Ani od hotelu International z Husovy ulice, ani od ombudsmana z Údolní, ale od tělocvičny Masarykovy univerzity na křižovatce obou ulic má nyní nově vést lanovka na hrad Špilberk.

Třetí variantu trasy představil v pondělí brněnský primátor Roman Onderka. „Lanovku je možné postavit od zadní části tělocvičny a krajského obchodního soudu,“ potvrdil Onderka.

Průzkum potřebný pro vytvoření projektu nechá město zpracovat letos po letních prázdninách. „Poté vyhlásíme nabídkové řízení. Do projektu chceme zapojit soukromé investory. Město totiž s penězi na stavbu lanovky nepočítá,“ dodal Onderka. Díky nové atrakci se má Špilberk otevřít i starším a handicapovaným li­dem.

Plán a návrh na vytvoření lanové kolejové dráhy, která by k jedné z největších brněnských památek dovezla každého a bez námahy, představil již před dvěma lety bývalý primátor Richard Svoboda. Lanovku plánoval vést od hotelu International z Husovy ulice.

Jako technicky jednodušší řešení, které navíc vyhovělo nárokům památkářů a nezničilo by park pod Špilberkem, město loni představilo druhou variantu trasy lanovky. Od budovy ombudsmana v Údolní ulici. Ani jedna z možností ale neodpovídala schválenému brněnskému územnímu plánu.

Začátek oprav

Zatím pěšky začnou nyní každý den na Špilberk vycházet kromě turistů také dělníci. V pondělí totiž započala přestavba jižního křídla hradu.

Bude stát přes sto padesát milionů korun, přes čtyřicet milionů získalo město z fondů Evropské unie. Hrad má ožít, do opravených míst chtějí pracovníci Muzea města Brna, které má památku na starosti, přilákat lidi a hlavně děti. „Ve vzdělávacím centru se jim budou věnovat školení animátoři. Pomocí skládaček a kvízů se například seznámí s historií Brna,“ popsala plánovaný program pro děti zástupkyně ředitele Muzea města Brna Jana Svobodová.

Po opravách najdou návštěvníci hned nad schody při vstupu do hradu informační stánek turistického centra. Dělníci opraví i jižní terasu, východní baštu a bastion nebo hradní vinárnu. V ní seděli hosté nad sklenkou naposledy v roce 2006. „Díky opravám vznikne v jižní čísti hradu zázemí pro návštěvníky a zároveň také účinkující při letních kulturních slavnostech. Ve středním křídle vzniknou nové expozice a výstavní prostory a u východního bastionu komorní letní scéna,“ popsal rozsah oprav ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprian.

Propojení chodeb

Na rekonstrukci vnitřku jižního křídla budou dohlížet nejen památkáři, ale i architekti. Alfou a omegou oprav je podle architekta projektu Radko Květa propojení původních chodeb Špilberku a zachování struktury půdorysu hradu. „Na vyčištění a propojení chodeb závisí vše. Pro návštěvníky budou po rekonstrukci připraveny okružní prohlídkové trasy hradem,“ uvedl Květ. Ukázat všem perlu Brna chce majitel stavební firmy, která rekonstrukci provede. „K opravám proto přistoupíme s dávkou pokory a úcty,“ slíbil Pavel Tocháček.

Návštěvníci fakt, že se hrad opravuje nepocítí. „Depozitář z rekonstruované části přemístíme do západního křídla. Ve středním křídle pak uzavřeme expozici Nové Brno. Letní sezony se opravy nedotknou,“ přislíbil Ciprian. Na jaře budou stavební dělníci pokračovat také v opravě loni zřícené hradební zdi. Na hrad v novém kabátě se návštěvníci mohou těšit asi za tři roky.