Pomoc přitom očekávali od dobrovolníků. „Oslovili jsme kvůli zprostředkování různé organizace, ale jakmile potencionální zájemci zjistili naši situaci, nechtěli nastupovat. Vysvětlovali to třeba obavami z nakažení vlastních starších příbuzných. Nakonec k nám tedy takto nenastoupil prakticky nikdo,“ pokračoval Nováček.

Nalezení někoho, kdo se o důchodce postará, bývá v mnohých domovech v kraji komplikované. „Tento problém v nich řešili už před vypuknutím koronavirové krize. Její dopady ho jen zesílily,“ potvrdil mluvčí kraje Michal Cagala.

Krize domovů

* Personální nouzi řešili provozovatelé sociálních služeb v kraji už před pandemií koronaviru.

* Od ledna si pečovatelky a pečovatelé přilepšili na platu o deset procent.

* Šíření covidu však paralyzuje provoz celých oddělení.

Každá neschopenka však pro domov stále znamená přitížení. Ve Vyškově se kvůli tomu koncem roku o péči obávali. „Velké množství našich lidí, kteří přímo pečují o klienty, skončilo v pracovní neschopnosti nebo karanténě. To znemožňovalo nahrazení služby z vlastních zdrojů postiženého oddělení,“ popisovala situaci vyškovská sociální pracovnice Marcela Preisová.

S dobrovolníky a brigádníky tam ale měla v nouzi dobré zkušenosti. „Významně nám pomohli pracovníci tehdy uzavřených školních jídelen. V nejhorší krizi se zapojili také studenti, které nám poslal Jihomoravský kraj,“ doplnila Preisová.

Břeclavští lákali zájemce mnoha způsoby. „Sponzorovali jsme třeba výzvu na facebooku a oslovili učitele s nezbytnou kvalifikací z uzavřených zdravotních škol. Zapojili jsme i břeclavské knihovnice, které obvolávaly poskytovatele zdravotních služeb,“ vzpomínal ředitel břeclavského domova David Malinkovič.

Dobrovolníky v kraji organizuje například portál chcipomoct.cz. „Na jihu Moravy pomáháme v Hvězdlicích na Vyškovsku a v dalších sedmi obdobných zařízeních v těžké situaci. Někdy přitom dostaneme požadavek například o víkendu s tím, že hned v pondělí je potřeba patnáct dobrovolníků na místě, které je navíc těžko dopravně dostupné. Z tohoto důvodu potřebujeme velkou databázi,“ sdělila za portál Kateřina Dolejšová.

Speciální kurz

V Brně pro ně pro registrované zájemce připravují každý týden speciální kurz. Cílem kurzu je, aby se zájemce naučil, a hlavně prakticky si vyzkoušel základní dovednosti k realizaci dobrovolnické činnosti ve zdravotnických a sociálních službách. „Ten je rozdělený do jedenácti pečlivě vybraných obsahových bloků, ve kterých postupně nabírají znalosti o základních informacích o onemocnění Covid-19 včetně příznaků, prevence a základních režimových opatření. Seznámí se se základními pojmy a legislativním rámcem práva pacientů,“ popisovala náplň kurzu Dolejšová.

Klíčový je však praktický nácvik. Naučí se v něm základy komunikace s pacientem se specifickými potřebami, používání osobních ochranných prostředků nebo manipulaci s lůžkem. „Zvládnou i poskytnutí základní hygienické péče o klienta jako umývání, převlékání nebo přebalování. Samozřejmostí je manipulace s infekčním materiálem, zvládnutí základů dekontaminace a příprava dezinfekce pomůcek. Využijí dále znalosti o podávání stravy, základech obvazových technik a kompresivní terapie včetně rozpoznání akutních stavů a nežádoucích příhod,“ vyjmenovala zástupkyně serveru chcipomoct.cz.

Účastníci praktických nácviků pracují pod dohledem odborných lektorů. V Brně pro ně upravili jednací místnost na nemocniční pokoj se třemi reálnými lůžky a příslušenstvím včetně figurín pro trénink. O jeho absolventy je podle koordinátorů pomoci stále velký zájem.