Přestože Orolínovi zjistili, že má jejich dcera rozštěp, až na porodním sále v ostravské nemocnici, šokovaní podle svých slov nebyli. „Zafungovaly hormony, štěstí a brali jsme to tak, jak to je. Všichni nám okamžitě pomáhali, takže jsme tolik nepocítili, že to je něco jiného," vzpomínala matka malé Laury Simona Orolínová.

Rozštěp Lauře po narození nezpůsoboval ani žádné závažné zdravotní komplikace. „Byly drobné rozdíly v krmení, jinak je to ale stejné miminko, jaké by bylo bez vady," dodala Orolínová.

Ještě v den narození Laury dohodli lékaři Orolínovým termín operace ve Fakultní nemocnici Brno. Na té dvoutýdennímu dítěti chirurgové sešili nesrostlé rty a vytvořili nosní dírku. „Znovu jsme pak čekali na její první úsměv," podotkla Orolínová.

FOTO: Mystičtí chůdaři, balzámovaní. Podívejte se na Kristkův happening v Brně
FOTO: Mystičtí chůdaři, balzámování. Podívejte se na Kristkův happening v Brně

Kromě rozštěpu rtu ale Lauře chybí i celé patro a má mezeru v čelisti. „To budou lékaři operovat v jejím desátém měsíci. Bude se muset naučit znovu dýchat a jíst, to bude náročnější," přiznala Orolínová. Potřeba dalších operací se pak prý ukáže s věkem, kdy Lauře například porostou první zuby.

Lauru budou specialisté v Centru pro léčbu rozštěpů obličeje při Fakultní nemocnici Brno sledovat minimálně do jejích osmnácti let. „V předškolním věku někdy přistupujeme například k vyspravení nosu či patra, před pubertou je pak někdy potřeba doplnit kost. Vývoj obličeje končí právě v dospělosti, tehdy na přání pacienta můžeme udělat trvalé úpravy," popsala lékařka centra Olga Košková.

Upozorňujeme, že v této galerii naleznete fotografie miminka s rozštěpem. Tyto snímky mohou být pro některé citlivé povahy nepříjemné:

Rozštěpy rtu a patra patří mezi nejčastější vrozené vady u dětí. V České republice se ročně narodí více než sto padesát dětí s rozštěpem. Rozštěpová vada obličeje vzniká mezi druhým a třetím měsícem těhotenství. Vlivy, které se na jejím vzniku podílejí, jsou jak genetické, tak vnější, například věk či životospráva rodičů nebo infekce v době těhotenství. Lékaři se domnívají, že jedním z negativních vlivů působících na rodiče před vznikem těhotenství a v jeho průběhu je i onemocnění covid-19.

Z tohoto důvodu se spojila tři rozštěpová centra v České republice a na Slovensku, a dala tak vzniknout novému registru s názvem RoRis. Hlavním cílem projektu je zjistit přítomnost rizikových faktorů, které mohou zapříčinit vznik rozštěpové vady obličeje dítěte u jeho rodičů, včetně vlivu covid-19, infekce prodělané před či v průběhu těhotenství. Jako další cíl si tvůrci projektu RoRis stanovili porovnat dostupnost multioborové péče pro děti s rozštěpem obličeje před a po pandemii.

V pondělí dopoledne začala demolice nádražních budov v brněnském Králově Poli. Při rekonstrukci celého nádraží vznikne nová prosklená budova.
VIDEO: Začala demolice nádražní budovy v Králově Poli. Podívejte se

Odbornou garanci projektu zajišťuje Košková z brněnského centra, Wanda Urbanová a Michaela Večeřová z pražského centra a Drahomír Palenčár z Bratislavy. „Do projektu se mohou zapojit všechny rodiny dětí s rozštěpem rtu, rtu a patra nebo izolovaným rozštěpem patra narozených od roku 2017 a dále,“ upřesnila Košková.

V Brně se začaly operovat rozštěpy v padesátých letech minulého století. S rozvojem novorozenecké anesteziologie pak mohli chirurgové začít léčit děti i krátce po narození. První novorozeně odoperovali v Brně před dvaceti lety.