Pro budoucí prváky Mendelovy univerzity bude nová knihovna s čítárnou v Zemědělské ulici už samozřejmostí, současní studenti alespoň mohou být svědky jejího vzniku. „Když se chci učit, chodím raději do studovny pod menzou, která je modernější. Pokud by se dalo učit také v čítárně, bylo by to skvělé kvůli kapacitě. Přestavba je dobrý nápad,“ řekl student Mendelovy univerzity Pavel Colledani. Stejně jako jiné univerzity i ta Mendelova volí k úpravám letní období.

Rekonstrukci za devatenáct milionů korun zaplatí vedení školy ze státní dotace „Čtyři miliony přispějeme z univerzitního rozpočtu,“ sdělila mluvčí Mendelovy univerzity Kateřina Brettschneiderová Loutocká.

Náklady na opravy vysokých škol
· Opravy filozofické fakulty Masarykovy univerzity, které započaly loni v létě, vyjdou univerzitu na 428 milionů korun. Stavaři je dokončí na podzim příštího roku.
· Oprava ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity vyjde na dvaašedesát milionů korun.
· Dělníci v areálu brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity v současné době opravují tři budovy. Celková výše nákladů za stavební práce dosahuje 223 milionů korun.
· Za prázdninové opravy Mendelovy univerzity dá její vedení devatenáct milionů korun.

Závěr stavebních prací čeká také areál Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Do září tam dělníci zrekonstruují a rozšíří budovu ústavu farmacie a farmakologie. Z nevyužívaných prostor plánuje vedení vysoké školy vytvořit nové sdílené laboratoře pro vědce veterinárního institutu CEITEC a ústavu genetiky.

Obě pracoviště používají podobné přístroje i postupy. „Nově využijeme sklep. Přístavbou získáme prostor prázdné půdy a přidáme ještě jedno podlaží,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Příkazská. Za nové laboratoře a přístavbu zaplatí vedení školy pětadvacet milionů korun.

Od 1. července začali dělníci s opravami také v prostorách ekonomicko-správní fakulty brněnské Masarykovy univerzity. Studenti se mohou těšit na dvě laboratoře, kde si na počítačích vyzkouší ekonomické experimenty. „Za rekonstrukci zaplatíme dvaašedesát milionů korun,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Již delší dobu univerzita rekonstruuje také jednu z budov filozofické fakulty.

Opravy se netýkají pouze univerzitní půdy, ale také ubytování. První část zateplení a výměna oken zpříjemní bydlení studentům Vysokého učení technického v Brně, kteří se ubytují na kolejích v Purkyňově ulici. Rekonstrukci musí stavaři stihnout přes prázdniny, než se studenti znovu nastěhují. „Bydlím v rohovém pokoji, kde je občas chladněji. V ostatních pokojích zima není. Zateplení budovy i nová okna uvítám, ale jen pokud to stihnou o prázdninách. Nechci se při studiu potýkat ještě s hlukem ze stavby,“ popisuje student ubytovaný na koleji Marek Roh.

Za obě etapy zateplení zaplatí škola devětatřicet milionů korun. „Letos o prázdninách opravíme dvě strany budovy, zbylé dvě zateplíme až o těch příštích,“ řekla mluvčí techniky Radana Kolčavová.

ELIŠKA KOUKALOVÁ