Když před lety Věra Heřmanová-Špatková hledala nový byt, pečlivě vybírala ty s vysokým stropem. Aby se do něj vešly dlouhé píšťaly jejích varhan. Kdyby se rozhodovala teď, možná by zvolila jiný než ten v Údolní ulici číslo třináct. Kvůli plánované půdní vestavbě krajského radního Miloše Šifaldy se totiž bojí, že jí dělníci zbourají strop.

„Potřebují stavět a nějak se zbavit nájemníků. Poměrně tichá a bezproblémová cesta je ta, kterou zvolili. A to prohlásit, že jsou naše stropní trámy kvůli napadení dřevomorkou a houževnatcem v katastrofálním stavu. To ale není pravda,“ tvrdí Heřmanová-Špatková.
Ohání se přitom posudkem soudního znalce, který tvrdí, že strop je v pořádku.

„Historický strop našeho pětipokojového bytu brání stavbě půdní vestavby. Proto ho chtějí na základě vykonstruovaných tvrzení o jeho havarijním stavu poškodit. Tím zničí celý náš byt a nás z něj, možná navždy, vystěhují. Bojíme se také o varhany, kterým může uškodit prach ze stavebních prací,“ dodala Heřmanová-Špatková.

Bude se bourat?

Vedoucí správy bytových domů Úřadu městské části Brno-střed Pavel Odstrčil jí ale oponuje. „Nechápu, jak může někdo tvrdit, že tam dřevomorka ani houževnatec nejsou. Máme několik posudků, které tvrdí opak. Obavy o strop jsou zbytečné, protože nic bourat nebudeme. Podlahu nejspíš uděláme nad stropem ve druhé vrstvě,“ prohlásil vedoucí Odstrčil. O půdní vestavbě v domě se včera odpoledne strhla několikahodinová diskuze na jednání zastupitelů městské části Brno-střed.

„Pokud se jedná o kulturní památku, jak se tam vůbec může dělat vestavba? Takový radikální stavební zásah! Chápete vůbec, že je to kulturní památka?“ ptal se svých kolegů zastupitel z opoziční Strany zelených Pavel Halada.

Občanský demokrat a místostarosta městské části Libor Šťástka mu oponoval. „Neexistuje žádný předpis zakazující v památkově chráněném domě stavět půdní vestavby. Ty jsou dobrou možností, jak uspokojit žádosti o byt v centru města,“ tvrdil Šťástka.

Zájem o vestavbu vzbudily spekulace kolem přidělení půdního prostoru krajskému radnímu Miloši Šifaldovi. Tomu ji měli přidělit radní, přestože ho majetková komise navrhla až jako druhého zájemce. „Z odboru, který navrhuje pořadí pro komisi, vyšel Šifalda jako první. Majetková komise, v níž měli většinu lidovci, to nerespektovala a rozhodla jinak. Rada se proto vrátila k původnímu rozhodnutí odboru. Celá ta kauza je jen uměle vyvolaná,“ myslí si šéf brněnské ODS a zároveň radní radnice Brno-střed Pavel Blažek.

Vyjádření radního Šifaldy se včera redakci nepodařilo sehnat. Nebral telefon a na zaslanou esemesku nereagoval. Starostka městské části Dagmar Hrubá manžele vyzvala ke společné schůzce s představiteli samosprávy. Schůzka by prý měla přispět k vyřešení problému.

Vedoucí správy bytových domů Brno-středu Pavel Odstrčil tvrdí: Nechceme nájemníky poškodit

Jako vedoucí správy bytových domů městské části Brno-střed má přehled o tom, co se v kterém šustne. Výrazně se také podílí na rozhodnutí, který dům bude radnice opravovat. Kauza půdní vestavby v Údolní ulici podle něj vznikla jen chybou v komunikaci obou stran.

Nájemníci bytu v nejvyšším patře tvrdí, že strop je v pořádku.
Mám čtyři znalecké posudky, které to vyvrací. Stačí se setkat, ukázat si závěry a vyříkat si to.

Jak průzkum vypadal?
Dělali jsme pásové sondy. Dokud ale neuděláme ještě plošné, tak žádné řešení navrhnout nemůžu. Musíme kvůli tomu odkrýt celý násyp. To jsme ale nechtěli dělat přes zimu, aby to nevymrzlo.

Dotknou se sondy nějak nájemníků?
Snažíme se, abychom je poškozovali co nejméně.

Co bude nyní následovat?
Požádáme odbor památkové péče o svolení s odkrytím celého stropu. Pokud to povolí, budeme pokračovat. Až budeme mít výsledky průzkumu, tak nájemníky seznámíme s variantami. Nemůžu s nimi mluvit, dokud nemám řešení, se kterým bych mohl přijít.

Starostka Hrubá navrhla setkání obou stran u tajemníka Radovana Novotného. Co se tam bude dít?
V klidu si promluvíme a dohodneme se na dalším postupu. Budeme tak vědět i to, kdy se co začne dělat.

Životní tragédie, říká nájemnice

Třináctka nejspíš nebude šťastným číslem manželů Špatkových. Když se před patnácti lety stěhovali do domu se stejným popisným číslem, netušili, že ho možná nedobrovolně opustí. Přímo nad jejich bytem mají stavět půdní vestavbu, která může jejich byt ohrozit.
„Ocitli jsme se s naší téměř osmdesátiletou matkou bez vlastního zavinění v situaci, která se rovná životní tragédii. Možná totiž přijdeme o byt, ve kterém jsme velmi spokojení. A to jen kvůli neohleduplným stavebním plánům někoho jiného,“ prohlašuje nájemnice Věra Heřmanová-Špatková.

Byt si před lety vyhlédli i kvůli tomu, že má vysoké stropy. „Jsem koncertní varhanistka. Hledali jsme proto byt, kam by se varhany vešly. A protože cvičím denně až šest hodin, tak byt musel být úplně nahoře, abych nerušila sousedy. Zvuk jde totiž nahoru a lidé pod námi vůbec nic neslyší,“ tvrdí Heřmanová-Špatková. Bojí se, že stavební práce a případné stěhování varhanům s milionovou hodnotou ublíží. „Potřebují speciální klima, které stavba a prach z ní poruší. Bude těžké udržet je v pořádku. Snad se jim nic nestane,“ obává se nájemnice.

Strach má také z jiné věci. „Celý dům je velmi křehký. Stavební práce by proto nemusel vydržet. Klidně se může stát, že se jednoho dne dělníci probourají stropem k nám do bytu. A mohli by to udělat i schválně, aby dokázali jeho špatný stav,“ myslí si Heřmanová-Špatková. Bojí se i proto, že jí zatím oficiálně nikdo neřekl, jak se bude vestavba stavět.


Manželé Špatkovi se bojí, že práce na půdní vestavbě krajského radního Miloše Šifaldy poškodí jejich hodnotné varhany.