V listopadu roku 2016 a v srpnu 2017 nechal jihomoravský krajský úřad zakrýt pětadvacet reklamních ploch agentury Realmedia v brněnské Hněvkovského ulici. Poprvé na dva měsíce, podruhé na necelý měsíc. Úřad tvrdí, že na to měl právo, neboť podle zákona tam billboardy být nesmí. Firma se brání, lhůtu pro odstranění poutačů měla podle svého výkladu až do září 2017. Momentálně jsou reklamní plochy na místě a slouží svému účelu.

U krajského soudu Realmedia neuspěla. Žalobu společnosti letos v květnu zamítl. „Podali jsme si kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu, nyní čekáme na rozhodnutí, popsal stav sporu ředitel společnosti Pavel Heide.

Podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové krajský soud potvrdil, že byl postup úřadu správný. „Soud nám dal za pravdu, že předmětná reklamní zařízení společnosti Realmedia byla provozována v silničním ochranném pásmu v rozporu se zákonem již před zářím 2017,“ uvedla.

Realmedia si nechala v lednu 2017 udělat znalecký posudek o umístění velkoplošných reklam v oblasti Hněvkovského ulice. „Reklamní zařízení se nacházejí v souvisle zastavěném území,“ konstatoval znalec Libor Jacko. Zákonná povinnost odstranit billboardy se vztahuje pouze na reklamní nosiče u dálnic a silnic první třídy mimo zastavěné území.

Přestože byl úřad u krajského soudu úspěšný, billboardy v Hněvkovského ulici potřetí nezakryl. „Realmedia požádala o vydání odkladného účinku žaloby. Tomu Nejvyšší správní soud v nedávné době nevyhověl. Nyní zvažujeme další kroky,“ poznamenala Brindzáková. Realmedia vyčíslila škodu, která firmě vznikla kvůli zakrytí billboardu, na 270 tisíc korun.

Brněnská agentura Realmedia má reklamní plochy v Hněvkovského ulici od roku 1992. „Vynášelo to peníze obcím, dělalo to propagaci podnikatelům. Nikomu neubližuje,“ podotknul ředitel společnosti Heide.

Nájem za plochy pro billboardy platí Realmedia městské části Brno-jih. „Každý příjem do rozpočtu městských částí je dobrý. Městská část už přišla o značné peníze kvůli stavbám, které jsou celoměstské, a také kvůli výherním automatům. Není možné pořád snižovat příjmy,“ uvedl místostarosta Brna-jihu Josef Haluza.