První plány začali zastupitelé městské části Maloměřice a Obřany spřádat v roce 2010. „Lávku jsme stavěli na zelené louce. Dva roky jsme řešili, jak má vypadat a jaké jsou třeba limity výšky vody, která pod ní může protékat,“ zavzpomínala starostka Maloměřic a Obřan Klára Liptáková, která se o něj zasadila.

Vystavění třicetimetrového mostu, který spojuje Obřanskou ulici s ulicí Újezdy, stálo přibližně tři miliony korun a trvalo dva roky. Jeho kovovou konstrukci zdobí dřevěné oblouky.

Lávka přes Svitavu
Účel: Pro chodce a cyklisty
Rok stavby: 2012
Délka: 30 metrů
Materiál: kov
Zajímavost: Most je pokřtěný po spisovatelce Simoně Monyové, která žila a zemřela v Obřanech

Od roku 2013 se lávka pyšní jménem po spisovatelce Simoně Monyové, která žíla v nedaleké ulici Zámolí. „Také tam nedlouho před postavením lávky tragicky zemřela, k místu ji tedy váže dvojité sepjetí,“ připomněla Liptáková.

Mezi dalšími návrhy, jak jej pokřtít, byla třeba „lávka legionářů“ nebo „lávka Nad Splavem“. „K mostu se mi ale jevilo nejvíce vhodné ženské jméno, protože působí svými dřevěnými oblouky elegantně,“ zmínila Liptáková.

Simona Monyová byla světově známá spisovatelka, učitelka a majitelka vydavatelství. „Psala zpravidla romány pro ženy, o vztazích mezi lidmi. Zemřela v roce 2011. Ve vlastním domě ji ubodal manžel,“ píše se v Internetové encyklopedii dějin Brna.