale-v-bvv-demolice-prostoru-potrva-pet-mesicu-2021.html

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/arena-brno-jeste-nestoji-uz-hledaji-provozovatele-nevhodna-doba-rika-ekonom-2021.html

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/snadne-a-rychle-prestupy-moderni-uzel-spoji-arenu-pro-kometu-se-zbytkem-brna-202.html

https://brnensky.denik.cz/zpravy_region/budouci-zarici-arenu-komety-ceka-dulezity-posun-stavba-ma-zacit-za-rok-20210107.html