Město považuje tento krok za opodstatněný. „Nájemné zvyšujeme až na hranici sedm set korun za metr čtvereční. U všech objektů, jejichž zřizovatelem je Jihomoravský kraj, a to po dohodě s ním. Peníze mají pokrýt náklady na opravy," uvedl mluvčí magistrátu Pavel Žára. Lávka tak platí za nájem prostor téměř sto deset tisíc korun ročně. Příští rok se částka zvýší o necelých dvacet tisíc. „Dřívější poplatek sto devadesát korun za metr čtvereční nestačil. Domy po technické stránce strádaly," uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil.

Jihomoravský kraj poskytuje středisku peníze na mzdy a provoz. Většina padne na nájemné. „Na poradě nám dalo vedení kraje najevo, že s částkou na provoz na rok 2015 nemáme počítat," sdělil Appel. Lávka je nejmenší a na provoz drahá, proto ji chce ředitelství Lužánek do konce roku přesunout. Podle Appela je na to nejvhodnější pracoviště v Bohunicích nebo Kohoutovicích.

Jenže Lávka se jako jediná zaměřuje na mediální odvětví. „Velmi okrajově to dělají i v Bohunicích. Kladou ale důraz na dramatickou výchovu. Třeba práce s muzikanty tam není možná, protože je na sídlišti," uvedl vedoucí Lávky Miroslav Obrátil. Lužánky by navíc přišly také o nahrávací studio. Nejde totiž přestěhovat. Vedení zvažuje i přesun do jiné budovy, ale sloučení pracovišť vyhodnotilo jako nejvýhodnější.

Proti zrušení Lávky vystoupili žáci a studenti, kteří pracoviště navštěvují. Začali proto sepisovat petici. „Dovedu si představit, že by mně to taky mrzelo. Můžeme přenést pracoviště, ale ne atmosféru. Jenže musíme to zvládnout platit. Chápu je, ale Lávka je teď pro chod Lužánek neudržitelná," tvrdí Appel. Za tři týdny petici podpořilo čtyři sta padesát lidí. „Chodím do filmařského kroužku už pátý rok. Jezdíme hodně na workshopy, seznámila jsem se i s lidmi z ciziny. Doufáme, že nám pomůžou i oni," vyjádřila se členka petičního výboru Franciska Nagelová. Nejméně pěti sty podpisy chtějí docílit, aby všechny strany zasedly a probraly možná řešení.

Pospíšil se tomu nebrání. „Rozhodně je dobré, když se bude jednat. Osud Lávky nám není lhostejný, ale nejsem si jistý, jestli máme dostatečně správné informace. Petici možná spustili bez toho, aby využili jiné prostředky," prohlásil.

Výši nájemného řeší Jihomoravský kraj a město Brno už déle než deset let. „Reagujeme tím, že opouštíme jedno zařízení za druhým. Hledáme pro ně jiná místa. Podobnou zkušenost nikde jinde v Jihomoravském kraji nemáme," okomentoval situaci náměstek Jihomoravského kraje Stanislav Juránek.

JANA STANKOVÁ
KATEŘINA FOLTÁNKOVÁ