Pohodlně a zcela mimo silnici se mají přepravit cestující do univerzitního kampusu v brněnských Bohunicích. Díky lanovce z Lipové ulice. Hlavním účelem je rychlé spojení oblasti brněnského výstaviště právě s kampusem a bohunickou nemocnicí. Unikátní dopravní spojení, které ve městě zatím schází, však čelí nesouhlasu některých Brňanů bydlících v blízkosti plánované stavby.

Lanovka má být sedmnáct set metrů dlouhá s kapacitou až dva tisíce lidí za hodinu. Cestou překoná převýšení jednasedmdesát metrů. Stavba má od podzimu společné stavební povolení, ale proti němu dorazilo na Drážní úřad třiadvacet odvolání. „Odvolala se Masarykova univerzita a sdružení vlastníků domů na hraně svahu,“ sdělil generální ředitel dopravního podniku Miloš Havránek. Očekává vypořádání zhruba za půl roku.

Vizualizace stanice lanovky nahoře v Bohunicích u Kampusu.
O krok blíž: lanovka mezi Pisárkami a Bohunicemi v Brně má stavební povolení

Vlastníci bytů v ulici Netroufalky v odvolání upozorňují, že plánovaná stavba je v rozporu s územním plánem nebo v rozporu s podmínkami pro kvalitní bydlení a pro rozvoj rekreace. „Z hlediska kvality bydlení předmětná stavba významným způsobem zvyšuje hlukovou zátěž lokality, dojde také k zásadnímu zásahu do soukromí, ke zvýšené intenzitě obtěžování pohledem ze strany uživatelů předmětné stavby,“ zmínil v odvolání Evy a Juraje Michálkových právník Jaroslav Srba. Zastupuje i další obyvatele.

Brněnský dopravní podnik pokračuje v přípravě projektu lanovky z Pisárek ke kampusu. Proti stavebnímu povolení dorazilo třiadvacet odvolaní.Brněnský dopravní podnik pokračuje v přípravě projektu lanovky z Pisárek ke kampusu. Proti stavebnímu povolení dorazilo třiadvacet odvolaní.Zdroj: Deník/Karolína Šulíková

Samostatné odvolání podala také Masarykova univerzita. „Na základě podrobného seznámení s projektovou dokumentací jsme stanovili své podmínky ke stavbě lanové dráhy, a to především z hlediska zajištění běžného provozu univerzitního kampusu, ochrany jeho infrastruktury a koordinace výstavby lanovky s našimi připravovanými projekty v lokalitě. Je pro nás důležité, aby všechny tyto podmínky byly ve společném povolení zohledněny. To se bohužel nestalo,“ uvedl mluvčí univerzity Radim Sajbot. Projekt lanovky však podporují.

Představitelé brněnského dopravního podniku respektují právo každého účastníka řízení k podání svého stanoviska. „Nedomníváme se však, že by stavba měla negativní vliv na okolí,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Lanovka bude rychlou možností přepravy pro cestující od Pisárek, Komína, Masarykovy čtvrti. „Určitě bude fajn mít tuto raritu ve svém městě, bude to příjemné zpestření každodenního života a už teď se těším, až bude postavena a sama ji vyzkouším. Myslím si, že přivolá i turisty nejen z České republiky," poznamenala obyvatelka Starého Lískovce Jana Šilhová.

Několik desítek řečkovických občanů přišlo na čtvrteční zasedání zastupitelstva vyjádřit svoji nespokojenost. Nelíbí se jim způsob, jakým se vedení radnice rozhodlo vyřešit chatrnou statiku části bývalých pivovarský sklepů.
VIDEO: Bouře v Řečkovicích kvůli sklepům. Jste barbaři, stálo na transparentu

Podle brněnského radního Petra Kratochvíla je stavba lanovky projekt, který jede paralelně s plánovanou multifunkční halou. „Nejedná se o žádnou atrakci, ale o dopravní model. Musíme se vypořádat s námitkami ve stavebním řízení. Poté budeme diskutovat o možnosti dotací,“ řekl.

Předpokládané náklady jsou nyní zhruba devět set milionů korun. Začátek stavby je nyní s otazníkem. „Stavbu zahájíme po získání všech povolení a zajištění financování. Pokud by se podařilo získat peníze z operačního programu Doprava, musela by stavba začít nejpozději v roce 2025," zmínila Tomaštíková.

Podle Havránka však zatím stavbu lanovek moc nepodporují evropské programy. „Není na to žádný dotační titul," konstatoval.

Do konce roku do Brna dorazí šestnáct nových naftových autobusů SOR NS 12. První tři už jsou ve vozovně Medlánky.
Nové autobusy pro Brno: do konce roku dorazí šestnáct, tři už jsou ve vozovně

Dráha lanovky má začínat ve stanici Pisárky-Lipová u tramvajové smyčky, pokračovat přes mezistanice Riviéra a Kampus a skončit ve stanici Kampus-terminál. Masarykova univerzita plánuje v bezprostředním sousedství mezistanice lanové dráhy v ulici Netroufalky víceúčelový sportovní areál. „Už na něj máme vydané pravomocné územní rozhodnutí. V současné době pokračují poslední úpravy projektu z hlediska úspory energií a následně požádáme o stavební povolení. Mělo by jít o objekt multifunkční sportovní haly a venkovního sportoviště pro atletické disciplíny, jehož součástí se stanou i hřiště pro malou kopanou, streetball, plocha pro workout a nezbytné hygienické a technické zázemí,“ nastínil mluvčí univerzity Sajbot.

Stavbu lanovky v minulých letech plánovali také například v Ostravě. Dokonce dvě fungují v Karlových Varech. Ta na rozhlednu Diana měla nedávno výročí.