Běžně jezdí autobusem linky 69 z Bosonoh do Starého Lískovce, odkud pokračuje šestkou nebo osmičkou po kolejích do centra města. Studentce Silvii Pražanové z brněnských Bosonoh se od soboty cestování výrazně ztíží. Začíná dlouhodobá výluka tramvají do Starého Lískovce. „Nic o ní nevím, je to pro mě čerstvá informace. Spoje využívám skoro denně, výluka mi rozhodně způsobí komplikace a prodlouží cestu až na pětačtyřicet minut,“ sdělila na dotaz Rovnosti.

Spoje skončí už ve smyčce Švermova v Bohunicích. Dál musí cestující náhradní dopravou. „Zajistí ji mimořádné autobusové linky x6 a x8 i upravená linka 61,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Areál bývalé textilní továrny Mosilana.
Mosilana nemůže být památkou: vedení města se naděje na záchranu nevzdává

Lidé pokračující dál do Bohunic a Starého Lískovce musí přestoupit už zastávku před smyčkou Švermova, na Běloruské. Tam přesednou na obě mimořádné linky. Autobusy x6 je svezou přes Osovou ulici do Labské, x8 zamíří částečně do Kyjevské a částečně do Bosonoh.

Náhradní dopravu zajistí i linka 61, pojede po upravené trase. Okolo Ústředního hřbitova vezme cestující po ulici Lány, následně přes Ukrajinskou, Dlouhou a Kamenici k univerzitnímu kampusu a Fakultní nemocnici Brno. Od ní následně zamíří po Osové a třeba Klobásově až na konečnou v Kyjevské. Zcela mimo provoz bude linka 69.

Výluka tramvají
Tramvaje linek 6 a 8 skončí od soboty už ve smyčce Švermova v Bohunicích.
Cestující využijí náhradní spoje x6 a x8 a také autobusy upravené linky 61.
Pro přestup poslouží hlavně zastávka Běloruská, odkud vyjedou regionální autobusové linky.
Zcela mimo provoz bude linka 69.
V této době potrvá omezení do konce června.
Naváže na něj další etapa, při které tramvaje nezajedou ani do smyčky Švermova.

Výluka ovlivní také cestující, kteří využívají regionální linky 401 až 404 pro cestu do obcí na Brněnsku. Jako přestupní uzel poslouží Běloruská. „Spoje 401 a 402 pojedou přes zastávky Stará nemocnice a Svážná. Linky 403 a 404 přes Humennou a Svah,“ přiblížil mluvčí společnosti Kordis, která koordinuje hromadnou dopravu v kraji, Květoslav Havlík.

Nový koncertní sál pro Filharmonii ve zmenšené verzi dorazil do Brna na výstaviště. Do dřevěné bedny se vešel sál v měřítku 1:10. Na výstavišti na něm bude tým akustika Yasuhisy Toyoty provádět  měření a ověřovat své výpočty.
VIDEO: Představili koncertní sál Filharmonie Brno, zatím jako zmenšenou maketu

Na Běloruské cestující z Brněnska přestoupí na šestku a osmičku. „V zastávce Stará nemocnice je možný přestup na městskou autobusovou linku 40 do oblasti univerzitního kampusu, případně do centra města," doplnil Havlík.

Omezení si vyžádá přestavba uzlu Osová a napojení nové tramvajové trati tunelem k univerzitnímu kampusu. Podle starolískoveckého starosty Vladana Krásného ovlivní omezení obyvatele městské části na celém jejím území. „Nejvíc stavbou tunelu trpí lidé bydlící v jejím nejbližším okolí, a to už rok. Výluka teď zasáhne i ostatní,“ poznamenal Krásný.

Zastávku Osová posunou

Dělníci tramvajovou zastávku Osová posunou zhruba o sto metrů směrem do centra města. „Bude zcela nová, bezbariérová, včetně kolejí, nástupišť, výtahů, schodišť a dalšího vybavení," nastínila mluvčí Tomaštíková.

Při výluce stavbaři ve 450 metrů dlouhém úseku u Osové kompletně demontují tramvajovou trať. „Kolejiště značně zahloubíme a doplníme o opěrné zdi. Současně vybudujeme bezbariérovou lávku pro pěší přes trať a odbočení směrem do tunelu," popsala Tomaštíková.

Na brněnském Dominikánském náměstí se sešlo kolem sedmi stovek lidí, aby vyjádřili nespokojenost s politikou prezidenta Miloše Zemana a reagovali na nedávné odhalení útoku ruských agentů na muniční sklad ve Vrběticích.
OBRAZEM: Stovky lidí demonstrovaly v Brně proti prezidentovi, vládě a Kremlu

Na trati od Osové dál na konečnou ve Starém Lískovci dělníci pracovat vůbec nebudou. Bez obsluhy zůstanou po dobu výluky tamní zastávky tramvají Starý Lískovec, smyčka, Dunajská a samozřejmě i Osová.

V uvedené podobě potrvá omezení do konce června. „Od července na něj naváže další etapa. Při ní tramvaje nepojedou ani na Švermovu. Linky 6 a 8 zamíří odklonem do smyčky Ústřední hřbitov,“ upozornila Tomaštíková.