V posledních třech letech ho dělníci přebudovali, první zájemci o brněnské dějiny tam vstoupí v dubnu. „Nyní musíme prostory lapidária uklidit a připravit. V severním přístavku zařídíme restaurátorské dílny a pokladnu pro kasematy. Pokud bude vše nachystané, otevřeme na začátku sezony, ideálně v dubnu,“ přiblížil mluvčí Muzea města Brna Michael Kalábek.
Do nového výstavního místa návštěvníky přitáhnou kamenné náhrobky z dob středověku, gotické okno, sochy nebo zachráněná zdobení z dnes už zaniklých brněnských staveb.
Příjemnější vzhled získalo po opravách i vnější okolí nového lapidária. „Vedle vodojemů stavbaři zrekonstruovali i část východní a severní hradby, severovýchodní bastion a navazující vstup do kasemat,“ vyjmenoval mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.
Muzeum plánuje do prostor lapidária vybírat samostatné vstupné, později se do Chrámu kamene zájemci dostanou třeba také s kombinovanou vstupenkou Poznejme celý Špilberk.
Rozšíření nabídky míst, kde lze poznat historii, vítá třeba David Růžička. „V poslední době jsem si na kulturu vymezoval málo času. Investic do historie a památek si vážím. Brno bude jistě zase o trochu zajímavější pro odborníky i turisty,“ svěřil se muž.
Lapidárium
• Stavební práce v prostorách vodojemu začaly v roce 2017.
• Dělníci je dokončili začátkem února letošního roku.
• Přebudování stálo 99 milionů korun, Brno skoro celou částku zaplatí z evropských dotací.
• Otevření plánují na duben.