Zatím neznámý člověk lavičku z místa odnesl pravděpodobně v první půli února. „Kontaktovali jsme jak ředitele Školního lesního podniku Křtiny, tak i starostu Bílovic nad Svitavou, na jejichž území se lavička nacházela. Byla ještě naděje, že ji třeba odvezli na renovaci. Ale není tomu tak, nikdo o ní neví a lavička je pryč," popsal starosta Brna-severu Martin Maleček. Zmizení ohlásili na policii.

Brno 15.6.2020 - odhalení lavičky Jaromíra Hniličky na louce U Buku
Pocta legendě. Jazzman Jaromír Hnilička má v Brně svou lavičku

Lavičku, jejíž pořizovací cena se pohybovala v řádu nižších desítek tisíc, již brzy nahradí její kopie. „Nová lavička už je objednaná u zpracovatele té původní," potvrdila vedoucí oddělení správy majetku Školního lesního podniku Křtiny Marie Procházková.

Slavnostní odhalení zmizelé lavičky se konalo v červnu roku 2020. Odhalení její kopie Maleček předběžně odhaduje na konec jara letošního roku. „Chtěli bychom na něm vzdát hold zesnulému Vladimíru Koudelkovi, z jehož iniciativy byla původní lavička instalovaná," doplnil starosta Brna-severu.

Brněnský jazzový trumpetista a skladatel Jaromír Hnilička v premiéře odehrál Brněnskou suitu.
Zemřel Jaromír Hnilička, významný jazzman a vynálezce hnilofonu

Výjimečný jazzman Jaromír Hnilička za svůj život zkomponoval více než sto padesát děl. Velkého uznání se mu dostalo za Jazzovou mši z roku 1969. Jako skladatel na sebe upozornil řadou kompozic, které dodnes patří do pokladnice české jazzové hudby, například Příležitostné blues nebo Kyrie Eleison. Přesto vystupoval skromně. „Já jsem vlastně muzikantem z nouze, chtěl jsem být elektroinženýrem," říkal o sobě.

Byl také velký experimentátor, v roce 1968 z recese smontoval lesní roh s trubkou a vytvořil tak nástroj hnilofon. Zemřel v prosinci roku 2016.